Податківці сіли з підприємцями за круглий стіл. Приводом для цього став протест бізнесменів після нещодавніх перевірок податкової й обстежень - лише за три дні податкова наклала штрафів на 4,5 мільйони гривень.
Податківці вимагали документи, які підтверджують легальність завезення в Україну чи легальність придбання ними свого товару. А вони є далеко не в усіх.
Голова Ради підприємців ринків міста Чернівці Володимир ХОТИНЬ запропонував, щоби раніше закуплений товар підприємцям дозволили допродати без цих документів.
Під час круглого столу 13 травня податківці запевнили, що розглянуть можливість запровадження мораторію на перевірки документів. Однак на початку цього тижня в ДПА повідомили, що на свій товар бізнесмени обов’язково повинні мати накладну, податкову накладну, касовий чек, акт закупівлі, товарно-транспортну накладну чи митну декларацію. Якщо на уже завезений товар ці документи неможливо відновити – загальну вартість його слід записати у Книгу обліку і нарахувати на цю суму 15 відсотків податку з доходів фізосіб. Таку інвентаризацію "бездокументного" товару підприємцям слід провести до 1 червня.
Підприємці ж нарікали на те, що часто такі документи неможливо взяти, наприклад, якщо звертатися до адміністрації одеського ринку "7-й кілометр" по документи, доведеться чекати місяць. А через такі документи, за словами підприємця Калинівського ринку Лілії Василівни, може зазнати збитків бізнес: "Серед торговців на ринку є конкуренція. І телефони одне одного прослуховують, щоб дізнатися, звідки інші везуть товар. Ти шукаєш, їздиш, дізнаєшся, де закупити товар, а хтось підслухав чи підгледів і легко має заробіток".
"Замість контролю – каральні функції"
Підприємців також обурювало те, як поводяться податківці під час перевірок.
"Я працюю у туристичному бізнесі, – розповіла підприємець Алла КОРНЄЄВА. – Працювати не дають. У червні відкрила торгову точку, а у вересні до мене вже прийшли з перевіркою. Шість тисяч виписали штрафу – це непідйомна сума для щойно відкритого бізнесу. І це ще не все. Я подала справу до суду, бо була не згодна. Суд вирішує, що перевірка проведена з великими порушеннями. Але доки суд триває, ваші "бійці" приїжджають до мене на перевірку в складі шести осіб. Приїжджають на "Інфініті" (марка автомобілів класу "люкс", що належить японській компанії Nissan Motor, їхня ціна в Україні – від 77 тисяч доларів – ред.). З шести перевіряючих лише у двох є направлення, жоден із них не знає, що це за перевірка – планова чи позапланова.
Замість контролю ви здійснюєте каральні функції. Ваші співробітники забувають найголовніше, а воно полягає у тому, що вся ваша служба створена для того, щоби допомагати людям, на податки яких ви існуєте".
У відповідь голова ДПА області Микола Козловський сказав, що за порушення притягує своїх працівників до відповідальності. Керівник податкової порадив у подібних випадках звертатися до відділу внутрішньої безпеки ДПА в Чернівецькій області.
Алла Корнєєва зауважила, що її зверталася зі скаргами в податкову на діїї її співробітників, однак результату це не дало.
Обстеження – самодіяльність податківців?
Підприємців цікавили також так звані обстеження, які податківці проводять де і коли завгодно. У відповідь начальник юридичного відділу ДПА в області Віктор САВЧУК сказав, що податкова має право проводити обстеження у будь-який час і за підсумками обстежень жодних штрафів не накладає. Наслідком обстеження стають планові й позапланові перевірки. При цьому податківці обгрунтовують необхідність обстежень тим, що часто на ринках у контейнерах чи кіосках немає інформації про підприємця – кому належить торгова точка, номер свідоцтва платника податку тощо. Мовляв, якби такі дані були, податківці не обстежували б, а просто переписали цю інформацію.
Голова представництва Держкомпідприємництва в області Микола МАЛЯРЧУК заперечив, що законодавством порядок проведення обстежень не врегульований. Так само не врегульовано, яким чином можна перевірити, чи дотримується підприємець межі 500 тисяч гривень валового доходу за рік. Тож під час обстеження податкова не має права рахувати товар підприємця. Щодо перевірок журналу обліку в підприємців, то, за словами М. Малярчука, законом передбачено, що податкова може його перевіряти. Але робити вона це має право лише після звітного періоду, а не коли заманеться.
Перевірок із Києва у нас немає
У зв’язку з інформацією про те, що бізнесменів останнім часом нібито "трясуть" столичні й донецькі податківці, керівництво обласної податкової порадило підприємцям не допускати до перевірок сумнівних інспекторів.
– З’явилися чутки, що приїхали з Києва і Донецька податківці перевіряти підприємців, – сказав Микола Козловський. – Це не так. Перевірки проводять лише місцеві податківці.
Він порадив суб’єктам господарювання перед перевіркою вимагати посвідчення податкового інспектора і його направлення на перевірку. Якщо документи не в порядку чи податківець виявиться "заїжджим", слід повідомляти про це обласну ДПА.
Ще одним проблемним питанням стало ведення журналу обліку підприємцями-спрощенцями. Бізнесмени і депутати зі Сторожинецького району заявили, що податкова вимагає, щоби підприємці щодня записували весь перелік товарів – а він інколи сягає двох тисяч найменувань. Голова ДПА в області М. Козловський пообіцяв довести до податківців усіх районів роз’яснення про те, що в книгах обліку пишуть лише сумарні дані, а не повний облік.
Надія МАКУШИНСЬКА
20-05-2010, 10:00
0
4 649