Триває реставрація церкви Святого Великомученика Івана Сучавського, покровителя Буковини. Церква знаходиться у п’ятому корпусі Чернівецького національного університету. Їй, як і самій колишній резиденції буковинських митрополитів, майже півтора століття. Її ще називають домовою. Після приходу радянської влади тут тривалий час був музей народної творчості. Але торік ректорат вирішив відновити церкву. До справи приєдналися і представники Української Православної Церкви Київського Патріархату. Відновити церкву – справа нелегка, тому що відомостей про те, якою вона була, дуже мало. Збереглося лише фото тодішнього іконостасу.
– Створити іконостас ми доручили народному художникові Іванові Терену, – розповідає ректор Чернівецького національного університету Степан МЕЛЬНИЧУК. – І якось він приніс темний знімок, перефотографований вже кілька разів.
На ньому було зображено іконостас цієї церкви. Ми впізнали його по шаховій підлозі. Тоді я вирішив відшукати кольоровий знімок-оригінал. І, уявляєте, якось під час перебування у Празі в одному з музеїв я його знайшов! Тож іконостас ми відновлюємо за цим знімком.
Уже зроблено та пофарбовано каркас із деревини. Залишилося його ще розписати.
Про минуле нагадує також маленький фрагмент розпису в одному з паламарських приміщень. Також збереглася система водовідведення у формі умивальника, вмурованого у підлогу. Реставратори сподіваються, що під шаром побілки, якою покриті стіни церкви, можна знайти розписи. Саме тому після консультації з реставраторами вирішили побілити стіни вапном, яке потім буде легко стерти і яке не завдасть шкоди розписам.
Автентичними є і видовжені та заокруглені верхи вікон церкви. На них залишилися залізні затискачі – припускають, ними затискали колись вітражі.
У церкві вже підвісили розкішне панікадило з кришталю. Також встановили батареї опалення. Внутрішні роботи затримуються через те, що у церкві протікає дах. Його найближчим часом будуть латати.
– Ймовірно, колись у цій церкві молилися високопоставлені особи, митрополити, – вважає проректор університету Іван ГРИГОРАЩУК. – Тепер, найімовірніше, тут будуть проходити практику наші теологи, відбуватимуться Богослужіння. Щодо музею народної творчості, то його експонати перенесли до колишнього тиру в шостому корпусі університету.
Галина МАРКІВ
11-09-2009, 10:16
0
1 847