Економно та екологічно

Публікації
2 562
0
Економно та екологічно


Заклади, установи, організації краю через подорожчання газу активно переобладнують системи опалення з газових на твердопаливні.

Установи переходять на активний режим економії енергії. Один із прикладів – коледж будівництва та архітектури.

– Ми не можемо закрити коледж на три місяці. Від такої тривалої перерви постраждає якість знань учнів, – каже Віктор ГАДЖА, заступник директора з навчально-виробничої діяльності, зустрівши нас біля котельні установи. – Тому потрібно вирішувати питання економії. Треба ж із чогось розпочинати.

Ідея переобладнати один котел з газового на твердопаливний визріла у серпні. Інженери-будівельники обговорили, провели розрахунки, і вже у жовтні один із двох спарених котлів готовий працювати на відходах деревини – паливних пелетах.

– Ми запустили котельню минулої суботи. Порахували, що розхід газу за добу нам обходиться у 4000 гривень. Якщо обладнання працюватиме на твердому паливі, то розхід складатиме лише у 1000 гривень за добу, – каже інженер-механік. – За нашими розрахунками, за добу роботи котельні на твердому паливі ми економитимемо 40 відсотків від того, якби грілися лише газом. Запускали обладнання поки що експериментально, але воно працює досить нормально. Надалі побачимо, як воно працюватиме у безперервному режимі.

Котел переробили самотужки

Попередньо установа планує працювати так: при піковій мінусовій температурі для розігріву, наприклад з 06.00 до 10.00, запускатимуть газ. А коли приміщення прогріється, тоді наступні 20 годин підтримуватимуть тепло завдяки пелетам. І так далі: зранку – газ, решту доби – пелети. На вихідні газ взагалі не планують використовувати, система працюватиме лише на твердому паливі.

Наразі обладнання повністю готове до роботи. Пан Віктор самотужки його зробив, налаштував, відрегулював на автоматичну подачу пелет, встановив температурний режим. Ознайомив з нюансами роботи котельні всіх чотирьох операторів. І вже два дні коледж так гріється. Першу машину – 12 тонн пелет – заклад закупив раніше, днями надійде наступна партія твердого палива.

– Цих 24 тонн пелет повинно вистачити до Нового року. На два місяці опалення установа витратить орієнтовно 40 тисяч гривень. Якби грілися лише на газі, довелося би витратити, напевне, до 100 тисяч гривень, – зазначив пан Віктор. – За сезон опалення – за шість місяців, ми плануємо зекономити 200 тисяч гривень. Це мінімум.

Випускник ще радянської Ленінградської інженерної академії припускає, що з наступного року коледж взагалі зможе відмовитися від газу. І всю котельню планують переобладнати на роботу на твердому паливі.

"Щоправда, для цього потрібно купити нові сучасні циркуляційні насоси. Вони коштують дорого, але обладнання окупиться за один сезон за рахунок економії на твердому паливі", – переконаний інженер.

Досвід роботи до коледжу приходили переймати й інші навчальні заклади Чернівців.

Відмовилися від вугілля

Переваги використання твердого палива не з чуток знає і Юрій ЗИНИЧ директор Черешського психоневрологічного будинку-інтернату, що на Сторожинеччині.

– У нас ніколи не було газу, тож ми завжди користувалися твердим паливом: дровами, відходами деревини та вугіллям. Найбільше сподівалися на вугілля. Але цього року ми уклали угоду з виробником паливних брикетів, – каже керівник установи. – Я зробив розрахунки і зрозумів, що зараз набагато вигідніше замінити вугілля паливними брикетами. З одного боку, зараз хорошого вугілля дістати дуже складно – сортового вугілля, яке дає високий коефіцієнт корисної дії, сьогодні важко знайти. З іншого – дуже дорого. За кілокалоріями паливні брикети дають таку ж віддачу, як і вугілля, а за ціною виходить набагато дешевше. Та й зольність брикетів значно нижча, ніж у вугілля. З вугілля залишається понад 30 відсотків відпрацьованого каміння, а з паливних брикетів – три відсотки попелу. Вугілля виділяє шкідливі викиди в атмосферу, а з брикетів викидів майже немає.

Цього року інтернат повністю перейшов на дрова та паливні брикети. І на сьогодні, на весь опалювальний сезон установа на 100 відсотків забезпечила себе твердим паливом.

Тим паче, за паливними брикетами та пелетами далеко їздити не треба, все у достатній кількості виготовляється у нас. Також пан Юрій рекомендує переходити на більш сучасні та економні котли. Українські виробники – Львів, Житомир, Київ – виготовляють твердопаливні котли з дуже високим ККД. Це обладнання не дешеве, але воно окупиться за один сезон за рахунок економного палива", – переконує керівник закладу.

Споживання газу зменшують

Саме цими днями їде новий твердопаливний котел вітчизняного виробництва з Київщини до Хотинського психоневрологічного будинку-інтернату. Директор Олександр ВОЛЬСЬКИЙ розповів, що цього року вирішив підстрахуватися:

– Я не впевнений, що газ у нас буде завжди. Колега з Черешу (психоневрологічний будинок-інтернат, – авт.) порадив перейти на тверде паливо. Я вперше в житті побачив паливні брикети. Але порахував, зважив всі "за" і "проти" й наважився. Останні вісім років ми користуємося лише газом. А тепер ми підстрахувалися і встановимо ще й твердопаливний котел. Він буде працювати паралельно із газовим. Наприклад, якщо не буде тиску газу, то запустимо котел на брикетах. Тож не пропадемо. Тим паче, днями отримав дзвінок з Донбасу. Нас запитували, скільки ми можемо прийняти хворих з Донеччини. Там є проблеми з проживанням та харчуванням. Тож 30 осіб ми готові прийняти. Сьогодні жити і сподіватися на "авось" – ми не можемо. І канікули, як, наприклад, установи освіти – ми не можемо собі дозволити ані на годину. 
Ліна НАГІРНЯК
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

07:45
Діти створюють пристрої для військових та смертельна ДТП на Руській: головні новини 22 лютого
07:30
Планові знеструмлення: де на Буковині 23 лютого не буде світла
07:00
Погода на Буковині 23 лютого
02:00
Як повернути до життя зів'ялі троянди - оживляємо квіти в домашніх умовах
01:45
Навіть фільтр не потрібний: ось як легко очистити воду з-під крана
01:30
Що відбувається з тілом, якщо їсти м’ясо щодня, і скільки його можна вживати
01:15
Лікарі порадили людям за 65 не їсти ці продукти
01:00
Щоб покращити смак. Сім причин, чому ваша кава гірка — і як її правильно заварити
00:45
Що приклеїти на підошву – лайфхаки, щоб взуття не ковзало
00:30
Кому не можна пити кефір? Дізнайтесь, чи входите ви в групу ризику
00:15
Є у кожному домі: чотири продукти, які часто їдять довгожителі світу
22 лютого, 2025
23:45
5 знаків Зодіаку, яким навесні загрожує небезпека: будьте обережні, якщо ви у списку
23:15
Не тільки м'ясо: 12 найкращих продуктів із високим вмістом заліза
22:58
Орбан зробив цинічну заяву про "те, що залишиться" від України
22:34
Папа Римський переніс астматичний криз, його стан критичний, - Ватикан
22:10
"Так несподівано": померла багаторічна завідувачка терапевтичного відділення лікарні на Буковині
22:00
У 4 знаків Зодіаку починається нове життя. Вони відродяться з попелу
21:36
Правила без винятків: 7 речей, які ніколи не варто прати в гарячій воді
21:15
«Раджу всім не вішати носа». Професору ЧНУ Юрію Макару – 90 років, а він досі викладає
ексклюзив
20:59
У Генштабі підтвердили ураження нафтоперекачувальної станції у Краснодарському краї
20:36
Снайпери ліквідували морпіхів РФ, які просувались через річку - відео
20:13
Українська ракета "Трембіта": експерт оцінив, чи зможе вона прорвати ППО Москви
19:58
Що робити, якщо домашній Wi-Fi погано працює: зверніть увагу на деякі предмети
19:38
Трамп погрожує Україні "проблемами" за відмову від угоди з ресурсами
19:16
Герої Буковини: на війні загинув молодий воїн Василь Беслюбняк
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм