Побоювання українців щодо девальвації гривні підігрівають міжнародні рейтингові агентства та фінансові компанії. Вони висловили стурбованість ескалацією політичної ситуації в країні та її можливим впливом на стабільність нацвалюти. Так, наприклад, агентство Standard & Poor's, яке останнім часом погрожує знизити кредитний рейтинг України, очікує в 2014 році ослаблення курсу гривні до долара до 9,5. Про це повідомляє ТСН.
А ось аналітики Moody's вважають, що через протести на вулицях і Євромайдани незабаром українці "відкриють полювання" на долари. І дійсно, кількість клієнтів обмінників у грудні різко зросла, а деякі банки навіть почали негласно обмежувати продаж. За словами українських аналітиків, люди легко піддаються на провокацію, але ситуація зовсім не критична.
З ними, очевидно, погоджується і агентство Fitch Ratings, яке на початку грудня підтвердило прогноз про стабільний курс гривні. Коливання, за оцінкою експертів агентства, будуть знаходитися в межах 10-15%, а більш глибокої девальвації не очікується.
Тим часом, українські банкіри побоюються неконтрольованих дій населення. До того ж, різко впали золотовалютні резерви НБУ. У листопаді їхній розмір опустився до семирічного мінімуму. Подальше "виснаження" золотих запасів може свідчити про те, що гривню нічим буде підтримувати.
Незважаючи на страшні прогнози міжнародних експертів, у Нацбанку запевняють, що фінансова ситуація в країні контрольована, а глава установи переконує, що українці можуть не переживати за збереження своїх заощаджень.
Позицію НБУ підтримує і український експерт Ярослав Жаліло. На його думку, особливих підстав для зміни курсу гривні немає.
"Якщо ми говоримо про курс національного банку, то можемо залишитися на нинішньому рівні - 7,99, якщо ми пройдемо період турбулентності, який має місце зараз. З іншого боку, якщо проблеми затягнуться, я не виключаю, що Нацбанк може переступити через поріг у 8 грн. Міжнародні експерти називають цифру 8,5 гривень за долар, деякі 9 гривень - мені здається, це завищені цифри. Я вважаю, що поки є висока ймовірність того, що офіційний курс може не змінитися", - сказав Ярослав Жаліло, завідувач відділу економічної та соціальної стратегії Національного інституту стратегічних досліджень, президент Центру антикризових досліджень.
У цілому і українські експерти, і зірки, і екстрасенси малюють гривні досить сприятливий сценарій на наступний рік. І якщо валютний ринок не піддасться глибоким потрясінням, а вихід з політичної кризи буде успішно знайдений, то українці можуть спокійно зберігати свої заначки і не переживати за "зелені".
3-01-2014, 18:25
0
2 276