Заступник голови ЦВК Андрій Магера переконаний, що головний ризик фальсифікацій – у дільничних комісіях. Про це він сказав в інтерв'ю "ЛігаБізнесінформ".
"Основні зловживання стосуються підрахунку голосів виборців. Тому що після підрахунку голосів члени дільничної комісії запаковують бюлетені в пачки й транспортують в окружком. Окружком уже не бачить їх. Тим більше не бачить їх ЦВК – бюлетені залишаються в окружній комісії", - сказав Магера.
Відповідаючи на запитання, чи високі очікування фальсифікації на цих виборах, Магера сказав:
"Усе залежить від виборчої системи. Чим далі, тим більше я переконуюся, що Україні не варто було повертатися до мажоритарно-пропорційної виборчої системи. У чому проблема нинішньої системи? У тому, що мажоритарні округи охоплюють менший корпус виборців – від 146 до 180 тисяч. Можливості для маніпуляцій і спокуси їх застосувати зростають. Тому що зростає вага одного голосу".
Крім того, відзначив заступник голови ЦВК, на округах застосовується система відносної, а не абсолютної більшості.
"Знову ж, ризик маніпуляцій зростає, тому що для багатьох кандидатів-мажоритарників виникає відчайдушна ситуація "або зараз, або ніколи" – і вони схильні йти на підкуп виборців, застосування адмінресурсу, підкуп членів дільничних комісій", - додав Магера.
Він також не виключив, що під час голосування будуть використані технології минулого – каруселі й мертві душі, але додав, що виборці навчилися хитрити.
"Мені розповідали, що студенти, яким пропонували гроші за правильне голосування, одержавши підтвердження у вигляді фото на мобільному телефоні, просто брали дріт, складали галочкою, клали на бюлетень, фотографували, а потім голосували, за кого хотіли", - сказав Магера.
Він поставив під сумнів, що веб-камери збільшать ступінь прозорості й чесності виборів.
"Я й раніше вважав, що ефективність від відеоспостереження на виборчих дільницях украй низька. Веб-камери не покажуть, чи правильно йде підрахунок голосів. Скільки вкидається в урну бюлетенів – один чи два. Камера зможе зафіксувати тільки бійку або спробу підпалити урну, наприклад. Хочу підкреслити: ні Центрвиборчком, ні будь-хто з його членів не був автором ідеї з веб-камерами", - сказав він.
Заступник голови ЦВК відзначив, що технічної можливості веб-камери просто не вистачить для того, щоб побачити, чи у правильну стопку кладуть бюлетені.
"Кілька днів тому ЦВК прийняла постанову про створення окремого сайту, на який будуть виводитися зображення з камер. Кожна камера буде включатися безпосередньо на ділянці. ЦВК включити їх не зможе. Фізично неможливо продивитися відео з 33-х тисяч камер", - підсумував Магера.
12-09-2012, 15:11
0
1 592