Серед найгарячіших питань осені – збільшення ставки військового збору з 1,5% до 5%. Багато хто говорив, що його запровадять "заднім числом".
У департамент соціально-економічного розвитку та стратегічного планування Чернівецької міської ради пояснили ситуацію з військовим збором.
Набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану" від 10.10.2024 №4105 так і не відбулося.
Закон підписаний спікером ВРУ і направлений на підпис Президенту України. Після підписання Закон буде опубліковано і на наступний день після публікації він набере чинності. На початок листопада Закон №4105 не підписано.
Але вже в жовтні деякі бухгалтери "перестраховувалися" і утримували із зарплати працівників військовий збір за ставкою 5%, що безперечно було помилкою, яка може призвести до негативних наслідків.
До набрання чинності Закону №4015 слід керуватися законодавчими нормами, які діють на час нарахування доходу, з якого утримується військовий збір. Тобто у жовтні ставка військового збору 1,5%.
Якщо при виплаті авансу (зарплати за першу половину місяця) утримано військовий збір за ставкою 5%, то зрозуміло, що при розрахунку з працівником за жовтень цю помилку слід виправити шляхом перерахунку зарплати за другу половину жовтня (виплатити працівнику дохід, збільшений на суму зайво утриманого збору).
Якщо при звільненні працівника утримали збір за ставкою 5 %, то у цій ситуації слід терміново діяти і виправляти помилку, адже у ст. 116 КЗпП вказано:
"При звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про суми, нараховані та виплачені працівникові при звільненні, із зазначенням окремо кожного виду виплати, роботодавець повинен письмово повідомити працівника в день їх виплати".
Тож якщо із суми доходу, нарахованого працівнику при звільненні, утримано зайву суму військового збору, то роботодавець порушив закон, адже у день звільнення працівника не провів з ним належний розрахунок.Тож роботодавець повинен виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку, але не більше як за 6 місяців.
Крім того, у разі перевірки Держпраці підприємство буде нести фінансову відповідальність. Інспектори Держпраці можуть завітати з перевіркою на підприємство на підставі звернення працівника, який поскаржиться на порушення роботодавцем.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
4-11-2024, 16:00
0
4 329