Доплати для вчителів і ліквідація МСЕК: що зміниться з 1 січня

Новини України / новини
1 488
0


З першого січня на українців чекає низка важливих змін.



Зміна правила ввезення "євроблях"



З першого січня діятимуть нові правила для ввезення автомобілів із-за кордону. Будуть змінені правила ввезення "євроблях". Станом на сьогодні дозволяється ввозити автомобілі, що відповідають екологічному стандарту не нижче "Євро-2", тобто випущені після 1996 року.
З нового року буде підвищено дозволений рівень стандарту – до "Євро-6", тобто ті машини, які виготовлені після 2015 року.
Зміни не стосуватимуться електромобілів, які не мають двигуна внутрішнього згорання і вважаються екологічним транспортом.

Ліквідація МСЕК



Верховна Рада ухвалила закон про ліквідацію МСЕК. Тож із першого січня вже вони вже не будуть працювати. Їх замінять експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування особи. Такі команди працюватимуть у 286 лікарнях України. За новою системою створено 1348 експертних команд, у яких працюватимуть понад 4300 лікарів, що втричі більше, порівняно з системою МСЕК.
Обіцяють максимальну прозорість в оформленні інвалідності. Команди формуватимуться автоматично за принципом випадковості, а дані лікарів і пацієнтів залишатимуться прихованими до моменту оцінювання.
Рішення експертних команд можна оскаржувати в Центрі оцінювання функціонального стану, до складу яких входитимуть лікарі з державних закладів охорони здоровʼя з усієї країни.
Усі довідки та документи, видані МСЕК до першого січня 2025 року, залишаються чинними.

Доплати вчителям



Уряд ухвалив рішення, яке передбачає встановлення щомісячної надбавки до заробітної плати вчителям. Освітяни мають одержувати спеціальні виплати з першого січня 2025 року.
"Постанова діятиме від першого січня 2025 року до кінця воєнного стану (учителі отримуватимуть надбавку до кінця того року, у якому скасують воєнний стан)", – йдеться у повідомленні Міносвіти.
Отож учителі отримають такі доплати: від першого січня 2025 року – додатково 1000 гривень (1300 гривень до сплати податків); від першого вересня 2025 року – додаткові 2000 гривень (2600 до сплати податків).
Грошову надбавку наступного року отримають працівники педагогічних закладів загальної середньої освіти як державної, так і комунальної форм власності, заявили в Міносвіти.

Реформа автострахування



З першого січня стартує реформа автострахування, яка орієнтована на європейські стандарти. Буде запроваджено низку суттєвих змін, насамперед посилено захист потерпілих у разі ДТП. Стане обов’язковою модель прямого врегулювання завданих збитків. Тобто всі водії, у разі ДТП, зможуть напряму звертатись до свого страховика. Зараз процедура інакша, адже потерпілий має знайти страхову компанію винуватця аварії й до неї звертатись за відшкодуванням. Також замість грошових виплат страхова компанія може забезпечити ремонт автомобіля на авторизованих СТО.

Значно подорожчають цигарки




З першого січня збільшиться акцизний податок на тютюнові вироби. Згідно з ним, ставка акцизного податку за 1000 штук цигарок із фільтром у 2025 році становитиме 78 євро.
"Наступного року пачка сигарет подорожчає десь на +40 грн. Може бути й більше, оскільки акцизи будуть прив’язані до євро і наближатимуться у своєму обсязі до мінімальних вимог ЄС", – написав нардеп Ярослав Железняк.

Підвищення страхового стажу



З першого січня пенсії в Україні нараховуватимуть за новими правилами. Через підвищення страхового стажу, необхідного для призначення пенсії, зміняться умови для виходу на пенсію в 60 і 63 роки. Як повідомили у пресслужбі Пенсійного фонду України, щоб вийти на пенсію в 60 років, майбутньому пенсіонерові чи пенсіонерці потрібно мати не менш як 32 роки страхового стажу. Ті, у кого після досягнення 60 років немає достатнього страхового стажу, матимуть право на пенсію в 63 роки за наявності стажу від 22 до 31 року. За наявності страхового стажу від 15 до 21 років, пенсійні виплати призначать у 65 років. Якщо ж у людини є менш ніж 15 років стажу, у віці 65 років вона буде мати право на отримання державної соціальної допомоги замість пенсійних виплат.

Нові податки для ФОПів



З 1 січня зростає податкове навантаження на фізичних осіб-підприємців (ФОП), і зростає відчутно.

По-перше, сплата Єдиного соціального внеску (ЄСВ) знову стане обов’язковою для переважної більшості підприємців. Місячний платіж становитиме 1760 гривень, що складає 22% від мінімальної зарплати. Таким чином, за рік потрібно буде заплатити 21120 гривень.

Право не сплачувати цей податок матимуть ФОПи, які перебувають на тимчасово окупованих територіях. А також ті підприємці, які паралельно є найманими працівниками, і за яких роботодавець сплачує ЄСВ у розмірі не меншому за мінімальний страховий внесок (тобто 1760 грн і вище).

З 2021 року ФОП-найманий працівник, за якого роботодавець платить ЄСВ, може не сплачувати цей податок "за себе", як за підприємця. Тобто дозволяється сплата ЄСВ лише один раз. Це правило зберігається і на 2025 рік.

Також з 1 січня 2025 року усі ФОПи, на додачу до Єдиного податку та ЄСВ, будуть зобов’язані сплачувати військовий збір, розмір якого варіюватиметься, залежно від групи. Так, платники єдиного податку першої, другої та четвертої груп сплачуватимуть по 800 гривень на місяць (10% від мінімальної зарплати), а третьої групи – 1% від доходу. При цьому, варто зазначити, що люди, які є одночасно і найманими працівниками, і ФОПами, сплачуватимуть військовий збір двічі.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Читайте також

Випустити кажана та відвідати виставку з Берліна: куди піти у Чернівцях – дайджест
На годину вперед чи назад? Україна вночі переходить на літній час
На Буковині піротехніки знищили мінометну міну часів Другої світової війни
Водійка збила 83-річну жінку: поліція з'ясовує обставини ДТП у Чернівцях
Українські аграрії вже засіяли понад півмільйона гектарів зернових: регіони-лідери
У новій угоді про надра зʼявились речі, які сторони раніше відкидували – Зеленський
За добу росіяни втратили понад 1700 солдатів і 3 системи ППО, - Генштаб
16-річна чернівчанка відкрила персональну виставку в художньому музеї - фото

Колонка

Читають Коментують
Українці масово скуповують нерухомість в одній із країн: які причини та скільки коштує там житло
210 365
На Буковині підприємець розвинув меблевий бізнес завдяки гранту
8 495
Крадуть світло в «сплячому» режимі: 3 прилади, які варто вимикати з розетки
7 056
Вимагали гроші з військових, онкохворих та їхніх родин: у Чернівцях викрили групу рекетирів
6 402
ЧТУ підвищило вартість денного проїзного квитка
4 931
Українці, у яких пенсія менш як 10 000 грн, отримають надбавку: як оформити
4 772
Зберігає у готівці шість мільйонів гривень: що задекларував мер Роман Клічук
4 457
У житті 4 знаків Зодіаку скоро настануть зміни: на них чекають нові знайомства та фінансовий успіх
4 037
Квитки на історичний матч "Буковина" - "Вікторія" вже у продажу: де придбати і яка вартість
3 498
Півтора року тривало погодження: чому ЧТУ не змогло закупити нові тролейбуси
3 169

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм