
З 1 травня в Україні зміниться низка важливих нюансів, які варто знати. Цього місяця скасують деякі пільги, з'явиться бензин із додаванням спирту та нові світлофори на дорозі.
Відстрочка від мобілізації 2025 - два нові типи
В Україні до восьмого травня відстрочка від мобілізації в застосунку "Резерв+" отримає два нові типи. За словами заступниці міністра оборони з питань цифровізації Катерини Чорногоренко, з'явиться відстрочка на 6-12 місяців для українців, які тимчасово непридатні до служби.
Другий тип поширюється на осіб, у яких чоловік або дружина служать в армії, і є неповнолітня дитина.
Крім того, влітку в Резерв+ додадуть функцію, яка дозволяє оплачувати з 50% знижкою штрафи за порушення правил військового обліку.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Церковний календар на травень 2025 року: коли святкуємо Вознесіння Господнє
Як зміниться субсидія
Пільговий тариф на електроопалення 2025
Пільговий тариф на електроенергію діяв з 1 жовтня до кінця квітня. На нього мали право громадяни, які використовували електроопалення. Тариф становив для них 2,64 гривень за кіловат-годину, але за умови, що за місяць буде до 2000 кВт.
У травні вони повернуться до єдиного тарифу. За кіловат-годину доведеться платити 4,32 гривні.
Субсидії
З першого травня до кінця вересня діятимуть субсидії для неопалювального періоду. Найчастіше їх перепризначають в автоматичному режимі, проте деяким українцям доведеться повторно оформити.
Заяву потрібно подати:
особам, які орендують житло,
домогосподарствам із меншою кількістю мешканців, ніж раніше зареєстрували;
українцям, у яких з минулого року призначено нульову субсидію;
внутрішньо переміщеним особам із субсидією за фактичним місцем проживання.
Це робиться через "Дію", портал Пенсійного фонду або можна особисто звернутися до співробітників місцевих органів самоврядування.
Нові світлофори та стрілки
У травні в Україні запрацюють оновлені вимоги до світлофорів. Зелений сигнал замінить смарагдовий. Його краще видно, а також він яскравіший. З'являться світлофори спільні для пішоходів і велосипедистів.
Крім того, суцільні стрілки змінять на шевронні - зелені на тлі чорного кольору.
Оновлення торкнеться тих світлофорів, які встановлять у рамках реконструкцій. Вони відповідають нормам ЄС і роблять дороги безпечнішими.
Бензин зі спиртом в Україні
Буде введено обов'язкову квоту, яка зобов'язує додавати рідке біопаливо (біокомпонент) до бензину для авто на рівні мінімум 5%.
Як пояснив директор консалтингової фірми А-95 Сергій Куюн, це не стосується бензину А-98, а також пального для Держрезерву, потреб Міноборони і створення мінімального запасу нафти і нафтопродуктів.
Через це в перехідний період ціни на бензин будуть нестабільними.
Виплати військовим курсантам
У травні підвищать грошове забезпечення для осіб, які навчаються у вищих військових навчальних закладах.
Нові виплати військовим курсантам становитимуть вісім тисяч гривень. Відмінники, які навчаються на випускному курсі, можуть розраховувати на 20 тисяч гривень. Стільки ж їм виплатять за проходження практики.
Зміни у звітності ФОПів
Підприємці, які належать до третьої групи спрощеної системи оподаткування, з травня 2025 року будуть зобов’язані використовувати нову форму звітності.
Крім того, у травні настане термін першої сплати військового збору для цієї категорії підприємців.
Основна сесія НМТ
14 травня розпочнеться основна сесія національного мультипредметного тесту, яка триватиме до 25 червня.
Після 4 травня для зареєстрованих учасників з’явиться можливість завантажити зі своїх персональних кабінетів запрошення, де буде зазначено дату, час і місце проведення НМТ. З міркувань безпеки ця інформація не оприлюднюється публічно.
Ті з випускників, які з поважних причин не змогли взяти участь в основній сесії, мають змогу пройти тестування під час додаткової – з 14 до 25 липня.
Реєстрація на додаткову сесію НМТ передбачена 9-14 травня, а внести зміни до реєстраційних даних можна буде до 19 травня.
Останній дзвоник у школах
У 2025 році останній дзвоник у більшості шкіл пролунає 30 травня, хоча, згідно з постановою Кабміну, навчальний рік може тривати до 30 червня. Проте ця дата – лише граничний термін, до якого навчальні заклади мають право завершити освітній процес.
Конкретні дати закінчення навчання, проведення останнього дзвоника, графік канікул та інші особливості структури навчального року встановлюються не урядом, а самими школами.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram