«Впала стіна, а мені дають 2500 гривень!»

у номері / суспільство
1 730
0
Дощі, хоча й незначні, знову дошкуляють тим, хто натерпівся під час повені в ніч з 28 на 29 червня. Волога не дає змоги сушити килими, одяг, постільну білизну. В середині будинків – вогкість і багнюка.

"Не знаю, де брати гроші, щоби капітально відремонтувати хату"

– Тиждень разом із дружиною не можемо в хаті навести лад, – розповідає Михайло МОСКАЛЮК із Банчен. – Коли надійшла вода, а сталося це раптово, через двері ми вийти вже не могли. Лізли через вікно. Я взяв п’ятирічного онука на плечі й так брів до воріт. Вода була по шию. Раптом на підмогу мені кинувся якийсь молодий чоловік не з нашого села й допоміг вибратися. У будинку потріскалися стіни, усе домашнє майно знищено. Навіть не знаю, де брати гроші, щоби капітально відремонтувати хату. Чув, що в інших районах гроші вже виплачують, нам ще не дали.

– Тих 2500 гривень, які нам мали би виплатити – мізер, порівняно з реальною шкодою, – пристає до розмови Іван УРСУЛ, сусід Москалюка. – Скажімо, мені потрібно купити новий газовий конвектор, бо теперішній, за який торік заплатив 900 гривень, вийшов із ладу. Підлогу тепер ставитиму цементну, а тонна цементу коштує 900 гривень. Я вже не кажу про вартість іншого. Та слава Богу, що живі залишилися. Якби не той чоловік, який допомагав мешканцям нашої вулиці під час зливи, могли бути й людські втрати. Я з коровою плаваю на подвір’ї, а він бреде. Внуку моєму дав свою куртку. Неподалік живе 80-річна одинока немічна пенсіонерка Марія Пантелей. Наш рятівник зайшов до її хати, а жінка сидить на підвіконні, ноги вже у воді. Золотий чоловік. Я тоді лише довідався, що він майор прикордонних військ, їхав зі служби з Герци додому до Чернівців. Коли побачив, що у нас біда, зупинив машину, роздягнувся й почав допомагати людям. Йому вся наша вулиця вдячна. Після повені я все покинув і поїхав до Чернівців, щоби відшукати нашого рятівника й подякувати. Це Роман Марцинюк. Командування частини має пишатися такими військовослужбовцями.

"Хотіла померти у своїй хаті, та не доведеться!"

Неподалік наших співрозмовників бачимо зруйнований невеликий будинок. Всередині дівчина складає домашні речі, щоби вивезти їх до матері.

– Тут живе моя дочка Інна, – каже Віоріка БАЛАГУРА. – Вода прибула миттю й зруйнувала будинок так, що відновленню він не підлягає. Кажуть, що таким, як ми, виділять по п’ять тисяч гривень. Але хіба за такі гроші збудуєш хату?

А навпроти Балагур знаходиться зруйнований будинок Валентини Морару. Молода жінка заходить до нього, й, плачучи, розповідає:

– Матір 79-ти років, яка не могла самостійно рухатися, винесла з хати на руках. Зараз вона мешкає у моєї тітки. Я навіть не маю в що переодягнутися. Вже тиждень ночую на горищі. Мама теж сумує, все каже: "Хотіла померти у своїй хаті, та не доведеться!" Грошей ми не маємо, невже доведеться по чужих кутках тулитися?

І будиночок 91-річної Марії Лупашку, 1914 року забудови, повінь понівечила так, що жити там неможливо.

– Тієї ночі до неї приїхав мій син, грюкав у двері, але вона недочуває, добре, що не застелила вікно, глянула і впізнала хлопця, – згадує родич потерпілої Микола БІЛИК. – Нині бабуся мешкає у нас. Плаче, нарікає на долю, молиться. Держава мала би допомогти їй, а не тим, хто нібито потерпів від повені, як було 2008-го. А вода великої біди наробила. Один наш односельчанин, вклавши в ремонт будинку значні кошти, зароблені дружиною за кордоном, зійшов з глузду, коли побачив шкоду від повені.

Доки ми розмовляли, до нас підійшла сусідка Лупашку, 73-річна Фоніка ПАТРОНІЧ, самотня пенсіонерка.

– Скажіть, хіба є справедливість: у моєму будинку впала задня стіна, а комісія з сільради дала мені другу категорію! Тут не капітальний ремонт треба робити, а нове житло будувати.

Справді, коли ми зайшли до помешкання жінки, її слова підтвердилися. Невже потопаючий має сам себе рятувати?

