Сучасним алергологам добре відомо, деякі види антибіотиків, і навіть інші медикаменти можуть викликати в пацієнтів алергічні реакції, оскільки у складі є потенційні алергени. Що це за види небезпечних антибіотиків? Які алергічні реакції можуть спричинити?
Про це РБК-Україна (проєкт Styler)
розповіла лікарка-алергологиня Анастасія Левченко.
Лікарка запевняє, що у людини справді може бути алергічна реакція на певні види антибіотиків та вітамінів, але вона зустрічається не надто часто.
Але все ж таки зустрічається, тому в сезон весняних застудних захворювань та грипу слід розуміти, що зловживання деякими препаратами, особливо антибіотиками, може бути небезпечним для здоров'я.
Виявляється, що в більшості випадків це звичайна побічна дія лікарського засобу, яку помилково називають алергією. Слід розуміти, що це два різні стани. Алергічна реакція теж може бути різновидом побічної дії медикаментів. або виникає діарея – це не завжди є свідченням алергії на ліки”, – каже фахівчиня.
Які антибіотики у групі ризику
Як ми всі знаємо, антибіотики — незамінні медичні препарати, без яких не існувала б сучасна медицина, а велика кількість хвороб мали б набагато складніший перебіг або взагалі виглядали б невиліковними. Сучасним алергологам добре відомі медичні препарати, які найчастіше стають алергічними подразниками.
"Із застосуванням антибіотиків пов'язано приблизно 55% випадків усіх лікарських алергій. Найчастіше спостерігаємо алергічні реакції на препарати бета-лактамної групи. До цієї групи входять такі популярні препарати: Ампіцилін, Пеніцилін, Амоксицилін, Цефтріаксон, Меропенем та Цефотаксим", – пояснює Леонід.
Вона додала, що алергічні реакції іноді провокують також аспірин та нестероїдні протизапальні препарати. Також у пацієнтів буває алергія на препарати для хіміотерапії.
Реагує імунна система і на радіоконтрастні речовини, що використовуються для проведення візуальних досліджень та комп'ютерної томографії. У десятці алергічних препаратів можна зустріти морфін.
І вітаміни туди!
Існує думка, що вітаміни не можуть викликати алергію, а всі негативні реакції, які іноді з'являються після їх вживання – це шкода від барвників, консервантів та ароматизаторів із вітамінних сиропів та таблеток. Найбільшу алергенну активність мають вітаміни групи В.
Справжня алергія на вітамін B виникає через порушення роботи імунної системи чи індивідуальних генетичних особливостей обміну речовин. Менш алергенними вважаються вітаміни груп С, К та Е. Як правило, проблеми у пацієнтів виникають після оздоровчих ін'єкцій.
"У пацієнта можуть бути різні алергічні реакції на вітамін B: кропив'янка, ангіоневротичний набряк, висипання на шкірі, кон'юнктивіт, риніт, бронхоспазм. Досить часто це — діарея, блювання і спазми. Частіше подібна реакція зустрічається при передозуванні вітамінним, або при із високим вмістом цього вітаміну. Раджу бути обережними із вітамінами. Передозування не піде вам на користь", - пояснила Анастасія Левченко.
Найдієвіше лікування – уникати антибіотиків
Головна порада, яку може отримати пацієнт з алергією на конкретний вид медичних препаратів від лікаря-алерголога: всіляко уникати їх.
"Причому уникати потрібно не тільки препарату з конкретною назвою, але і подібних до нього, оскільки вони можуть мати між собою перехресні реакції. Наприклад, якщо у людини є чутливість до препаратів сульфаніламідів (група синтетичних антибактеріальних препаратів - прим.) - всі препарати, що містять сірку, для нього небезпечні", – попередила лікарка.
Для усунення таких симптомів як висипання чи свербіж, лікар може призначити антигістамінні препарати або глюкокортикостероїди. Ще одним завданням пацієнта та його лікаря стане пошук медичного препарату, який не завадить у майбутньому здоров'ю людини.
А чи була алергія?
Траплялися випадки, коли наші пацієнти скаржилися на алергічну реакцію на вітаміни чи антибіотики. Але на практиці виявляється, що у них зовсім не алергічна реакція, а побічна дія ліків або будь-яке інше захворювання.
"Потрібно розуміти, що алергія виникає не під час першого використання препарату. Якщо ви ніколи раніше не використовували даний препарат або препарат із цієї групи, то ризик виникнення алергії досить низький. Це стосується і дітей, яким лікують зуби з використанням анестетиків, які часто викликають побічні Але правда така: якщо при лікуванні дитини раніше не застосовували анестетик — у неї не може бути алергії на неї", - пояснила алерголог.
Вона пропонує перевіряти організм на алергічну реакцію, якщо є побоювання щодо певного препарату.
"Алергія виникає не на перше введення препарату, а на друге, третє або п'яте... Втім, якщо ви не впевнені, чи є алергія на антибіотики або інші лікарські засоби — перед їх використанням можна зробити пробний тест для того, щоб зафіксувати, яка – то реакція. Якщо ви ніколи не вживали подібного препарату або препарату цієї групи — алергії бути не може", – сказала фахівчиня.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
8-03-2024, 00:15
0
3 725