До театру – зась, органний зал зачинено, а для входу в університет потрібен квиток. Дедалі більше архітектурних перлин нашого "маленького Парижа" стають зачиненими для чернівчан та гостей Буковини. Це зовсім не личить європейському місту, стверджують екскурсоводи. Адже після невдалих спроб оглянути історичні споруди у приїжджих залишається не зовсім приємне враження про Чернівці.
– Дуже складно туристам потрапити до Вірменської церкви, – розповідає Алла БОЛГОВА, екскурсовод. – У багатьох містах України є подібні храми, але вони доступні для всіх. У нас це закрито. Я вважаю, що це біда для міста.
Вірменська церква приваблює своїм стилем, сюжетними вітражами. Коли потрапляєш досередини, внутрішній, духовний стан людини змінюється. Я не раз це спостерігала за туристами. Однак рідко коли вдається групі пройти всередину приміщення та побачити всю велич та красу церкви, її орган та неймовірні вітражі.
Досить проблематично, за словами екскурсовода, потрапити і в муздрамтеатр імені О. Кобилянської. Серед варіантів – придбання білету на "гальорку", щоб хоч оглянути приміщення, або спробувати потрапити в театр під час антракту. В іншому разі там просто зачинено. "У всьому світі резиденції королів, президентів відкриті та доступні для туристів, – каже Алла Болгова. – Наприклад, у Відні я могла вільно пересуватись по резиденції, побачити, де живе президент".
Колись у парку за резиденцією відпочивало все місто
Екскурсовод Маргарита Курлікова ще пригадує часи, коли кожен охочий міг гуляти університетським парком:
– Я виросла в нашому університеті, навчалась в ньому, а в дитинстві приходила туди гратися. У той час вхід на територію університету та парку був вільний. Там відпочивало усе місто, гралися діти і, до речі, ніколи нічого не ламали. Потім зробили так, що потрапити на територію можна лише за гроші.
Щодо театру, то туди також можна пройти за окрему плату, якщо приходить екскурсійна група. Але найбільше мені шкода, що не можна зайти всередину Вірменської церкви. Туди взагалі не пускають! Я неодноразово просила, щоби бодай встановили якусь вхідну плату, аби тільки потрапити туди та показати туристам цю красу, однак отримувала відмову.
У вихідні приміщення орендує РАЦС. Там відбуваються шлюбні церемонії. Бувало, казали: "Приходьте після 16.00", але в той час екскурсійні групи вже повертаються додому. У будні там взагалі зачинено. В усьому світі до храмів – вільний доступ, а у нас навіть за плату не хочуть впускати!
Киянка Олена Володіна днями вперше побувала в Чернівцях. "У неділю по обіді хотіла потрапити до театру, але там було зачинено, – каже жінка. – А пройти в університет пощастило, черговий пропустив за п’ять гривень".
Ціна входу
Пам’ятки ніхто не зачиняє, стверджує керівництво. Мовляв, гостям міста слід узгоджувати свої плани із затвердженим графіком відвідувань і, звісно, платити гроші.
– Усе залежить від того часу, коли люди хочуть потрапити всередину, – пояснив Юрій Марчак, директор муздрамтеатру імені О. Кобилянської. – Це повинно бути не під час репетицій чи вистав. Зайти у театр можна у будні з 10.00 до 14.00 або з 17.30 до пізнього вечора. Вартість входу – 5-15 гривень, ціна різна для студентів, громадян України та іноземців.
– Існує спеціальний порядок відвідування Вірменської церкви, – каже Петро Казимирчук, директор обласної філармонії. – Двічі на день у приміщенні Вірменської церкви правиться служба. Під час неї, звичайно, не можна проводити екскурсії. А так у будь-який день туди можна потрапити. Якщо екскурсовод знає, що у нього запланована екскурсія, нехай зателефонує мені, попередить, я нікому не відмовлю. Також у приміщенні церкви цілодобово є черговий, у якого можна придбати квитки або через нього зв’язатися зі мною.
Екскурсовод ЧНУ Анжела Бота розповіла, що потрапити на територію резиденції не є проблемою. Охочі можуть придбати у чергового вхідний квиток (5 грн – щоб пройтися територією, 10 – щоби потрапити в парк). Також можна замовити екскурсію залами резиденції.
– Був випадок, коли на територію парку через паркан залізли наркомани, – розповідає пані Анжела. – А траплялося, що туристи посеред робочого дня безцеремонно заходили до кабінетів керівників ЧНУ.
Чиновники не бачать проблеми в тому, що у Чернівцях немає вільного входу до пам’яток архітектури. Так, Антоніна Толпигіна, консультант інформаційно-туристичного центру, відмовилася коментувати цю ситуацію, сказавши, що на її думку, не існує жодної проблеми.
– Це питання порушували на засіданнях нашої дозвільної комісії. Ми з’ясували, що жодного разу не виникало проблем із потраплянням у ці архітектурні пам’ятки, – сказав Петро Брижак, начальник обласного управління туризму. – Можливо, такий випадок стався один раз. Однак якщо туристи приходять у робочий час під керівництвом екскурсовода, який сертифікований у нашому місті, та не перешкоджають робочому процесу, то доступ вільний.
Яна ЯЩЕНКО
А як за кордоном?
Світлана МАВІДІ,
директор туристичного агентства:
– За кордоном у музеї, костели можна потрапити безкоштовно. Щодо решти архітектурних пам’яток, то існує спеціальна вхідна плата. Наприклад, у Лувр можна потрапити за 25 євро, Версаль – 10 євро. Звичайно, існують визначені години, коли можна пройти в ту чи іншу пам’ятку. За кордоном все дуже цивілізовано та добре організовано. Коли купуєте вхідний квиток, вам видають спеціальний електронний гід (схожий на телефонну слухавку), де ви обираєте мову, якою хочете слухати екскурсію, та номер кімнати, де знаходитесь. Таким чином отримуєте індивідуальну екскурсію. Навіть якщо і відбуваються екскурсії з гідом, кожному туристові видають навушники. Екскурсовод тихенько розповідає інформацію, використовуючи мікрофон.
10-12-2009, 10:34
0
4 441