Понад 20 відсотків доходу сьогодні пропонують банки навіть за короткостроковими вкладами у гривні. А за вкладами на один-три місяці нараховують вищі відсотки, ніж за довшими депозитами. Фахівці стверджують, що попри нестабільність та фінансову кризу такими пропозиціями гріх не скористатися – більше заробити все одно ніде.
Надвисокі ставки за депозитами пропонують і великі банки, і дрібніші фінансові установи. Скажімо, на сайті “Промінвестбанку” рекламують депозити на один-три місяці під 25 відсотків річних. І, як стверджують у банку, буковинці несуть гроші на такі рахунки.
– Сьогодні, зважаючи на те, що альтернативи депозиту жодної немає, я би рекомендував, звичайно, нести заощадження до банку, – каже фінансовий радник Євген ЖИТАРЮК. – Але нести у великі системні банки. По тих кроках, які робить НБУ, можна сказати, що біди у нашій банківській системі не повинно бути. У кінці року рівень інфляції лише за офіційними показниками, гадаю, становитиме 23-25%, а фактично реальний ріст цін 30-35%. Тому депозит зможе хоча б частково врятувати гроші від знецінення. Альтернативою депозиту може бути лише придбання товару – цінної покупки.
У багатьох випадках надвисокі депозитні ставки є просто рекламних трюком. Вони нараховуються лише в перший чи останній місяці дії угоди, деякі можуть стосуватися лише вкладників-пенсіонерів, деякі – мають дуже велику суму мінімального внеску тощо. Тож клієнтові у будь-якому разі слід уважно читати депозитний договір.
У якій валюті відкривати депозит – точних рекомендацій в умовах фінансової кризи фахівці не наважуються давати. Зменшити втрати від коливань курсів різних валют може розподіл заощаджень: 30-50% – у гривні, 20-25 – у євро, решта – у доларах. “Є об’єктивні причини, щоби долар у наступні два-три місяці ішов вгору, – вважає Є. Житарюк. – Долар у нас росте не тому, що він такий класний. Є дефіцит самих банкнот. Люди масово скуповують долари. А металургія, яка була основним постачальником доларів у країну, тепер ці надходження не забезпечує. Тобто відбувається спекуляція”. (Надія МАКУШИНСЬКА)
Коментар:
Голова ради Асоціації українських банків, перший заступник голови Комітету ВР із питань фінансів і банківської діяльності Станіслав АРЖЕВІТІН:
– Пересічним вкладникам хочу порадити: зберігайте спокій. У Нацбанку досить резервів, щоби як мінімум півроку тримати ситуацію під контролем. Вона буде стабільною. Це однозначно.
28-10-2008, 11:28
0
4 725