RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » у номері » економіка, бізнес » «Коли виплачу борги, полегшення буде, ніби з тюрми вийшов»

«Коли виплачу борги, полегшення буде, ніби з тюрми вийшов»

33-річний викладач Олексій взяв іпотечний кредит 2005 року. На той час хлопець щойно одружився, і молоде подружжя придбало невеличку однокімнатну квартиру в Чернівцях за 30 тисяч доларів. Сплатили банку перший внесок і виплачувати впродовж наступних 20 років по 460 доларів щомісяця тоді було під силу.
Проте на початку минулого року подружжя розлучилося, оплату кредиту Олексій взяв на себе. Але коли гривня знецінилася, іпотечні виплати для викладача з фіксованою зарплатою стали непосильними.
Зараз чоловік сплачує скільки може, шукає підробіток, оскільки не налаштований позбутися нерухомості. Хоча, на рефінансування кредиту банк не погодився, а справа опинилася в суді. Квартиру не відберуть, переконаний позичальник, оскільки там зареєстрована маленька дитина. Але в будь-якому разі грошей від продажу житла не вистачить, щоби перекрити іпотеку.
– Статистика проблемних кредитів погіршується, – каже економіст Євген ЖИТАРЮК. – З таким курсом долара кількість боржників і надалі зростатиме. У фізосіб приблизно 70-80 відсотків кредитного портфеля у валюті. Якщо влітку люди тягнули кредити, використовуючи заощадження, то тепер запаси закінчилися.
Проте Ольга КАРНАУХ, заступник директора з Програми мікрокредитування однієї з чернівецьких філій банку вважає, що ситуація з проблемними кредитами нині змінюється на краще. Хоча нинішні 25 відсотків проблемних кредитів – це дуже багато.
– Взимку було дуже важко, багато позичальників вважало, якщо криза, то повертати гроші банкам не потрібно, – каже пані Ольга. – Зараз у банках багато виграних судів щодо проблемних кредитів. Коли люди побачили, що банки виграють суди, почали розуміти, що повернути борг у будь-якому разі доведеться.
Найбільше постраждали перевізники
Серед позичальників на розвиток бізнесу найбільше постраждали перевізники. Ольга Карнаух зауважує, що саме перевізники першими почали прострочувати виплати.
55-річний підприємець Олександр торік взяв у кредит 40 тисяч гривень, яких не вистачало на купівлю вантажної машини. В іншому банку оформив кредитну картку на дві тисячі доларів. Торік пан Олександр заробляв дві-три тисячі доларів на місяць, а нині не завжди може назбирати 2,5 тисячі гривень на погашення кредитів. Взимку підприємець взагалі залишився без роботи.
– Телефонні дзвінки і з філії банку, і з Києва почалися вже через півмісяця, погрожували службою безпеки, судом, – нарікає підприємець. – Коли виплачу всі борги, полегшення буде таке, ніби з тюрми на волю вийшов. Як виходять із ситуації люди, які повинні розраховуватися за квартири, дорогі автіки ще 10-15 років? Навіть не уявляю.
Банки судитимуться до "останнього патрона"
Якщо позичальник насправді відчуває, що не може більше платити, фахівці радять прийти до банку і все розповісти. Нині банки йдуть на поступки, пропонуючи різні схеми: реструктуризацію, пролонгування, пільговий курс для погашення валютних кредитів тощо.
Сергій, підприємець, який торгує на Калинівському ринку китайським одягом, взяв у кредит 125 тисяч доларів на п’ять років під заставу будинку. Під час минулорічного паводка чоловік втратив 20 відсотків товару, не встиг оговтатися – криза: обсяги торгівлі впали вдвічі. Платити чотири тисячі доларів щомісяця підприємець зараз не може, тому сам звернувся до банку. Кредит продовжили до 10 років. Кредитне навантаження зменшилося майже вдвічі – 2300 доларів щомісяця.
– Банки насправді йдуть на поступки, хоча спочатку були випадки, коли з боржниками поводилися досить агресивно, – говорить Євген Житарюк. – Тепер всі зрозуміли, що таким чином вибивати борги – не вихід.
Багато позичальників, які відчули проблеми з виплатою кредитів, тепер зарікаються: "Більше жодних кредитів". Але і банкіри, і експерти переконані: мине кілька років і більшість забуде про те, як було важко.
Марина КАРАСЬОВА
1-10-2009, 10:35
Коментарів 0 Переглядів 4 421



Присутні віддали шану загиблим Героям Олександру Щербанюку та Василю Аксенину та відслужили молебень
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
Замість саміту миру – варіанти капітуляції. Блог Ярослава Волощука
Ви помітили, що останніми днями на єдиному марафоні поменшало розмов про другий та наступні саміти миру?
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.

Запрошуємо всіх разом підтримати та визначити кращі бренди Чернівців!