За оперативними даними обласного штабу з ліквідації наслідків стихійного лиха, внаслідок тривалих дощів у ніч з 28 на 29 червня в області підтоплено 40 населених пунктів, 37 об’єктів соціальної сфери, 3871 житловий будинок. 31 будинок зруйновано повністю і п’ять – частково. Відрізано від світла 114 населених пунктів. Без газу залишилися чотири села. Зруйновано сім автомобільних мостів. Пошкоджено чотири автомобільні та два залізничні мости.
У зоні стихійного лиха опинилися майже 250 тисяч мешканців області, із них 2459 осіб відселено з місць постійного проживання.
Співробітники МНС врятували 1083 осіб, у тому числі 90 дітей. Внаслідок стихійного лиха одна людина загинула. Ще трьох вважають зниклими безвісти.
Як повідомив на брифінгу голова ОДА Михайло ПАПІЄВ, перша хвиля стихії 22-24 червня, за попередніми оцінками, завдала Буковині збитків на 170 мільйонів гривень. Збитки від другої хвилі 28-30 червня ще більші. Зараз їх підраховують.
На тижні планували новосілля – вода змила всеНа ранок після повені 29 червня кореспонденти "МБ" побували у селах Горбова, Банчени, Хряцька та Давидівка Герцаївського району та у селі Валя Кузьмина Глибоцького району.
Картина вражає. Люди, не маючи води і сухого одягу, прибирають у понівечених хатах. Селяни оплакують мертву худобу. По кісточки у багні, в гумових шльопанцях на босу ногу, граблями і лопатами вигрібають з підлоги намул. Зіпсуті меблі, одяг та посуд намагаються відіпрати та відмити у брудній воді з підтоплених криниць. На допомогу потерпілим приїхали їхні родичі. Гуртом відмивають затоплені оселі. До обіду 29 червня чисту воду селянам так і не підвезли, як і хліб.
Потерпілі, які залишилися без даху над головою, оплакують рештки житла, не знаючи, куди подітися.
Поблизу зруйнованого після повені мосту в селі Горбова лише нещодавно поселилася молода сім’я. Подружжя з двома дітьми кілька років будувало будинок. На тижні планували новосілля. Вода вимила з їхньої новобудови все. Дорогу плитку, меблі, побутову техніку було знищено за декілька хвилин. Власниця дому Олена ОЛАРУ граблями вигрібає намул із хати. У будинку – голі намоклі стіни. Течія вибила вхідні двері – і все пішло за водою. Жінка ледь стримує сльози. Її рідні обурюються, мовляв, казали сільському голові, що це місце не годиться для забудови. А тепер...
Мешканці села Горбова розповідають, що вода прийшла несподівано. Рятувати майно не було часу. Самі ледве врятувалися. Люди ловилися за руки, прив’язувалися одне до одного мотузками. Так, по пояс, а то й по груди у воді тікали до сусіднього села, що знаходиться вище.
Бабусю змило водою разом із літньою кухнею– Нічого їсти, вдягнути. Жити ніде. У хаті смердить вогкістю, намулом, – каже Марія ЧЕРЧЕЛ. – У воді, що залишилася після повені на подвір’ї, намагаємося щось відіпрати від бруду.
На одному з подвір’їв у селі Горбова від хати зостався лише один дах. У будинку жили двоє братів із сім’ями. Дітей родичі забрали ще напередодні великої води. Брати ж усю ніч в одній білизні просиділи на деревах. Кажуть, що будуть проситися на нічліг до родичів.
– Минулої повені нашу хату знесло, тепер знову, – розповідає потерпілий Віталій КІЛАРУ. – На моїх очах вода звалила будинок.
Спостерігав за всім з дерева, де просидів приблизно чотири години. Документи й досі залишилися на дереві. Кум позичив мені сухі джинси, так і ходжу. Більше нічого в мене немає. За зруйнований дім під час минулої повені я отримав тисячу гривень. Тіснилися в іншому саманному будинку. Тепер один дах від нього залишився.
Чоловік оглянув подвір’я і заплакав. Пішов підіймати порожні кролятники. Це все, що залишилося.
У Банченах біля дороги схилив голову над мертвою худобою чоловік. Крадькома витирає сльози. Корову з телям, більше десятка овець, 30 курей, 50 курчат, десятки кролів, двох свиней забрала вода. Люди поскладали їх перед ворітьми. Чекають, доки трактор забере
мертвих тварин і птицю.
