Епідемії важких хвороб прогнозують лікарі. Причина – з кожним роком дітей, які не отримали щеплення, в Україні стає дедалі більше. При цьому якщо досі батьки нерідко відмовлялися від вакцин, боячись ускладень, то віднедавна навіть охочі зробити щеплення своїй дитині не можуть дочекатися вакцини. Через брак коштів область не отримує достатньої кількості вакцин, а ті, що завозять, надходять із значними затримками.
Щеплення не зробили кожному третьомуЦього року через фінансову кризу виділених у держбюджеті коштів вистачить тільки на придбання 60-70% вакцин від потрібної кількості. Як наслідок, першу партію вакцин на Буковину цьогоріч завезли тільки у квітні.
– Наразі лікарі вакцинували від інфекційних хвороб тільки 25% дітей від загальної кількості, – розповідає Марія Поліщук, начальник відділу охорони здоров’я матері і дитини головного управління охорони здоров’я ОДА. – І така ситуація з вакцинами спостерігається вже другий рік. Минулого року через нестачу вакцин залишилося нещепленими 30% малюків. Якщо так триватиме й надалі, в Україні може статися спалах інфекційних хвороб. Так, у Таджикистані від поліомієліту вже померло 18 людей. Більшість із них – діти.
Також чимало батьків самі відмовляються від щеплень. "Вважаю, чим пізніше зробиш щеплення, тим краще, – каже чернівчанка Лідія Кравець. – Моїй старшій доньці вже п’ять з половиною, окрім БЦЖ, яке зробили ще в пологовому будинку, вона не має жодного щеплення. Робитимемо їх зараз, бо без цього, кажуть, дітей не приймають до школи. Раніше у дитини були хронічні обструктивні бронхіти, алергія, задуха. Як виявилося, це теж не підстава для відтермінування щеплень. Проте, чесно кажучи, я просто заявила своїй лікарці, що до школи – жодних щеплень. Молодшу ж доньку я просто "за інерцією" не щепила. І поспішати не буду. А ось старша скоро піде в школу, а там потрібні щеплення. Адже в школі в неї з’являться додаткові контакти, а це вже небезпечно".
Як підтвердила Марія Поліщук, ні в дитсадок, ні в школу нещеплених дітей не приймають. Проте зазначила, що все одно будь-яке щеплення – добровільне. Батьки повинні повідомити лікарів про свою згоду чи відмову від вакцинації дітей. Якщо щеплень дитині не зробили, батькам доведеться вирішувати, давати освіту дітям вдома чи звертатися в альтернативні установи для нещеплених дітей. Але малюки все одно повинні мати мінімальний необхідний обсяг щеплень.
Кому вакцини протипоказані?За офіційними даними, відсоток протипоказань щепленням по області – 3-5%, із них довготривалі протипоказання становлять лише 1% від загальної кількості. Решта – незначні недуги: гострі запальні процеси (кашель, біль у горлі тощо). Після одужання таку дитину щеплюють. У день щеплення потрібно виміряти температуру тіла і обов’язково визначити, чи немає гострого запалення.
Абсолютним протипоказанням є захворювання центральної нервової системи. Тому перед щепленням має здійснюватися всебічне обстеження дитини різними спеціалістами. Якщо виникають проблеми зі здоров’ям, спеціальна комісія визначає рівень загрози і надається відмова від вакцинації.
Перед тим, як робити дітям щеплення, лікар повинен повідомити батьків про можливе ускладнення та отримати їхню письмову згоду на здійснення цієї процедури.
Чим якісніша вакцина, тим меше ускладнень– Ускладення виникають після щеплення дітей, у яких наявні протипокази до введення вакцини, також при порушенні методики введення, використанні вакцин, які зберігали та транспортували із порушеннями "холодового ланцюга", адже вакцини транспортують за мінусової температури повітря, – розповідає Юрій Рандюк, доцент кафедри інфекційних хвороб БДМУ. – Крім того, розвиток ускладнень також залежить від якості самої вакцини. Зокрема необхідно закуповувати вакцини у відомих фірм-виробників. Але щеплення однозначно потрібні. Все залежить від того, як медики це роблять. Лікарям необхідно пропагувати щеплення і ставитися до цього відповідально. На щастя, у нашому регіоні серйозних ускладнень у дітей після щеплення не зафіксовано.
Окрім ускладнень, після щеплень можливі також реакції. Це стається частіше, однак реакції менш небезпечні для організму. Вони спостерігаються протягом доби. Це – підвищення температури, головний біль, дратівливість, порушення сну, висипання, біль і набряки. Але ці реакції швидко минають.
– Небезпека для здоров’я дитини після вакцинації незначна, – продовжує Юрій Рандюк. – Гірше, коли виникають наслідки того, що щеплення дитині свого часу не робили.
Так, 2008 року від правця на Буковині померла одна дитина, бо щеплення від цієї хвороби їй не робили. n
Марина КОРПАН
На замітку
Інфекційні захворювання залишаються однією з п’яти провідних причин дитячої смертності віком до одного року в Україні. Проте згідно із даними Міністерства охорони здоров’я, від щеплення дітям відмовляється третина українців. У зв’язку із такою складною ситуацією з вакцинацією дітей Україні загрожують серйозні епідемії небезпечних хвороб, повідомляє прес-служба МОЗ України.
– Рівень охоплення щепленнями проти окремих інфекцій вже впав нижче 70%, – наголосив Міністр охорони здоров’я України Зіновій Митник. – У подальшому це неминуче призведе до епідемічних спалахів інфекційних хвороб. Посилення просвітницької роботи є вкрай необхідним і важливим для відновлення довіри до вакцинації та повернення до високого рівня охоплення щепленнями в Україні.
Офіційно
"Прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів здійснюється за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров’я, в якому дитина перебуває під медичним наглядом. Довідку видають на підставі даних медичного огляду дитини, якщо відсутні медичні протипоказання для її перебування у цьому закладі, а також якщо їй проведено профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень і вона не контактувала з хворими на інфекційні хвороби або бактеріоносіями" (ст. 15 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб").
17-06-2010, 10:12
0
2 141