Незабаром будемо садити картоплю. Які сорти краще садити, як вибирати матеріал? Розповідає Одарка Коханок, старший науковий співробітник Буковинського інституту агропромислового виробництва.
– Насамперед слід придбати добрий посадковий матеріал. Найбільшим попитом користуються такі ранні сорти картоплі: "Божедар", "Повінь", "Кобза", "Серпанок", "Карлик", які здатні на 60-й день після садіння накопичувати під кущем 250-300 грамів товарних бульб. А середньоранні сорти "Невська", "Світанок київський", "Доброчин" такий урожай забезпечують на 70-й день після садіння.
Для забезпечення ранніх строків бульбоутворення використовують картоплини середнього та великого розмірів масою 60-120 грамів. Рослини з таких бульб на всіх стадіях розвитку випереджають усі інші. Особливу увагу цього року слід приділити прогріванню картоплі, бо через сильний холод взимку вона перебуває в глибокому стані спокою. Для ранньої вигонки бульб треба мати тепле приміщення й джерело освітлення.
Василь Гринюк
Комбіноване пророщування
– Відібрані бульби витримують на світлі впродовж місяця.
– За 7-10 днів до садіння бульби з розвинутими зеленими паростками перекладають у глибокі овочеві ящики і перешаровують їх вологим перегноєм, торфокришкою чи тирсою (тирсу необхідно обробити гарячою водою). Температура під час закладання бульб має становити 7-10 градусів. На дно ящика насипають шар наповнювача – тирсу, перегній чи торфокришку завтовшки 2 см, на який розкладають бульби на відстані 1 см одну від одної верхівками догори. Потім присипають їх двосантиметровим шаром наповнювача і знову розкладають картоплю. У ящик вміщується 6-8 шарів. Зверху присипають 3-4-сантиметровим шаром наповнювача, який періодично поливають теплою водою.
– З пророщених бульб сходи з’являються на 10-12 днів раніше, пришвидшуються процеси росту і розвитку.
– Пророщену картоплю висаджують, коли грунт на глибині 6-8 см прогріється до 4-6 градусів. Грунт має бути пухким, а ділянка – освітленою.
– Який вегетаційний період такої картоплі?
– 40-45 днів, за цей час має сформуватися товарний урожай 120-130 центнерів із гектара. Звичайно, потрібно підживлювати грунт та рослини міндобривами. Краще це робити за два тижні до цвітіння. Кущі підживлюють аміачною селітрою, суперфосфатом і калімагнезією. Доза добрив становить: азоту й фосфору – до 10-15 грамів на метр квадратний, калію – 5-10 грамів.
8-04-2010, 10:50
0
11 301