RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Нацбанк вперше з 2005 року змінив офіційний курс гривні, зміцнивши його відразу з 5,05 гривні за долар до 4,85. Таке рішення ухвалено увечері 21 травня. Реальний курс долара в обмінниках 22 травня знизився ще більше: у Чернівцях долар пропонували здати навіть по 4, 2 гривні, а в київських обмінниках курс сягнув 4, 05 грн.
Від зміни курсу в першу чергу страждає середній клас, який тримає свої заощадження у цій валюті. Під ударом й українці, які одержують зарплату в доларах. Також зростуть ціни на нерухомість, а вітчизняні товаровиробники та експортери матимуть фінансові проблеми.

У Нацбанку пояснюють своє рішення приведенням офіційного курсу у відповідність із ринковим, а тому не виключають коливання курсу в обидва боки.
Ревальвація сприяє зниженню цінового тиску, впевнений керівник групи радників голови НБУ Валерій Литвицький: "Ми не хочемо імпортувати енергетичну і продовольчу інфляцію". Натомість народний депутат Борис Колесников, член Ради НБУ стверджує: "НБУ опинився під впливом Кабміну, що у такий спосіб намагається знизити вартість імпортованих товарів і втихомирити інфляцію. Але це афера, адже реально товари можуть подешевшати лише на 2-3%, зате ревальвація погубить експорт”.
- Через зміну курсу подешевшати може хіба, що імпортний одяг, автомобілі, ціни на які перераховуються в гривнях, - каже Віктор ЛАЩАК, начальник Державної інспекції з контролю за цінами в області. – А тенденції до припинення інфляції поки що не спостерігається. Навпаки підвищуються ціни на пальне. Товари, які виробляються в Україні, не настільки залежать від іноземної валюти. Хіба що виробники, завдяки дешевшому долару, зможуть трохи вигідніше закупити обладнання.
Власники заощаджень у доларах поки що вичікують. “Ажіотажу немає. Куди здавати – по 4,55?” – каже Тимофій БОДАК, керуючий філією “Держвний експортно-імпортний банк України” в місті Чернівці. Не піддаватися паніці і зачекати, коли ситуація стабілізується, порадив він тим, у кого є й депозити в американській валюті.

На що вплине зміна курсу
1. Насамперед, зазнають збитків підприємства, які продають за кордон свою продукцію.
- Для експортерів це катастрофа, - каже Стелла СТАНКЕВИЧ, керівник фабрики “Трембіта”. – Зменшивши офіційний курс долара, нас просто кинули під танк. Скажімо, ми уклали договір на виробництво продукції з розрахунку 20 доларів за роботу над однією річчю. За попереднім курсом, 20 доларів – це 101 гривня. А зараз ми можемо продати цю валюту вже по 4,4 гривні і отримати 88 гривень. Тобто 20 гривень втрачається лише на 20-ти доларах. А якщо контракт на 100 тисяч доларів! Це колосальні втрати. Я вже знаю, що матимемо збитки. Здебільшого ми працюємо з європейськими країнами, але і євро прив’язаний до долара, і його курс зараз також зменшився. Отриману валюту ми зобов’язані продати, і за курсом НБУ у нас її ніхто не купить. Зазвичай доводиться купувати за реальним курсом, а він зараз значно нижчий”. Як компенсуватимуть збитки і чи можливе зменшення зарплат чи скорочення працівників, на підприємстві ще не вирішили.
- “Розмі” як підприємству-експортеру невигідне нинішнє падіння долара і євро щодо української гривні.У червні буде нарада і вирішуватимемо на наступних півроку, за якими цінами продавати свою продукцію, - розповіла Інна ВАРВАРЮК, начальник відділу маркетингу ТОВ “Розма”. За її словами, закордонні замовники (Польща, Афганістан, Таджикистан) розраховуються з чернівчанами у валюті, і через зміну курсу виробники зазнають збитків. Тому тут і змушені підвищувати ціни.

2.Українці, які одержують зарплати в гривнях і взяли кредити в доларах, виграли - вони тепер винні банку менше грошей. При цьому попит на доларові кредити росте разом із зростанням інфляції (і цін на гривневі кредити).

3. Банкіри вже чекають чергової хвилі конвертації доларових депозитів у гривневі на хвилі паніки населення.

4. Ціни на житло в доларах зростуть. Традиційно вартість квадратних метрів продавці нерухомості вказують в доларах. Побачивши в обмінниках цифри курс 4,30 чи 4,50 вони не захочуть зазнавати збитків, тому автоматично підвищать ціну на різницю курсу.
“Люди інертні, не одразу реагують на зміну курсу валюти, - каже Юрій КОВАЛЕНКО, фахівець агентства нерухомості “Альянс”. – Багато з тих, хто продає квартири, хоче підвищити ціну на тисячу-дві. Вартість квартири все одно вказують в доларах. Коли вже доходить до укладення угоди, цікавляться, в якій валюті їм краще брати гроші. І ми радимо брати гривні. Зазвичай погоджуються на те, що ціну квартири в доларах переводять у гривні по курсу 5,0 грн за долар. З іншого боку, ті, хто планує купити нерухомість, сьогодні не знають, в якій валюті їм краще збирати гроші. Долара бояться, але, за звичкою, дехто ще тримає гроші в цій валюті. Ми ж радимо накопичувати або євро, або гривні”.
За словами ріелтора, з подешевшанням долара ціни автоматично підуть вгору. Скажімо, квартира коштує 60 тисяч у.о. Цю ціну в доларах продавці переведуть по курсу у п’ять гривень за долар, і знову поділять на реальний курс. Так що у гривнях ціна житла, по суті, не зміниться.

5. Можна буде зекономити на закордонному відпочинку і шопінгу. Ціна відпочинкового туру до багатьох країн (за винятком європейських) визначається в доларах. А клієнти українських турфірм розраховуються гривнями за курсом НБУ на день покупки. Якщо досі ціну туру множили на 5,05 (офіційний курс), то з 22 травня - за курсом 4,85.
“Те, що офіційний курс долара змінився, нашим клієнтам вигідно, - каже Юрій ПАРАНЮК, директор турагентства “Галопом по Європах”. – Скажімо, на оплаті за тур у 500 доларів покупець тепер зекономить 100 гривень. У доларах озвучуються ціни на тури до Туреччини, Єгипту, Таїланду, Туніса, ОАЕ та багатьох інших країн”.

Коли верстався номер
Рада НБУ ветувала рішення правління про ревальвацію гривні
Рада Національного банку ветувала рішення правління про ревальвацію гривні. Про це Українським Новинам повідомив представник Укргазбанку з посиланням на члена ради НБУ Василя Горбаля. "При одному Стельмаху, який утримався, рада НБУ наклала вето на рішення правління", - сказав він.
Надія Макушинська
23-05-2008, 10:12
Коментарів 0 Переглядів 3 352

Теги -
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.