Неділя, 06 квітня 2025

“Картопляне” село – одне з небагатьох, де оброблена вся земля

у номері / економіка, бізнес
7 586
0
Людині нетутешній у Банилові на Вижниччині відразу кидаються у вічі чимало маленьких тракторців, які вправно рухаються центральною вулицею в різні боки – присадибні ділянки селян знаходяться, як правило, в декількох місцях. Вони везуть на поле різне насіння, зокрема картоплі, бо саме цю культуру найбільше вирощують у Банилові.
“Дорогувато, але трактор швидко окуповується”
На одному з обійсть бачимо середнього зросту чоловіка, який нагнувся і кріпить причіпний інвентар – три плужки. Це Віктор ФРАНЮК зібрався в поле.
– Купив цього сезону “китайця” разом із різним начинням, – усміхається господар. – Дивлюся, що на нашій вулиці вже чимало такої техніки, це зручно і вигідно, то й собі закортіло. Маю причеп до нього, косарочку, борони, культиватор. Усе це добро коштує понад 30 тисяч гривень. Ніби й дорогувато, але трактор швидко окуповується. До речі, у нього обладнання Харківського тракторного заводу.
За словами Віктора, орати ним він не буде, а ось всі інші роботи поратиме. Трактора купив на Калинівському ринку, де подібна малогабаритна техніка на 20% дешевша, ніж у спеціалізованих організаціях чи магазинах. Бака з дизельним пальним ємністю 40 літрів вистачає на тижневу норму роботи.
Однак є у Банилові й умільці, які самотужки складають трактори з різних агрегатів і механізмів. Приміром, Микола ГРИГОРЯК, механізатор за фахом і покликанням, з трактора чеського виробництва зробив своєрідний гібрид, яким обробляє не лише свої три гектари сільгоспугідь, а й допомагає родичам та сусідам. Залізний “коник” має 45 кінських сил, а п’ять літрів солярки вистачає на 20 кілометрів.
“На землі ще ніхто не розбагатів, але й біди нема”
– Я мав і справжнього коня, якого днями продав за 6000 гривень, – розповідає сільський раціоналізатор. – Бо став невигідним у господарстві. Кормів мав достатньо, але забезпечувати його роботою не міг у потрібному обсязі. Особливо взимку. А догляду конина потребує неабиякого і щоденно. За виручені від нього гроші придбав саджалку і культиватор. А орють у нас здебільшого тракторами середнього класу. Сотка коштує 5-6 гривень, культивація – 3-3,5 гривень. Гній ніхто не продає, бо використовує для власних потреб. Більше того, люди ще й прикуповують різних добрив.
Як каже Микола Дмитрович, нині у селі майже ніхто не оре земельні наділи кіньми – тільки тракторами. Приміром, ще рік-два тому місцеві господарі Тарас Кузик та Василь Кузь спрягалися власними кіньми для оранки, але не витримавши конкуренції з технікою, облишили цю справу, переключившись на вантажні перевезення.
– Ефективність техніки набагато вища і вигідніша, ніж цих тварин, – вважає керівник місцевого фермерського господарства “Джерело” Василь СОЛОМКО. – А утримують коней здебільшого пенсіонери, і то за звичкою, а не за вигодою. І хоча тракторці не дешеві, односельчани готові до таких покупок. Якщо гектар ріллі дає 200 центнерів картоплі, аби лише по одній гривні за кілограм, то які гроші можна виручити? А в нас ділянки до трьох гектарів. Звичайно, на землі ще ніхто не розбагатів, але й біди нема, коли працюєш на ній – у Банилові завжди вся земля повністю оброблялася. І це швидше моральний аспект, ніж матеріальний. Цього не скажеш про інші села, де чимало наділів заросли бур’янами.
Як повідомив сільський голова Микола АНДРЮК, нині в Банилові є 2010 гектарів ріллі на 1300 дворів. Щороку тут 5-6 господарів купують міні-трактори і трактори корейсько-японського та вітчизняного виробництва. Нині налічується 46 одиниць такої техніки. (Василь ГРИНЮК)
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм