RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Війну таки назвали війною

Закон про деокупацію посилює міжнародні позиції України в протистоянні з Росією, а також "розв’язує руки" нашим збройним силам у зоні конфлікту.

Основне положення документа – Росія в законі названа окупантом та агресором, і на неї перекладено всю відповідальність за життєзабезпечення окупованих міст і сіл.

Частина експертів наголошує, що закон посилює міжнародні позиції України в протистоянні з Росією, а також розв’язує руки Збройним Силам України. Ще частина з них вважає, що документ обмежує права мешканців прифронтових районів та розширює повноваження президента більше, ніж це дозволяє Конституція України.

280 народних обранців підтримали закон про деокупацію. За нього проголосували 123 нардепи з "Блоку Петра Порошенка", 76 – від "Народного фронту", 17 від Радикальної партії Ляшка, 22 від "Самопомочі" та 15 – від "Батьківщини". Водночас фракція "Опозиційного блоку" не голосувала в повному складі.

Закон визначає, що збройна агресія Російської Федерації розпочалася з неоголошених і прихованих вторгнень на територію України підрозділів збройних сил та інших силових відомств, а також шляхом організації та підтримки терористичної діяльності. Тимчасово окупованими територіями у Донецькій та Луганській областях визнаються частини території України, в межах яких збройні формування РФ та окупаційна адміністрація РФ становили та здійснюють загальний ефективний контроль.

– Наша фракція упродовж двох із половиною років вимагала визнання РФ агресором, а територій – окупованими, – каже нардеп "Самопомочі" Любомир ЗУБАЧ. – Нарешті ми припинили заплющувати очі на очевидну реальність і назвали війну агресією та окупацією, а не АТО. Є й недоліки. Провладна більшість "під шумок" протягнула надання президенту додаткових повноважень щодо застосування збройних сил на всій території країни; зберегла можливість відновлення торгівлі з окупованими територіями. Тому потрібен буде сильний парламентський та громадський контроль, щоб в умовах фактичного воєнного стану зберегти демократію. Та найважливіше – визнання Росії агресором і окупантом. Можливо, через сто років це буде єдине рішення, завдяки якому згадуватимуть парламент цього скликання.

"Україна продемонструвала світу чітку позицію всієї влади: Росія – агресор; ми не віддамо власні території; ми не піддамося на російський шантаж, – вважає екс-прем’єр-міністр Арсеній ЯЦЕНЮК. – Ухвалення закону, яким РФ визнається агресором, а ОРДЛО і Крим – окупованими, було нашою принциповою позицією. Український парламент здатний об’єднуватися та ставити національні інтереси над партійними. Тепер ми очікуємо на подальші дії президента і міжнародної спільноти щодо реалізації положень закону про деокупацію і відновлення територіальної цілісності України. Серед них зокрема продовження й розширення санкційного та дипломатичного тиску на Росію, надання Україні летальних озброєнь та військової техніки та рішення Ради Безпеки ООН про введення до окупованих районів Донбасу миротворців ООН на умовах України і з чітким мандатом. І ні Росія, ні афілійовані з нею держави (наприклад, Білорусь) не будуть миротворцями в Україні, бо Росія – агресор і тепер це закріплено законом".

– Цей закон створює правові й організаційні умови для відновлення територіальної цілісності України у Донецькій і Луганській областях, – вважає секретар РНБО Олександр ТУРЧИНОВ. – Окрім того, розширюючи можливості для використання Збройних Сил України, інших військових формувань, він посилює наші позиції щодо відсічі збройній агресії Російської Федерації та відновлення територіальної цілісності України. Це повністю перекреслює спроби РФ замаскувати війну проти України під "миротворчу операцію" та значно посилює позицію України в міжнародних судах.

Думка

Кирило САЗОНОВ, політолог:

– Із новим законом Україні буде легше відстоювати свої інтереси і в міжнародних організаціях, і в судах, і безпосередньо на фронті. Це дуже важливо, бо не лише дає козир в руки нашим дипломатам на переговорах. Це зовсім інше ставлення до Росії у міжнародних організаціях та з боку наших західних партнерів. Друге, не менш важливе, – визнання території окупованою. Тобто тепер Росія несе відповідальність за все, що відбувається на цій території. За водопостачання, газопостачання, за виплати пенсій, за постачання продовольства. За будь-який злочин проти особи відповідає окупант. Досі – якщо вкрали машину, або забрали квартиру, за руйнування будинків під час бойових дій – за це несла відповідальність Україна. Тепер це все "висне" на Росії.

Як посиляться позиції України у конфлікті

- Закон офіційно визнає Росію окупантом та агресором, передбачає "консолідовану" судову претензію України до неї.

- Документ апелює до документів ООН, які зобов’язують окупанта утримувати територію.

- Закон не виключає військового важеля у розв’язанні конфлікту: АТО перекваліфікована у "заходи для відновлення суверенітету, стримування та відсічі російській агресії".

- Військові – відповідно до закону – мають право застосовувати зброю "у разі крайньої необхідності", причому на всій території Донецької та Луганської областей.

- Парламент дозволив президентові без додаткового погодження з ним залучати сили і засоби для відсічі агресорові.

- З метою звільнення територій посадовці тепер зобов’язані дбати про збереження і посилення санкцій проти Росії.

- Один із важелів деокупації – військова співпраця з іншими державами.

Як це вплине на мешканців прифронтової зони

- Закон дає право військовому командуванню призначати військово-цивільні адміністрації та регулювати рух товарів через лінію фронту.

- На окупованих територіях зберігається право власності на житло, землю, рухоме майно, будівлі й підприємства, якщо воно оформлене за українським законодавством.

- Військові отримують право використовувати житло, землю, транспорт і засоби зв’язку громадян (за їхньою згодою) для своїх потреб.

- Позови українців проти Росії щодо збитків, завданих війною, не потребують сплати судового збору.

- Уряд зобов’язується дбати про звільнення всіх заручників та сприяти захисту матеріальних прав потерпілих від російської агресії.

- Командувач об’єднаних сил за потреби дозволяє або забороняє в’їзд людей на тимчасово окуповані території та рух товарів.

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
Редактор: Микола Кобилюк
25-01-2018, 10:20
Коментарів 0 Переглядів 708



Внаслідок аварії кермувальник загинув на місці події, а пасажир отримав травми

Внаслідок аварії загинули 17-річна дівчина та 30-річний чоловік
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.