RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Чим загрожує українцям черговий проект Трудового кодексу

Україна й досі живе за КЗпП, який був прийнятий ще в далекі радянські часи, а точніше в 1971-му році.

З 2008 року робилися різні спроби прийняти новий Трудовий кодекс, але, як кажуть, віз і нині там...

Спочатку проект нового Трудового кодексу було представлено на розгляд депутатів попереднього, шостого складу. Але тоді його безжально "зарубали" комуністи. І ось 22 квітня автори законопроекту, депутати-регіонали Ярослав Сухий і Олександр Стоян, внесли кодекс на повторний розгляд.

"Ми врахували всі зауваження. І комуністів, і гармоністів, і баяністів. Спробували знайти гармонію", - запевнив ТСН.ua один з авторів законопроекту Ярослав Сухий. І все ж законопроект, як і раніше, збирає критичні зауваження.

Немає згоди з приводу документа і в експертному середовищі. Одні кажуть, що він прописаний в інтересах роботодавців, а інші, навпаки, впевнені, що повністю відповідає духу часу.

Працювати будемо більше?
Отже, чого ж очікувати українським працівникам від нового Трудового кодексу? Почнемо з неприємного. Робочий тиждень може стати шестиденним. Якщо профспілки на підприємстві немає, роботодавець на свій розсуд зможе встановлювати як п'ятиденний, так і шестиденний робочий тиждень. Умова одна: загальна тривалість роботи не повинна перевищувати 40 годин на тиждень.

Але найбільший шквал обурення викликала норма про нібито збільшення тривалості робочого дня з 8 до 12 годин. Автор законопроекту Ярослав Сухий назвав це не критикою, а критиканством. Мовляв, люди, які не читали закон, починають розповідати казки. "Де ви там бачили 12-ти годинний робочий день? У старому КЗпП написано, що при необхідності можна продовжити робочий день на 4 години. 8+4 = 12. Але ми прибрали навіть цю цифру, щоб нікого не дражнити. А просто написали, що може бути змінено за згодою сторін", - каже нардеп.

Керівник юридичної служби hh.ua Ганна Воєводова також нічого страшного не побачила в цій нормі. "У реальності багато людей працюють більше, ніж 8 годин на день. Але вони працюють фактично, але не юридично. Якщо ви готові до професійного зростання, до вирішення завдань, до підвищення зарплати, і ви готові працювати, наприклад, 10 годин на день і отримувати за це більше грошей, то кодекс надає таку можливість", - зазначає експерт.

За вами стежать
Ще одна резонансна норма - це відеоспостереження. Відповідно до закону, роботодавцю дається право контролювати виконання співробітниками своїх трудових обов'язків з використанням технічних засобів. Головне - щоб дії роботодавця не принижували честь і гідність співробітників.

Втім, на думку експертів, відеоспостереження на робочому місці - цілком звичайна європейська практика. І якщо ми прагнемо до Європи, то доведеться приймати відповідні закони. "Зараз це робиться в багатьох офісах. Але знову-таки це нічим не регулюється. Якщо буде розроблена процедура, з нею буде ознайомлений кожен співробітник і за порушення цієї процедури роботодавець буде нести відповідальність, то я в цьому нічого погано не бачу", - міркує Ганна Воєводова.

Відеоспостереження вже давно існує і буде існувати, констатує Ярослав Сухий. "От ви заходите в супермаркет. Але там скрізь встановлено відео спостереження. Навіщо? Головний менеджер дивиться, як консультант працює з покупцем, а охорона дивиться, чи не забрали ви якусь банку", - каже регіонал.

Пенсіонерів захистять, а інших буде звільнити легше
У кодексі прописана заборона звільняти працівника, який досяг пенсійного віку. Ще одна серйозна новація в трудовому законодавстві - виділення роботодавцем для пошуку роботи одного дня (або частини робочого дня) на тиждень тому співробітникові, якого збираються скоротити. Цей день буде оплачуватися.

При цьому попередження про скорочення має надійти за 2 місяці, але якщо співробітник був на випробувальному терміні, йому повідомляють про звільнення за три дні. Зате збільшується відповідальність за недобросовісну роботу: стане легше звільнити злісного порушника трудової дисципліни, "сачка", бракороба або злодюжку.

Вводиться відповідальність за розголошення комерційної таємниці (це може бути і розмір вашої зарплати), і порушення правил техніки безпеки, а також ухилення від медогляду або профілактичних щеплень, якщо вони передбачені. Зрештою, можуть звільнити за недостатню кваліфікацію.

"На даний момент звільнити працівника можна тільки в тому випадку, якщо він прийшов на роботу п'яний. Але якщо він за своєю кваліфікацією "не тягне" роботу, то у роботодавця зараз немає підстав, щоб його звільнити. І багато працівників зловживають цим. Я завжди виступаю на стороні працівників. Але діалог має бути рівним", - зазначає Воєводова.

Тим не менш, парламентські перспективи документа вельми туманні. За нього немає голосів навіть у першому читанні. Комуністи - цього разу категорично відмовляються голосувати за "антисоціальний" документ.

"Вони хочуть, щоб людина праці була мовчазною робочою силою, яку експлуатуватимуть на свій розсуд. І ми, комуністи, будемо голосувати категорично проти цього", - заявив Петро Симоненко.

"Комуністи за нього голосувати, дійсно, не будуть. Комуністи також не голосували за Земельний кодекс, а зараз добре ним користуються. Отримують земельку, продають земельку, викуповують земельку", - розкритикував своїх парламентських партнерів регіонал Сухий.

Автором документа залишається тільки одне - шукати підтримку в стані опозиції. Але при нинішньому політичному розкладі зробити це буде вкрай проблематично.
Редактор: Юрій Коверзнєв
30-04-2013, 17:55
Коментарів 0 Переглядів 2 109


Внаслідок аварії загинули 17-річна дівчина та 30-річний чоловік

Дівчина спакувала потрібні військовим речі в коробки, які так і назвала – "коробка допомоги"
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.