– Наше село Горбова та Банчени зазнали найбільшої шкоди в районі, – розповідає Наталія ШВАБУ, секретар Горбівської сільради, до якої адміністративно належать і Банчени. – У Горбовій є 83 сім’ї потерпілих: 25 – першої категорії, 50 – другої, й вісім – третьої. У Банченах потерпілих родин – 98, з яких 21 – першої категорії, 60 – другої, й 17 – третьої. Кошти першого траншу ще ніхто з них не отримав, хоча в районі сказали, що гроші надійшли. Допомагають нам звідусіль: продуктами, харчами. З Колінківців Хотинського району привезли гарячі обіди, від партії Яценюка – 186 продуктових наборів. Декілька чернівчан, в яких померли родичі, поминальні обіди привезли сюди. Військові та рятувальники чистять подвір’я, викачують із криниць воду. Але викачування наразі нічого не дає, бо колодязі знову наповнюються водою. А ще ж потрібна дезінфекція. Багато людей з горя отримали серцеві напади.
Василь ГРИНЮК

Офіційно
Збитки від стихії відшкодують усім
"Ми єдина країна, в якій держава бере на себе відповідальність за особисте майно громадян. Більше того, ми компенсуємо втрати врожаю, відшкодовуємо завдані стихією збитки сільгосппідприємствам. Хоча в усьому цивілізованому світі це роблять страхові компанії", – заявив п’ятого липня на брифінгу голова Чернівецької ОДА Михайло ПАПІЄВ.
Він повідомив, що завершується виплата першого траншу потерпілим мешканцям області – по 5 тис. грн виплачено 100 сім’ям, будинки яких найбільше постраждали від великої води, 625 власників домогосподарств отримали по 2,5 тис. грн, а 1125 сімей – по 1 тис. грн. Усього станом на п’яте липня надано допомогу потерпілим від повені буковинцям на суму 3 млн 187 тис. грн. Михайло Папієв наголосив, що це лише перший етап виплат, і у цьому випадку йдеться про нагальну підтримку людей, домівки яких зазнали підтоплень.
За його словами, наступний етап – оцінка комісіями органів місцевого самоврядування на рівні сільських, селищних рад втраченого майна. На підставі актів цих комісій прийматимуться рішення районних штабів з цивільного захисту населення з затвердженням обласним штабом про розмір допомоги тому чи іншому домогосподарству.
Голова облдержадміністрації запевнив, що люди не залишаться наодинці з бідою, і допомогу отримають навіть ті родини, які самовільно звели будинки, не мають документів на власність. 
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

15:34
У Румунії за годину сталося три землетруси
15:20
У Чернівцях відомий український історик Вахтанг Кіпіані виступить з лекцією
15:00
У Чернівцях хочуть відновити готель "Черемош", який уже 15 років стоїть занедбаний
14:49
Скандал із дисертаціями у БДМУ: що кажуть про ситуацію у медзакладі
14:30
Ввозили авто як гуманітарку і продавали: на Буковині чоловікам повідомили про підозру
14:07
Скандал у БДМУ: звільнили наукового керівника дисертацій, у яких знайшли плагіат
13:47
ДТП із чотирма авто у Чернівцях: є потерпілі, рух ускладнений
13:38
Місячний календар стрижок на березень 2025 року: коли краще стригтися і фарбувати волосся
13:20
Грип не відступає: у яких регіонах найбільше хворих, яка ситуація на Буковині
13:04
Буковинський легкоатлет штовхнув ядро і здобув медаль чемпіонату України
12:51
П'яним врізався в дерево, а пасажирка травмувалася. На Буковині судитимуть винуватця ДТП
12:43
Що таке депозити, як працює така послуга і для кого вона вигідна?*
реклама
12:36
Рада з другої спроби прийняла заяву щодо виборів в Україні: за яких умов
12:19
Засніжені вершини: парк «Черемоський» замилував зимовими краєвидами - фото
11:57
Курс валют у Чернівцях 25 лютого
11:35
П’ять продуктів, які потрібно їсти щодня для здоров'я мозку
11:13
У Чернівцях на перехресті зіткнулися чотири автомобілі
11:05
На Буковині вчергове продають Неполоковецький комбінат хлібопродуктів
10:44
Говорити про вибори зарано, − голова партії влади Олена Шуляк
10:22
Знову підпалюють траву: на Буковині гектарами горять відкриті території
10:15
Читаємо дарк романс*
реклама
10:04
Запропонували захистити свої кошти від шахраїв: чернівчанин втратив майже 30 тисяч гривень
09:42
Весна наближається: в Україні очікується потепління
09:20
Майже пів століття був у журналістиці: помер головний редактор газети «Зоріле Буковіней» Микола Тома
08:59
Росіяни за добу 517 разів били по Запорізькій області
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм