Міноборони створює нові військові частини, у тому числі й у Чернівцях.
Про підсумки мобілізації 2014 року та плани військових комісаріатів на 2015 рік розповів "МБ" обласний військовий комісар Віталій ЧУРАЙ.
– Від початку березня 2014 року ми фактично перебували в режимі підвищеної військової готовності. Спочатку приблизно 300 осіб призвали для доукомплектування військових комісаріатів, а потім прийшли бойові завдання, які не виконували із часів війни. Провели три черги мобілізації. За рік було призвано майже 30 військових частин і організацій більше дві тисячі осіб. Ми фактично з нуля сформували батальйон територіальної оборони, бо не було нічого для нього: ні матеріальної частини, ні зброї та боєприпасів, усе було зібрано зі складів і арсеналів Західної України. З майже 400 осіб особового складу лише командир батальйону був кадровим, всі решта – із запасу. Батальйон був відправлений у Запорізьку область для виконання завдання. Нині це окремий мотопіхотний полк, якому ми продовжуємо допомагати, – говорить Віталій Чурай.
Військові містечка відновлять– Під час мобілізації було блокування доріг. Хто за цим стояв?– Важко відбувалася третя хвиля мобілізації. Було блокування доріг у Герцаївському, Глибоцькому, Новоселицькому та частині Сокирянського районів. Люди тоді не просто так самі виходили, йдеться про активізацію в області російських спецслужб. Підтвердження цьому – досудове розслідування, яке проводиться в області за фактами закликів до блокування доріг. Такі факти були – аж до того, що на території області вербували бойовиків у так звані "ДНР" та "ЛНР". Нині цим займається управління СБУ.
Навіть той факт, що ми виїжджали в Сокиряни чи Новоселицю на акції з блокування доріг для переговорів – там різні люди, але говорили одні і ті ж гасла. Це свідчить про організованість їхніх дій.
– Чого чекати від четвертої хвилі мобілізації, кого призвуть на службу?– Проведення четвертої черги мобілізації розпочнеться в разі підписання указу президента і схвалення його Верховною Радою, оголошувалася орієнтована дата 20 січня. Планується загальна тривалість цього етапу 90 діб. Порядок призову і відправки у військові частини трохи буде відрізнятися від попередніх, генштаб розробляє рекомендації.
Ми вже отримали попереднє навантаження першого етапу, загалом приблизно дві тисячі осіб має бути призвано і відправлено у війська, з них до 100 офіцерів, і до 100 одиниць техніки, у тому числі дорожної та будівельної. Попереднє завдання на 1200 осіб вже розкидано по районах, районні військові комісаріати починають вручати мобілізаційні розпорядження, викликати на проходження медкомісій. Варто розуміти, що проходження медкомісій – це не мобілізація, це лише з’ясування стану здоров’я військовозобов’язаних.
Всі призвані будуть проходити навчання у військових частинах і навчальних підрозділах. Спочатку – 25 діб навчання безпочередньо у частинах, потім ще 20 діб бойового злагодження.
У нас завдання на мобілізацію – призвати насамперед підготовлених спеціалістів. В області та й загалом по державі не вистачає підготовлених. Так президент військам техніку подарував, там серйозні зразки, в тому числі із-за кордону, зокрема протимінометної розвідки, а фахівців для її обслуговування не вистачає. Насамперед потрібні артилеристи, танкісти, радіотелеграфісти, спеціалісти ППО. Тому вирішено створити навчальні частини для підготовки військовозобов’язаних з метою навчання.
Проведення мобілізації – це не завдання військового комісара чи голови держадміністрації. Справа оборони – це справа всієї держави і всі повинні цим займатися аж до сільського голови.
– Де вони будуть служити?– У зв’язку з цим в Україні будуть створюватися нові військові частини і з Нового року одну з них ми починаємо формуватив Чернівцях. Тому що основна маса військ виведена на Схід у Луганську і Донецьку області, інші регіони залишилися "голими". Тому й створюються нові військові частини.
Є проблеми з матеріальною базою, військові містечка у Садгорі, Сторожинці перебувають у поганому стані все треба відновлювати. Але передбачені кошти в держбюджеті, будемо відновлювати те, що втратили, у бліндажах і наметах служити не будуть.
Отож мобілізація буде проводитися для створення нових частин і для ротації тих військовослужбовців, які перебувають в зоні АТО.
Строковики у зону АТО не поїдуть– У 2015 році відновлюється строкова служба. Коли розпочнеться призов?– Призов на строкову службу планується провести орієнтовно у березні-травні, маємо велике завдання – загалом тисяча осіб або й більше. Область такого завдання не мала років 20. Верховний головнокомандувач, міністр, начальник генштабу наголосили, що призвані на строкову службу в зоні АТО служити не будуть, а лише у військових частинах на Правобережній Україні. Планується посилення військових частин, створення нових, охорона складів і баз. І звільнення строковиків, призваних раніше – дехто з них служить уже майже два роки ще з весни 2013-го.
Призов передбачається на півтора року, для осіб з вищою освітою – рік. Для цього ще мають бути внесені зміни до законодавства.
– Призовний вік планують збільшити. Кого ж братимуть на службу?– Так, призовний вік планують збільшити, але переважно, як і раніше, братимемо на службу 18-19-річних. 25-27-річних призовників є в області небагато, зазвичай вони уже мають сталу відстрочку, дітей.
Так само й з мобілізацією, братимемо насамперед молодших. Сьогодні мобілізаційний вік військовозобов’язаних – до 60 років. Але з числа 50-річних будемо брати лише добровольців, які самі наполягають і пройдуть медкомісію.
– Скільки буковинців пройшли через службу в зоні АТО?– Точних даних по всіх мобілізованих у 2014 році у нас немає, але за нашими підрахунками, якщо понад 2 тисячі буковинців ми призвали, з них більше тисячі пройшли через службу в АТО.
– Скільки наших земляків там загинуло?– За нашими даними, у нашій області поховано 23 мешканців краю, призваних до Збройних сил і загиблих на Сході. Один з них – боєць батальйону "Айдар". Ще загинув один представник Націоналної гвардії, один – СБУ і один прикордонник. На жаль, є прикрий випадок – нещодавно загинув волонтер. Ще четверо осіб вважаються зниклими безвісти, є велика ймовірність, що вони загинули, але немає підтвердження, проводиться експертиза.
Ігор ДОВГАНЬ
12-01-2015, 16:19
0
3 145