У сейфі у спікера парламенту Олександра Турчинова лежить заява прем'єра Арсенія Яценюка про відставку, яку він написав після того, як 3 липня Верховна Рада завалила два "газових" законопроекти, внесені Кабміном.
Законопроект №4116а, викликав неоднозначну реакцію не тільки в парламенті, пише ZN.UA.
Уряд поспішає, і це насторожує не тільки депутатів. По-перше, з 16 червня російський "Газпром" не постачає газ на адресу споживачів "Нафтогазу України", а попереду зима, і зовсім не обов'язково, що вона не буде суворою. І хоча, за словами віце-прем'єра Гройсмана, Україна розраховує на закупівлю в цьому році 6-7 млрд кубометрів газу у "Газпрому", не факт, що це відбудеться.
Тим більше що багаторічні переговори про перегляд ціни газу поки тільки привели "Нафтогаз" і "Газпром" до Стокгольмського арбітражу.
По-друге, росіяни з усією своєю міццю "продавлюють" будівництво обходящего Україну газопроводу "Південний потік", незважаючи на застереження Єврокомісії. Тим часом українська ГТС все більше втрачає транзитний потік.
Відповідно, дедалі більшими будуть її витрати навіть на транспортування газу в межах країни. Якщо терміново не вжити заходів щодо практичного участі в європейському ринку газу, в тому числі за повноцінної інтеграції української ГТС у загальноєвропейську газотранспортну систему, ГТС ризикує перетворитися на валізу без ручки.
По-третє, в липні 2010 р. Україна прийняла Закон "Про засади функціонування ринку природного газу", а вже у вересні підписала протокол про приєднання до Договору про заснування Енергетичного Співтовариства. 15 грудня 2010 року Верховна Рада ратифікувала цей протокол.
1 лютого 2011 року Україна стала стороною Енергетичного Співтовариства. По-четверте, 6 жовтня 2011 р. Рада міністрів енергетичного співтовариства прийняв Третій енергетичний пакет і зобов'язав учасників імплементувати його до 1 січня 2015 р. Залишилося менше півроку.
Перераховані фактори спонукали Кабмін терміново вносити в парламент газореформаторский законопроект.
Теоретично законопроект №4116а передбачає саме кардинальну реформу ГТС, а не чергову зміну "кризового менеджменту". Скажімо так, після підписання Угоди про асоціацію з ЄС уряд Яценюка пропонує уніфікувати правила роботи українського і європейського газових ринків.
Після бурхливих дебатів на наступний день депутати все ж проголосували їх у першому читанні.
У другому читанні обидва законопроекти Верховна Рада розгляне наступного тижня.