Серед пострадянських країн Молдова зіткнулася, мабуть, з найбільшими проблемами, пов'язаними з ідентичністю.
Йдеться не тільки про національність, мову і цивілізаційний вибір: держава або область – ось як звучить головне питання. І ця ситуація радикально відрізняється від української.
Якщо ідею "поглинання" нашої країни здавна виношували в сусідній державі, в Росії, то в Кишиневі прихильниками цієї концепції є молдовські націоналісти.
Комуністи є прихильниками незалежності, а ліберали (а по суті – ультраправі) виступають за об'єднання з Румунією. Unirea (об'єднання) дає одним надію на майбутнє, в інших вселяє страх перед тим же майбутнім.
Двадцять три роки тому цього страху виявилося достатньо, щоб розгорівся конфлікт у Придністров'ї. І зараз румунське питання продовжує розколювати суспільство Молдови за територіальною, національною, мовною та віковою ознакою.
Анексія чи возз'єднання?Для сучасного молдовського суспільства немає нічого важливішого за мову та історію. Від трактування одних і тих же історичних подій залежить не тільки політичний вибір, але й погляд на існування Молдови як такої.
Згідно з Бухарестським мирним договором від 16 червня 1812 року більша частина сучасної Республіки Молдова була віддана Російській Імперії і стала Бессарабською губернією з центром в місті Кишиневі. Частина історичної області Молдова, що знаходиться за Прутом, в 1861 році об'єдналася з Валахією: так на карті Європи з'явилася нова держава і нова нація – румуни.
Після Першої світової війни Румунія включила в свій склад раніше належні до Австро-Угорщини Буковину і Трансільванію, а також Бессарабію. На два десятиліття сучасна Молдова опинилася під владою румунів. Радянський Союз, втім, не визнав суверенітет Румунії над Буковиною і Бессарабією, вважаючи ці території анексованими. Тоді як сучасні уніоністи називають події 1918 року возз'єднанням.
У 1940 році в результаті пакту Молотова-Ріббентропа Бессарабія була приєднана до Радянського Союзу. На її території була утворена Молдавська Радянська Соціалістична Республіка зі столицею в Кишиневі.
Незважаючи на те, що Румунія першою визнала незалежність Молдови в 1991-му, договір про держкордон досі не ратифікований румунським парламентом.
Частина політиків у Бухаресті вважає, що ратифікація цього договору буде означати визнання пакту Молотова-Ріббентропа; румунські уніоністи сподіваються на відновлення держави в кордонах 1918 року – тобто не тільки з нинішньої Молдовою, але і з українською Бессарабією.
Втім, всі політики і прихильники спільної держави, і ті, хто наполягає на незалежності Молдови, визнають: країна випала з загально румунського політичного, культурного та економічного дискурсу більш ніж на два століття. Тому можливе об'єднання несе з собою не тільки економічні, але, в першу чергу, цивілізаційні проблеми.
"Ми і є румуни"Тридцять відсотків населення Молдови складають національні меншини: українці, росіяни, гагаузи, євреї і поляки. Більшість говорить російською; цією мовою користуються і зросійщені молдавани. Проте традиції і мова двох третин жителів Молдови практично не відрізняються від сусідів-румунів.
Відмінність молдовської від румунської мови – не більш істотна, ніж відмінність "київської мови" від "тернопільської".
Втім і в самій Молдові немає однорідності.
Північ країни з другим за величиною містом Бєльці, а також населений гагаузами та болгарами південь тяжіють до Росії і, відповідно, схильні до антирумунських настроїв. У Кишиневі і південно-західній частині країни переважають проєвропейські та уніоністські погляди.
– Є ж москвичі, так? Так і ми, молдавани – територіальне поняття, але не етнічне, говорить один з лідерів ультраправого угруповання фанатів футбольної команди "Зімбру". – Ми – румуни. Ми вчимо румунську мову та історію. Ми і є румуни. Нам кажуть, що наша мова молдовська, але всі знають, що такого не існує.
Назва мови – питання не лінгвістичне, а політичне.
Боротьба за мову була для уніоністів першим етапом боротьби за возз'єднання. За конституцією державною є "молдовська мова, що функціонує на основі латинської графіки", проте в грудні 2013 року Конституційний Суд визнав офіційною румунською. Першою про тотожність мов заявила молдовська Академія наук.
"Перше, що я зробив, коли відкрили кордон – приїхав в Румунію і купив двотомник "Традиції румунів". Можу сказати чесно, поклавши руку на серце: немає різниці між молдаванами і румунами. Етнічно, лінгвістично, культурно ми єдиний народ.
