Заклади, установи, організації краю через подорожчання газу активно переобладнують системи опалення з газових на твердопаливні.
Установи переходять на активний режим економії енергії. Один із прикладів – коледж будівництва та архітектури.
– Ми не можемо закрити коледж на три місяці. Від такої тривалої перерви постраждає якість знань учнів, – каже Віктор ГАДЖА, заступник директора з навчально-виробничої діяльності, зустрівши нас біля котельні установи. – Тому потрібно вирішувати питання економії. Треба ж із чогось розпочинати.
Ідея переобладнати один котел з газового на твердопаливний визріла у серпні. Інженери-будівельники обговорили, провели розрахунки, і вже у жовтні один із двох спарених котлів готовий працювати на відходах деревини – паливних пелетах.
– Ми запустили котельню минулої суботи. Порахували, що розхід газу за добу нам обходиться у 4000 гривень. Якщо обладнання працюватиме на твердому паливі, то розхід складатиме лише у 1000 гривень за добу, – каже інженер-механік. – За нашими розрахунками, за добу роботи котельні на твердому паливі ми економитимемо 40 відсотків від того, якби грілися лише газом. Запускали обладнання поки що експериментально, але воно працює досить нормально. Надалі побачимо, як воно працюватиме у безперервному режимі.
К
отел переробили самотужкиПопередньо установа планує працювати так: при піковій мінусовій температурі для розігріву, наприклад з 06.00 до 10.00, запускатимуть газ. А коли приміщення прогріється, тоді наступні 20 годин підтримуватимуть тепло завдяки пелетам. І так далі: зранку – газ, решту доби – пелети. На вихідні газ взагалі не планують використовувати, система працюватиме лише на твердому паливі.
Наразі обладнання повністю готове до роботи. Пан Віктор самотужки його зробив, налаштував, відрегулював на автоматичну подачу пелет, встановив температурний режим. Ознайомив з нюансами роботи котельні всіх чотирьох операторів. І вже два дні коледж так гріється. Першу машину – 12 тонн пелет – заклад закупив раніше, днями надійде наступна партія твердого палива.
– Цих 24 тонн пелет повинно вистачити до Нового року. На два місяці опалення установа витратить орієнтовно 40 тисяч гривень. Якби грілися лише на газі, довелося би витратити, напевне, до 100 тисяч гривень, – зазначив пан Віктор. – За сезон опалення – за шість місяців, ми плануємо зекономити 200 тисяч гривень. Це мінімум.
Випускник ще радянської Ленінградської інженерної академії припускає, що з наступного року коледж взагалі зможе відмовитися від газу. І всю котельню планують переобладнати на роботу на твердому паливі.
"Щоправда, для цього потрібно купити нові сучасні циркуляційні насоси. Вони коштують дорого, але обладнання окупиться за один сезон за рахунок економії на твердому паливі", – переконаний інженер.
Досвід роботи до коледжу приходили переймати й інші навчальні заклади Чернівців.
Відмовилися від вугілляПереваги використання твердого палива не з чуток знає і Юрій ЗИНИЧ директор Черешського психоневрологічного будинку-інтернату, що на Сторожинеччині.
– У нас ніколи не було газу, тож ми завжди користувалися твердим паливом: дровами, відходами деревини та вугіллям. Найбільше сподівалися на вугілля. Але цього року ми уклали угоду з виробником паливних брикетів, – каже керівник установи. – Я зробив розрахунки і зрозумів, що зараз набагато вигідніше замінити вугілля паливними брикетами. З одного боку, зараз хорошого вугілля дістати дуже складно – сортового вугілля, яке дає високий коефіцієнт корисної дії, сьогодні важко знайти. З іншого – дуже дорого. За кілокалоріями паливні брикети дають таку ж віддачу, як і вугілля, а за ціною виходить набагато дешевше. Та й зольність брикетів значно нижча, ніж у вугілля. З вугілля залишається понад 30 відсотків відпрацьованого каміння, а з паливних брикетів – три відсотки попелу. Вугілля виділяє шкідливі викиди в атмосферу, а з брикетів викидів майже немає.
Цього року інтернат повністю перейшов на дрова та паливні брикети. І на сьогодні, на весь опалювальний сезон установа на 100 відсотків забезпечила себе твердим паливом.
Тим паче, за паливними брикетами та пелетами далеко їздити не треба, все у достатній кількості виготовляється у нас. Також пан Юрій рекомендує переходити на більш сучасні та економні котли. Українські виробники – Львів, Житомир, Київ – виготовляють твердопаливні котли з дуже високим ККД. Це обладнання не дешеве, але воно окупиться за один сезон за рахунок економного палива", – переконує керівник закладу.
Споживання газу зменшуютьСаме цими днями їде новий твердопаливний котел вітчизняного виробництва з Київщини до Хотинського психоневрологічного будинку-інтернату. Директор Олександр ВОЛЬСЬКИЙ розповів, що цього року вирішив підстрахуватися:
– Я не впевнений, що газ у нас буде завжди. Колега з Черешу (психоневрологічний будинок-інтернат, – авт.) порадив перейти на тверде паливо. Я вперше в житті побачив паливні брикети. Але порахував, зважив всі "за" і "проти" й наважився. Останні вісім років ми користуємося лише газом. А тепер ми підстрахувалися і встановимо ще й твердопаливний котел. Він буде працювати паралельно із газовим. Наприклад, якщо не буде тиску газу, то запустимо котел на брикетах. Тож не пропадемо. Тим паче, днями отримав дзвінок з Донбасу. Нас запитували, скільки ми можемо прийняти хворих з Донеччини. Там є проблеми з проживанням та харчуванням. Тож 30 осіб ми готові прийняти. Сьогодні жити і сподіватися на "авось" – ми не можемо. І канікули, як, наприклад, установи освіти – ми не можемо собі дозволити ані на годину.
Ліна НАГІРНЯК
10-11-2014, 14:12
0
2 555