Четвертого грудня православні та греко-католики відзначають свято Введення в храм Пресвятої Богородиці або Третю Пречисту. Воно завершує осінній цикл свят і починає зимовий.
На Введення існує багато народних традицій. За розповіддю етнографа Миколи Шкрібляка, хто першим зайде на Третю Пречисту вранці до хати, таким буде наступний рік. Тому сусіди стримуються заходити до чужої домівки, аби потім не було нарікання, що то вони принесли нещастя. Добре, якщо це був хлопчик або молодий гарний чоловік, та ще й з грішми: весь рік у хаті всі будуть здорові та вестимуться гроші. Якщо ж увійде старий та немічний, а ще й бідний, то і хворі в хаті будуть, і злидні заведуться. Недобре також, якщо хтось зі сторонніх приходить в цей день щось позичати.
Старі люди казали, що після Введення до Благовіщення не можна копати лопатою землю, бо вона спочиває і на літо сили набирається. Не можна було також прати білизну на воді праником, бо то, мовляв, шкодить ниві та може влітку навести бурю на поля.
Вночі проти Введення подекуди набирали воду в такому місці, де сходяться три струмки, проливали її через полум’я, а потім вживали проти хвороб, від зурочення та на кохання.
Від Третьої Пречистої вже починають готуватися до Різдва. Господарі запасаються дровами, ріжуть свиней, а господині вишивають і прядуть.
Народні прикметиСкільки на Введення води – стільки на Юрія трави.
Як є на Введення вода, то буде в мисці влітку молоко.
Як Введення мостить мости, а Микола забиває гвіздки, то люта зима буде.
Введенські морози ще зими не роблять.Приєднуйтесь до "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook
4-12-2015, 09:32
0
2 064