Білі монети знецінилися, їх ніхто не рахує, не бере й не дає на здачу. Вони просто губляться, бо нікому не потрібні. Тому в Національному банку все-таки наважилися вилучити з обігу одну та дві копійки.
Про те, що найдрібніші копійки давно припинили бути мірою вартості та накопичення, у Національному банку констатують не перший рік. "Ми їх додаємо й уже чотири-п’ять років вони не повертаються в банківську систему, в обіг", – скаржаться банкіри.
А виробництво цих дрібних монет збиткове, бо застосовують недешеві диско-технологічні технології: випустити одну копійку державі коштує 16 копійок.
У Національному банку також порахували, що 65 відсотків (опитаних) громадян не беруть ці копійки на здачу. Та й технічно вилучити "одинички" та "двійки" неважко, зізнаються фахівці. Здається, є всі передумови для вилучення давно забутих копійок.
У програмі стратегічного розвитку готівкового ринку на 2013-2018 роки Національний банк вніс пункт оптимізації. Тобто плани вилучення дрібних монет цього року як ніколи раніше наближені до запровадження.
Але Національний банку наразі серйозно готується до цього.
– Ми нині досить детально вивчаємо це питання, зокрема й світовий досвід, – повідомила в ексклюзивному коментарі molbuk.ua заступник голови НБУ Віра РИЧАКІВСЬКА. – Дрібні монети практично не повертаються – це є проблемою у всьому світі. Тому центральні банки багатьох країн надають цій темі великого значення, і в багатьох із них уже ухвалено відповідні рішення. Цього року Канада виводить одноцентові монети з обігу. Питання ці вирішували в Чехії, Ізраїлі, Данії та інших країнах.
За словами В. Ричаківської, від часу введення національної валюти й до нині монет в обігу збільшилося більше, ніж в 13 разів (у 1996 – 789 мільйонів штук, у 2013 – 10,5 мільярда). Так само відчутно побільшала й кількість банкнот за ці роки.
Доки український головний банк вивчає питання й чекає на дозвіл уряду, у сусідній Угорщині ще 2008 року почали вилучати найдрібніші монети з обігу. Як показав досвід, країна отримала значну економію – сума сягає мільярдів форинтів. Нині найменшою монетою в обігу країни є п’ять форинтів, а тамтешні торгові мережі заокруглюють ціни до сум, які кратні п’яти.
Здається, що сьогодні цікавляться білою дрібнотою лише чернівецькі нумізмати, вони запасаються "одиничками" та "двійками". Кажуть, через десятки років ці копійки будуть раритетним здобутком і цінуватимуться значно більше, ніж нині. Наприклад, сьогодні "двійка" 1992 року випуску (перша карбована серія) коштує на ринку щонайменше сто доларів.
Ліна НАГІРНЯК