Втілення у життя пропозиції міністра фінансів Петра Порошенка відпустити гривню у "вільне плавання" призведе до девальвації гривні, можливо навіть значної.
Таку думку у коментарі ТСН.ua висловив президент Центру ринкових реформ, екс-міністр економіки Володимир Лановий.
"За цими словами стоїть одне – це зниження курсу гривні, її девальвація і подорожчання долара на українській території. Що в принципі вже і відбувається… Ситуація погана, і це не якийсь такий просунутий жест чи рішення. А це просто констатація факту, що ми стаємо біднішими по відношенню до інших держав", - каже Лановий.
За його словами, зараз у влади вже просто не має можливості утримувати курс гривні штучно – ні ресурсами НБУ, ні якимись іншими, наприклад, закордонними позиками. "Останні два роки курс підтримувався великими міжнародними позиками. Зараз уряду України ніхто не дає кредитів через погане фінансове становище країни", - зазначив експерт. На його думку, якщо відпустити курс у вільне плавання і при цьому НБУ буде діяти розумно, допускаючи плавне, дуже обмежене зниження курсу гривні, це дозволить уникнути паніки. Бо якщо вона з'явиться на валютному ринку, то тоді курс буде важко утримати в якось розумних межах.
"Якщо Нацбанк утримається в рамках розумної кваліфікованої монетарної політики, то тоді курс впаде не так сильно, як у тому самому 2008 році. Наперед прорахувати не можна. Багато обставин внутрішньої і зовнішньої політики можуть на це впливати, зокрема і зовнішня торгівля", - наголошує Лановий. Він констатує, що зараз є багато елементів, кожен з яких сьогодні працює не на гальмування падіння гривні.
"Якщо почнуть друкувати більше гривні, то вона буде знецінюватись більш прискореними темпами і падати відносно долара ще збільшиться. Ми таке вже проходили 1993 році і 2008 році. Багато залежить від психологічних факторів, девальваційних очікувань. Тобто у нас багато спускових гачків, які якщо почнуть бити, то майже одночасно - і внутрішні, і зовнішні. І тоді може бути велике падінням - 10 здасться м'яким таким варіантом", - каже експерт.
Однак, каже Лановий, поки що НБУ діє м'яко і так, що не викликають ажіотажу. Якщо стрибки будуть більш різкими, тоді зупинити цей сплеск ажіотажу не вдасться. У будь-якому випадку діяти треба плавно, зазначає експерт. Також він додав, що визначеність з курсом буде тільки тоді, коли торгівля буде збалансованою, коли в України йтимуть іноземні інвестиції, коли держава "перестане випрошувати гроші на всіх ринках", коли не буде адресних кредитів і фінансування.
26-06-2012, 19:01
0
2 314