RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Гопак – це не лише усім відомий український народний танець. Це також і вид бойового мистецтва. У Чернівцях осередок бойового гопака (від Хмельницької обласної федерації) з’явився після того, як чернівчанин Олександр Гельмич запросив до Чернівців для свого 10-річного сина тренера з бойового гопака Івана Підгурського.
З Іваном Тадейовичем ми й поспілкувалися про особливості цього виду бойового мистецтва.
Щоби отримати перший рівень, треба тренуватися не менше двох років
– Раніше я займався східними єдиноборствами, рукопашним боєм, маю другий розряд із теквондо, – розповідає Іван Підгурський. – Але ніяк не міг знайти щось своє, усе це мені нагадувало балет. А потім дізнався про бойовий гопак і відтоді розпочав ним займатися. Із семи рівнів гопака у мене другий – "сокіл". Це не так багато, але й немало. Скажімо, для того, щоб отримати "жовтяка" (перший рівень), треба тренуватися впродовж двох років. Найвищий рівень – "волхв" – здобув лише один чоловік, генерал-полковник козацьких військ України, верховний отаман військового округу "Західна Україна" Володимир Пилат. Загалом у гопаку дуже багато нюансів. Наприклад, учитель – це найвище звання. Для цього треба мати багато досягнень, учнів, послідовників. Спочатку – тренер, потім – інструктор і вже аж тоді – вчитель.
Є чотири напрямки розвитку бойового гопака: оздоровчий, культурно-мистецький, спортивний та власне бойовий. Оздоровчим гопаком можуть займатися люди будь-якого віку, в тому числі й похилого. Прихильники культурно-мистецького гопака беруть участь у фестивалях, презентаціях та інших показових виступах. Спортивний дає змогу застосувати гопак у міжстильових змаганнях, зокрема в універсальних змаганнях у восьмикутнику (боях без правил). А власне бойовий гопак – це володіння різними видами зброї: булавою, шаблею, ціпом, серпом, топірцем, списом, косою, палицею.
Від східних єдиноборств нас відрізняє те, що тут є низова техніка, тобто ми можемо битися навприсядки.
У бойовому гопаку ще є такий різновид, як бойове мистецтво жінок "Азгарда" (тобто амазонки). Там також техніка базується на бойовому гопаку, лише жінки-воїни завдають удари долонями, а не кулаками.
Замість розминки співають козацькі пісні
– Одяг у бойовому гопаку такий же, як колись носили козаки, – продовжує тренер. – Шаровари, вишиванка, причому все різнобарвне. Адже яскравий колір уособлює веселощі, а козаки були веселими людьми. А ще тренуватися треба в чоботах. Тоді й стопа не болить від удару, та й не порівняти удар чоботом і голою ступнею. Чим вищий розряд, тим коротша стрижка. Характерники і волхви носять чуби або, як їх зневажливо називають, оселедці. Багато хто вважає, що козаки були пияками і лише те й робили, що люльку курили. Але це неправда – козаки справді курили люльку, та в ній був не тютюн, а пахучі трави, якими козаки відганяли комарів. Так і прихильники бойового гопака не палять, не п’ють. Нам навіть заборонено плювати на землю. У нас дуже сувора дисципліна. Якби ви бачили, як мої учні віджимаються на перших уроках – кілька разів і то заледве, то ви б їх не впізнали, як вони тепер бадьоро усе виконують. Ми читаємо лекції, розповідаємо про козаків, культуру поведінки, виховуємо учнів. Розпочинаємо заняття з молитви, потім співаємо козацькі пісні. Це – найкраща розминка, дихання пришвидшується. Тоді можна починати заняття. Загалом кожен знайде у бойовому гопаку те, що шукає: оздоровиться, навчиться себе захищати, але не ходити і бити людей. Ми приймаємо хлопців і дівчат від восьми років і старше.

Де займаються:
Заняття зі спортивного гопака проводять у ЗОШ №18 (вул. Стасюка, 18А), 19.30, понеділок, середа, п’ятниця.
Заняття з оздоровчого гопака – у спорткомплексі "Динамо" (вул. Українська, 42), вівторок, четвер – 19.30, субота – 9.00.
Ціна – 60 гривень на місяць.
Галина МАРКІВ

ДОВІДКА
Відродження бойового гопака у наш час розпочалося 1985 року, коли львів’янин Володимир Пилат почав систематизувати знання, зібрані по крихтах від українців – майстрів двобою, розкиданих по усьому колишньому Союзу. Значну частину техніки вдалося розшифрувати завдяки дослідженню українських народних танців. Саме звідси народилася і нова назва відродженого мистецтва предків – бойовий гопак.
З 7 по 15 жовтня 2001 року у місті Черджоу в Південній Кореї відбувся IV всесвітній фестиваль бойових мистецтв, на який була запрошена збірна команда України з бойового гопака. Виступи гопаківців на тлі 30-ти стилів національних бойових мистецтв різних країн світу були визнані журі фестивалю одними з найкращих. Бойовий гопак так сподобався гостям і учасникам фестивалю, що навіть монахи з монастиря Шаолінь виявили бажання поділитися деякими секретами свого бойового мистецтва, а натомість вивчити кілька елементів техніки бойового гопака. 1991 року зареєстрована центральна школа бойового гопака, 2001 року – міжнародна федерація бойового гопака.
Словник термінів у бойовому гопаку:
тузень – прямий удар рукою;
джиган – боковий удар рукою;
стрімляк – удар знизу;
вохрик – удар збоку;
щупак – удар в стрибку двома ногами вперед;
розніжка – удар двох суперників у боки;
інші види ударів ногами – чорт, голубець, пістоль, закрут, зміна, блоха, тинок;
млин, коса, дзиґа – види підсікання.

Рівні майстерності
у бойовому гопаку:
1. жовтяк
2. сокіл
3. яструб
4. джура
5. козак
6. характерник
7. волхв
4-11-2008, 10:31
Коментарів 0 Переглядів 11 153

Теги -
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.