RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |


24 липня за новим церковним календарем православні віряни згадують святих князів-страстотерпців Бориса і Гліба. У народі день прозвали Бориса і Гліба Літніх. Про традиції та прикмети 24 липня і яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем - читайте далі.



2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжує дотримуватися колишнього календаря - збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

24 липня за новим церковним календарем (6 серпня за старим) - день пам'яті святих князів Бориса і Гліба, які загинули від рук свого брата.

Борис і Гліб (у хрещенні - Роман і Давид) - це молодші сини київського князя Володимира Великого. Їхніми братами були Ярослав Мудрий, Святополк Окаянний і Святослав.

Історія свідчить, що від батька, князя Володимира, брати отримали спадок: Борис - Ростов (за іншою версією Володимир-Волинський), Гліб - Муром, а київський престол за законом мав посісти Святополк. Однак князь-батько цього не хотів - він планував передати владу іншому своєму синові, але не встиг, бо помер. У 1015 році престол зайняв Святополк.

Новина про смерть батька застала Бориса в дорозі - він повертався з дружиною з походу на печенігів. Князю запропонували піти на Київ і відібрати престол у Святополка, але Борис не захотів піднімати руку на старшого брата. Святополк же навпаки - бажав забрати всю владу у свої руки. Від нього перший час приховували смерть батька, але, коли Святополк дізнався про неї, то підіслав до Бориса вбивць - молодший брат загинув 24 липня 1015 року у віці 29 років.

Святополк на цьому не зупинився - він заманив до себе Гліба, хоча Ярослав і попереджав його про задуми старшого брата. 25-річного Гліба вбили під час молитви за батька і брата. Погубив Святополк і третього брата - Святослава. Лише 1019 року крапку в цій міжусобиці поставив князь Ярослав, який здолав Святополка. Він поплатився за всі свої тяжкі гріхи: його вразили параліч і безумство, і він помер у віці 40 років.

Князя Бориса поховали у Вишгороді, у церкві святого Василя, а Гліба - біля гирла річки См'ядині, пізніше його мощі також перенесли до Вишгородської церкви. На їхній могилі в літописі засвідчено 6 випадків зцілення.

Князі Борис і Гліб - перші канонізовані святі. Їх називають князями-страстотерпцями, бо вони загинули не за віру, а за беззлобність і виконання заповідей Божих.

Про що говорять прикмети на 24 липня

За прикметами дня судять, якими будуть погода незабаром і зима:

дощ вранці йде - до сніжної зими;
роса випала і лежить до полудня - буде гроза;
мухи не дають спокою - до тепла;
теплий і сонячний день видався - зима буде м'якою;
павук плете велику павутину - почнеться затяжний дощ.

У народному календарі 24 липня - свято Борис і Гліб Літні. Є ще одна назва - Паликопна, вважається, що цього дня блискавка може вдарити в копицю сіна і початися пожежа, тому виходити працювати в поле або на город не варто.

Що не можна робити 24 липня

24 липня, як і в будь-який інший день, церква не схвалює лихослів'я і лайки, злості, сварок, заздрості, жадібності, помсти, відчаю, наклепів і пліток.

Народні прикмети дня забороняють займатися важкою і хатньою роботою - це до безгрошів'я. Також цього дня не слід брати в борг гроші.

Про що помолитися і що можна робити 24 липня

У молитвах до святих Бориса і Гліба звертаються з проханнями про захист від ворогів, подолання чвар, позбавлення від бід і хвороб.

Як уже говорили, цього дня потрібно утриматися від будь-якої складної роботи, але за звичаєм на Бориса і Гліба збирають ягоди - ожину і пізню малину, а також заготовляють черемху. Також цього дня заведено ходити один до одного в гості.

24 липня - іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Анатолій, Борис і Роман, Гліб і Давид, Іван, Микола, Христина.

За старим стилем іменини святкують Аркадій, Олена, Євфимія, Ольга.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
24-07-2024, 07:15
Коментарів 0 Переглядів 1 686


З 1986 року Віктор Бачинський очолює Чернівецьке обласне бюро судово-медичної експертизи


"Після загибелі Дмитра моя війна лише почалася", – каже Ольга Ковальова.


Тут військовим і цивільним допомагають повернутися до звичного життя.
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Стенди, де буде зображення Героїв з Чернівців та інформація про них, встановили вздовж двох крайніх доріжок


Всі за мир, а хто ж за війну? Блог Ярослава Волощука
Все більше і більше розмов із різних джерел та найрізноманітніших медіа-платформ ми чуємо заклики чи пропозиції про потенційне призупинення війни.
Алея – для стихійних базарників і безхатьків. Блог Надії Будної
Мешканці Гравітону скаржаться, що Алею небайдужості в їхньому мікрорайоні перетворили на стихійний базар
ВІДЕО Переглянути все відео

Якщо інтернет є необхідним для вашої роботи, навчання чи звичайного життя, рекомендуємо потурбуватися про стабільне підключення до мережі навіть без світла.

Ми запрошуємо тебе у простір, де ти реалізуєш всі свої фантазії, а ми тобі у цьому допоможемо. YuKo Studios - це команда, яка буде з тобою на одній хвилі від старту до фінішу. Все це заради того, щоб ТВІЙ контент вийшов на високий рівень.

Разом із перспективами земельного ринку постає ще більше питань: на що слід звернути увагу під час її вибору? Які документи потрібно оформлювати під час купівлі-продажу? Як виглядає портрет надійного покупця? Відповіді на ці запитання для тих, хто хоче придбати земельну ділянку у покроковому гайді цієї статті.

Відкриті простори, спортивні майданчики, дитячі табори та розважальні центри готові прийняти дітей та подарувати їм незабутні літні дні. Ця стаття допоможе вам зорієнтуватися та обрати найкращий спосіб, як провести літо вашій дитині.


Новий заклад "Чорні вівці" на вулиці Воробкевича – це не просто місце, де можна скуштувати свіже прохолодне крафтове пиво, але й насолодитися справжнім гастрономічним святом. У цьому магазині вас чекають не тільки різноманітні види пива, але й велика кількість смачних страв.