Страсний тиждень (Седмиця) або ж як його ще називають — Чистий тиждень — є останніми днями Великого посту, які завершуються Великоднем. У цей період Церква згадує Страсті Христові, а віряни дотримуються низки важливих традицій і суворих заборон.
Про це
пише РБК-Україна (проєкт Styler)
Що не можна робити у Страсний тижденьУ 2024 році Великий піст у православних християн розпочався 18 березня й триватиме до 5 травня — коли настане свято Великодня (Воскресіння Ісуса Христа). Отже, Страсний тиждень у православних триватиме з 29 квітня по 4 травня.
Впродовж Страсного тижня, який вважається найважливішим періодом року для християнства, в Церкві проводять багато богослужінь, згадують Таємну Вечерю, страждання, розп'яття та поховання Ісуса Христа.
Всі дні у цей період звуться "Великими" (Великий Понеділок, Великий Вівторок тощо) або "Страсними" та відзначаються тією чи іншою подією з життя Сина Божого.
Для істинних вірян Страсний тиждень — особливий час молитов, покаяння та посту.
У цей час суворо заборонено:
порушувати піст (їсти молочні та м'ясні страви, рибу та яйця)
веселитися, співати, танцювати
влаштовувати свята (навіть на честь дня народження)
справляти весілля
задовольняти інтимні бажання (що у цей період вважається гріхом)
гніватися, сваритися, злословити, скандалити та ображати когось
заздрити комусь
брехати
відмовляти комусь у допомозі
займатися важкою фізичною працею
Що не можна садити у Страсний тижденьПопри ретельні приготування впродовж Страсного тижня до Великодня, українці не забувають також про садовий і городній сезон, який у цей період перебуває в самому розпалі. Кожному господарю хочеться встигнути зробити якомога більше, аби отримати потім щедрий врожай.
Згідно з віруваннями наших предків, впродовж Страсного тижня працювати "на землі" категорично не можна, оскільки це буцімто — великий гріх перед Богом. Люди вірили, що у цей час земля "не приймає насіння", а якщо й приймає, то "врожай буде бідним".
Водночас священники зазначають — суворої заборони, яка б обмежувала дії людей, у Біблії немає. Виходячи з цього, садові та городні роботи не мають вважатися гріхом, хоча дехто все ж таки радить відкласти їх на період після Великодня, аби мати достатньо часу для молитов і підготовки до Воскресіння Ісуса Христа.
В цілому, виходячи з посівних календарів садівників-городників, у квітні, на тлі невисоких середньодобових температур, не радять садити у відкритий ґрунт:
солодкий та гострий перець
кабачки, баклажани, патисони
огірки
помідори
теплолюбні баштанні культури (кавун, диню)
гарбузові культури
кріп, петрушку, базилік, чебрець, шавлію, цикорій
Коли у Страсний тиждень не можна та можна пекти паскуГоловну великодню страву — паску — випікають саме на Страсному тижні. Згідно з традиціями, робити це найкраще в середу, четвер або суботу.
Це пояснюється тим, що у понеділок чи вівторок пекти паски зарано, а в Страсну П'ятницю — не можна. Оскільки Великдень відзначають в неділю, залишаються саме вищезгадані три дні.
Отже, цього року пекти паски найкраще 1, 2 або 4 травня.
Згідно з народними звичаями, в середу ввечері можна поставити опару, а вранці — в Чистий четвер — випікати. Якщо ж ви плануєте пекти багато пасок, можна окрім середи й четверга займатися випіканням ще й в суботу.
Важливо пам'ятати, що випікати великодні паски потрібно з щирою молитвою та чистими думками. Біля тіста не можна також сваритися чи кричати.
В який день Страсного тижня не можна йти на кладовищеВ цілому в Україні немає жорстких правил щодо того, коли саме варто ходити на цвинтар. Це можна робити в будь-який день року — коли вам зручно.
Найкращим часом для прибирання на цвинтарі вважається Радониця (проводи) - день загальноцерковного поминання покійних, який відзначається на другому тижні після Великодня (на 9-й день). Саме тоді люди традиційно ходять на цвинтарі, щоб помолитися за своїх близьких, прибрати могили чи посадити квіти.
Якщо ж говорити про великодній тиждень, то в цей день краще сходити до храму — помолитися та очиститись духовно. Відвідування цвинтаря впродовж Страсного тижня не рекомендується.
Згідно з народними повір'ями, останній день перед Великоднем, коли можна прибирати на кладовищі — субота напередодні Вербної неділі.
Попри це багато людей прибирають на могилах близьких рано-вранці у суботу перед Великоднем. Дехто ж наголошує — це час, коли важливо дотримуватися посту та релігійних норм.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
28-04-2024, 01:15
0
1 730