Але політично, цивілізаційно – ні: останні двісті років ми прожили під впливом Росії, ми весь світ бачили інакше," – каже політичний експерт Ігор Боцан.
Боцан – з числа тих, хто підтримує вступ Молдови до Європейського Союзу як незалежної держави, а не в складі Румунії.
І один з аргументів такого розвитку... – те, що Румунія як держава в XIX столітті оформилася дещо пізніше, ніж Молдова.
"Румунська ідентичність є вторинною порівняно з молдовською", – вважає активіст опозиційної Партії соціалістів Станіслав Вартанян.
Однак, як би не трактували історію і як би не грали етнонімами прихильники того чи іншого вектора розвитку, ніхто не заперечує, що відрізнити молдаванина з держави Молдова від жителя сусідньої румунської провінції Молдова – неможливо.
Уніонізм за замовчуваннямЗ початком перебудови в Молдавській РСР, як і в усіх республіках Радянського Союзу, зародився національний рух. А на початку 1990-х і в Молдові, і в Румунії з'явилися організації прихильників об'єднання двох країн.
Хоча жодна відкрито уніоністська партія не набирала на парламентських виборах в Республіці Молдова більше 0,5% голосів.
Більш масовим громадський рух за об'єднання став після "твіттер-революції" 2009 року, коли в результаті вуличних протестів і заворушень в Кишиневі на зміну комуністам до влади прийшли проєвропейські сили.
У 2011 році була створена неурядова організація Action 2012, мета якої - пропаганда уніоністських ідей серед жителів Молдови. У наступному році вона провела перший уніоністський марш, який зібрав більше трьох тисяч учасників. У 2015 році аналогічний марш, організований Блоком національної єдності – альянсом уніоністських організацій і рухів, – мобілізував вже близько тридцяти тисяч.
Подібні демонстрації проходять не тільки в Кишиневі, але і в Бухаресті. А ось в молдовських регіонах ідея втрачається. Спроба вперше провести уніоністську ходу в Бєльцах в 2015 році зірвалася через бійку прорумунських і проросійських активістів.
Ставлення молдаван до об'єднання суперечливе.
За даними одного з опитувань 2012 року, в Молдові прихильників об'єднання 31%, а противників – 59%. До речі, в Румунії ситуація інша – в тому ж 2012 році понад 86% опитаних підтримали ідею об'єднання з Молдовою.
Між тим, під час передостаннього перепису населення 2004 року – румунами назвали себе близько двох відсотків жителів Молдови. Результати опитування 2014 року ще не опубліковані, але несхоже, що за минуле десятиліття молдавани масово переосмислили свою ідентичність і стали вважати себе румунами. Експерти допускають, що цифра не перевищить 10-15%.
У той же час приблизно у мільйона громадян Молдови (більше третини дорослого населення країни!) румунський паспорт, який вони використовують насамперед для поїздок на сезонні роботи в країни Євросоюзу. Крім того, зближення з сусідами за Прутом пов'язано зі зміною поколінь: дедалі більше молодих молдаван вчиться в Румунії і інтегрується в її культурне середовище.
Знаючи про недостатню популярність ідеї об'єднання, молдавські політики не поспішають з уніоністськими гаслами. Втім, Ліберальна партія, що отримала на останніх парламентських виборах майже десять відсотків голосів, дотримується правоцентристських і уніоністських поглядів.
Об'єднуватися незручноЄ й інші аргументи, крім мови, історії та ментальності, що ускладнюють можливе об'єднання двох держав.
За словами Іона Торні, експерта організації IDIS Viitorul, зовнішня торгівля Молдови більш пов'язана з Україною і Росією, ніж з Румунією.
До того ж, незважаючи на мільйон румунських паспортів, молдавани вважають за краще їздити на заробітки в Росію, а не в Румунію та інші країни Євросоюзу.
Так що в молдавському суспільстві та в економіці – принаймні, зараз – явних передумов до об'єднання Молдови і Румунії немає. Але це не означає, що питання знято з порядку денного.
"Можливість унії з Румунією – це міф, що отруює нашу політичну реальність. Але цей міф настільки живучий, що ще дуже довго буде впливати на політичну кон'юнктуру", – говорить Ігор Боцан.
Події останніх років показали, що кордони Європи вже не є настільки непорушними. Так що можливість об'єднання Румунії та Молдови не виключена.
І, якщо це станеться, Україні слід бути готовою до територіальних претензій. До того ж, як показали події в нашій країні, вихід з російської сфери впливу загрожує збройним конфліктом.
І грунт для нього в російськомовних регіонах Молдови та у самопроголошеному Придністров'ї вже підготовлено.
Андрій Бондаренко, журналіст, для Європейської правди