Не Надією єдиною. Ще майже три десятки українських заручників захопили російські спецслужби за час агресії проти нашої держави, йдеться в сюжеті
ТСН.
Схема стандартна – українців затримували на території Російської Федерації або ж в окупованому Криму. Звинувачення, кажуть правозахисники, подекуди абсурдні.
За шпигунство засудили на 11 років українця, який ніколи не був у Росії. За участь у першій чеченській війні судять людину, яка в той була у столиці. І все заради того, аби влаштувати шоу і очорнити Україну.
Катування, приниження, побої та знущання – через це пройшов чи не кожен із майже трьох десятків бранців. Усіх об'єднує одне – відмова співпрацювати з російською ФСБ, сфабриковані звинувачення і майже завжди обвинувальний вирок.
За долею Олега Сенцова та Олександра Кольченка українці стежили так само пильно, як і за справою Надії Савченко. Режисеру Ростовський суд дав 20 років за ґратами. Активісту Кольченку – 10. При цьому навіть під катуваннями українці провину визнавати відмовилися.
Одним із ключових свідків мав стати українець Геннадій Афанасьєв. Але і він відмовився свідчити, заявивши про тиск. Разом із іншим фігурантом справи Олексієм Чирнієм Афанасьєв отримав 7 років. Нині Сенцов, Кольченко та Афанасьєв заповнили документи для екстрадиції та чекають рішення від Росії.
Миколі Карпюку та Станіславу Клиху свій вирок лише доведеться почути. Держобвинувачення у Грозному просить по 22 роки колонії суворого режиму – нібито за участь у чеченській війні в 1990-х. Захист вимагає зняти обвинувачення, адже термін давності за тими статтями вже сплив. А саму справу Карпюка-Клиха називають абсурдом. Адже у час війни обоє були в Україні і цьому є численні свідчення. Щойно вирок оголосять, український Мін'юст проситиме про передачу бранців.
Наразі таких прохань – понад десяток. У одному із них – ім'я Юрія Солошенка, колишнього директор полтавського заводу "Знамя", звинуваченого у шпигунстві. Солошенку дали 6 років суворого режиму. Родичі переживають, що 73-річний чоловік з онкологією стільки не протягне і може не дочекатися екстрадиції.
Киянина Валентина Виговського затримали в Криму. Теж за шпигунство проти Росії. При цьому сам Валентин ні в правоохоронних органах, ні військових ніколи не працював. І найголовніше – ніколи не був у Росії до арешту. Слідчі ж запевняють, що інформацію він нібито збирав через інтернет: цікавився російською авіацією та бронетехнікою. Валентин отримав 11 років. Але попри це – чоловік та його рідні вірять у повернення додому.
Сімферопольця Олександра Костенка засудили за побиття "беркутівця" на Євромайдані. За яким законом Росія судить українця за побиття іншого українця на українській території – нісенітниця для світового правосуддя. І таких нісенітниць, припускають правозахисники, українці можуть почути іще більше. Бо про багатьох українських ув'язнених на Батьківщині можуть і не знати.
На питання, як із цим боротись, кажуть – потрібен розголос на увесь світ. І, можливо, тоді бранці нарешті зможуть повернутися до України.
Підписуйтесь на новини "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook
26-05-2016, 08:30
0
1 224