З 1 жовтня набере чинності закон про пенсійну реформу. Його підписав Президент Віктор Янукович у п’ятницю, 9 вересня. Основні положення Закону “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” для molbuk.ua прокоментував начальник головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області Михайла РОМАНІВА.
– Яким чином підвищуватимуть пенсійний вік для жінок з 55 до 60 років?
– Пенсійний вік підвищуватимуть поступово, впродовж 10 років. Щороку збільшуватимуть на 6 місяців. Як компенсатор, на період підвищення віку пенсія жінок буде збільшуватися на 2,5% за кожні півроку більш пізнього виходу на пенсію. За п’ять років відстрочення пенсія збільшиться на 25%. Для зацікавлення людей у тривалішому трудовому житті прийнято й інше положення. Якщо людина бажає вийти на пенсію пізніше, то розмір її пенсійного забезпечення підвищуватиметься протягом перших п’яти років на 0,5% за кожен місяць пізнішого виходу на пенсію, після п’яти років – на 0,75% при виході на пенсію.
– Чи зможуть вийти на пенсію жінки у 55 років?
– Можливість добровільного виходу на пенсію непрацюючим жінкам після досягнення 55 років буде надана протягом трьох років до 2015-го. У такому випадку розмір їхньої пенсії зменшать на 0,5% за кожен місяць дострокового виходу на пенсію.
– Багато представників опозиційних сил вважають підвищення пенсійного віку для жінок порушенням прав людини. А, на Вашу думку, чи не дискримінує це положення права жінок?
– Назвіть ще хоч одну європейську країну, в якій прийнятий граничний термін виходу на пенсію жінки – 55 років. Переважно, там ще більше. То що, усі європейські країни займаються дискримінацією жінок? Нині жінки перебувають на пенсії ще 23-25 років. Після набуття чинності Закону про пенсійну реформу перебуватимуть 15-17 років. Ми говоримо про дотримання гендерної рівності. Тривалість життя жінок значно більший, ніж чоловіків, тому не вбачаю у підвищенні пенсійного віку для жінок проявом дискримінації. Треба відходити від пострадянської ментальності. Чи є підвищення пенсійного віку для жінок порушенням їхніх прав – більше політична риторика.
– Мінімально необхідний страховий стаж підвищать із п’яти до 15 років. Для новопризначених пенсій за віком: для жінок – з 20 до 30 років, для чоловіків – з 25-35 років. Чи не сприятиме ця норма тому, що багато українців не зможуть здобути такий великий стаж і працюватимуть у тіні?
– Давайте поміркуємо. Наприклад, людина починає працювати у 25 років. Навчання у вищому навчальному закладі та період догляду за дитиною до трьох років входить у загальний стаж. Тому проблеми набуття жінкою 30-річного, а чоловіком – 35-річного стажу немає. Звісно, якщо людина працює і живе у злагоді з законом та суспільством. Інша річ, коли вона вважає, що їй держава зобов’язана, а вона ні.
Повний текст інтерв’ю читайте в газеті "Молодий буковинець" за 15 вересня.
Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.
"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.