– Хотіли врятувати бодай худобу, та часу на це не було, – розповідає мешканка Банчен Лілія ПЕНТЕЛЕЙ. – Ми тримали велике господарство. Нас на одному подвір’ї чотири сім’ї проживає. Єдине, що встигли, – це трьох свиней випустити зі стайні. У воді наших свиней упіймали сусіди і повернули нам. Дивним чином врятувалися і курка з півнем. Вціліли лише качки. Щоправда, вони тепер у нас не білі, а чорно-сірі. У літній кухні знесло стіну.
Старенька жила сама у селі Хряцька Герцаївського району. Рідні кинулися їй на допомогу. Та було вже пізно. Вода забрала 80-річну пенсіонерку разом із літньою кухнею.
– Коли ми спустилися вниз, вода вже все змила, – каже родич загиблої Ігор ТУТУНАРУ. – Бабусю знайшли мертвою за сім кілометрів від села, аж біля цегляного заводу під Герцою. Вода надійшла ввечері 28 червня. Тільки фундамент на місці літньої кухні залишився. Ми лише місяць тому дідуся поховали...
З мосту змило авто, водій врятувався на дереві– Коли заїжджав на міст у Горбовій, води було небагато, як у звичайній калюжі, – розповідає потерпілий із села Цурень Іван ІОНУЦА. – Усе сталося після 22.00. На мості води було небагато, але машина почала глохнути. Я увімкнув першу передачу та натиснув на газ. А за мить помітив, що вода вже на рівні з автомобільним склом. Машину почало крутити. Сам не знаю, як я виліз. Спочатку схопився за огорожу мосту й тримався, скільки міг. Та вода прибувала. Щоби врятуватися, дістався найближчого дерева. Ним виявилася акація. Вчепився за неї обома руками і просив Бога, щоби дерево витримало бурхливу течію. Було дуже страшно. Я намацав у кишені документи й прив’язав їх до дерева. Я кричав, свистів, кидав додолу гілля. Та ніхто б і не зміг мене почути. Так приблизно три години на дереві і просидів. Ніколи в таких екстремальних ситуаціях не бував. Рятувальники мене витягли мотузкою чи ланцюгами, вже й не пригадаю. Від усього оговтався трішки лише вдома. Ще довго, мабуть, від цього не відійду. Зараз із рідними кинулися шукати машину. Та хтозна, куди її могло занести.
Дитячий табір у Валя Кузьмина відрізало від дороги
Вода оточила дитячий табір, рятувальникам не одразу вдалося добратися до дитячої установи. Керівник дитячого табору каже, що й сама злякалася.
– Коли це почалося, діти були вже в ліжках, – розповідає директор дитячого табору
"Вогник Буковини" у селі Валя Кузьмина Глибоцького району Ольга ДОМБРОВСЬКА. – Я злякалася, телефонувала своєму начальникові, в МНС. Дітей вклали спати у новому двоповерховому приміщенні на території табору. Разом із дітьми перебували вихователі та лікарі. Паніки поміж дітей не було. Але ми хвилювалися, щоби ще більше не піднялася вода. Не знали, що буде далі. Рятувальники спочатку не могли до нас дістатися – вода перекрила дорогу. Все тривало кілька годин. Приблизно о 23.00 вода почала спадати. Своїми силами намагаємося відновити міст. Хоча наступного ж дня батьки забрали з табору 100 дітей. Всього у нас відпочиває 395 діток. Батьків можна зрозуміти. Передали знову ускладнення погодних умов. Ця ситуація збіглася із закінченням зміни у таборі.
Дівчатка, які відпочивають у цьому таборі, кажуть, що й налякатися не встигли. Весь вечір грали в різноманітні ігри та співали з вожатими. А по мобілках сповіщали батькам, що все гаразд.
– Ми гралися в слова, розважалися, у вікна навіть не заглядали, – розповідають Настя ГРИГОРІЙ та Олена ВАСИЛИНЮК. – Нам сказали, що все буде добре, і ми не хвилювалися.
Антоніна БАБЧУК
Рахунок для допомоги потерпілим
Кошти на допомогу потерпілим від стихії на Буковині можна переказати за такими реквізитами:
одержувач – Головне фінансове управління Чернівецької облдержадміністрації;
№ рахунку – 37123034000015;
код ЄДРПОУ – 02317304;
назва банку одержувача – ГУДКУ в Чернівецькій області;
МФО – 856135;
обов’язкова примітка – "для допомоги потерпілим внаслідок повені в Чернівецькій області".
Контактні телефони: (0372) 51-30-10, 55-30-17,
(03722) 4-58-01.
2-07-2010, 09:35
0
2 738