Студенти та випускники вузів зараз масово шукають роботу. Часто погоджуються працювати і не за спеціальністю. За фахом влаштуватися вдається одиницям.
Кожен випускник вузу задовго до завершення навчання замислюється про майбутню роботу. Ще студентами переглядають і вивчають безліч пропозицій – шукають вакансії в Інтернеті, звертаються до центрів зайнятості та кадрових агенцій. Проте пошуки роботи за фахом і навіть некваліфікованої, яка би задовольняла принаймні хоч частково, можуть затягнутися на невизначений термін.
Без досвіду роботи немаєВипускник ЧНУ імені Ю. Федьковича Володимир ТАРНАВСЬКИЙ цього року закінчив бакалаврат за спеціальністю "Практична психологія".
– Почав пошуки роботи ще під час навчання, проте спроби не увінчалися успіхом, – розповідає хлопець кореспонденту "МБ". – Працевлаштувався не за спеціальністю, про що не шкодую. Випускнику, крім того, що важко знайти роботу, потрібно ще стажуватися, а потім перший час працювати фактично за копійки. Я пішов іншим шляхом – започатковую власний бізнес на Калинівському ринку. Це не простіше, навпаки, важче, тому що, крім постійного "розумового штурму", додаю фізичний – шість днів на тиждень починаю робочий день удосвіта. Та вже маю заробіток. Вважаю, для хлопця це дуже важливо.
Директор кадрової агенції "Протеже" Наталя БУРДЕНЮК зазначає, що бакалаврів на роботу беруть. Але від того, що вони продовжують навчатися заочно на спеціалістів чи магістрів, роботодавці не в захваті. Адже потрібно відпускати їх на період сесії.
– Трапляються випадки, коли роботодавці цілеспрямовано замовляють випускників без досвіду роботи, але з відмінним дипломом. Причина – хочуть навчити їх працювати саме за специфікою своєї фірми. Ось, два роки тому так працевлаштувалося двоє хлопців, один із них зараз в центральному офісі фірми у Києві. – зазначає пані Наталя. – Але переважно роботодавці шукають працівників із досвідом роботи.
Це відчула й випускниця магістратури ЧНУ імені Ю. Федьковича за спеціальністю "Журналістика" Марина ПІЛАТ.
– Коли я була на першому курсі, то вважала, що готова працювати в будь-якому ЗМІ фактично за "дякую". До п’ятого курсу мої погляди змінилися. Занадто багато грошей було витрачено на навчання (навчалася на контрактній основі), щоби працювати за зарплату 1000 гривень. Зіткнулася з такою проблемою, як відсутність досвіду роботи. Майже всюди, куди я зверталася, вимагають досвід роботи, – каже молодий спеціаліст. – Водночас на напрацювання під час виробничої та навчальної практик не зважають. Де ж візьму той досвід, якщо роботу не дають без досвіду? Наразі продовжую пошуки. Якщо найближчим часом нічого не знайду, можливо, поїду в інше місто.
I працює, і навчаєтьсяУ кадровому агентстві кажуть, що роботодавці найбільше запитують торговий персонал. До цих працівників немає обов’язкових вимог наявності диплома. Щодо випускників із дипломом, то найчастіше шукають випускників факультету комп’ютерних наук та спеціалістів технічного напряму.
Тому деяким з цих студентів вдається працевлаштуватися за спеціальністю навіть під час навчання, ще до отримання диплома.
Кирило АРШУК-ПОПОВ, який нещодавно закінчив бакалаврат кафедри програмного забезпечення комп’ютерних систем ЧНУ імені Ю. Федьковича, працює в одній із чернівецьких комп’ютерних компаній уже три місяці.
– Програмісту без диплома легко знайти работу, потрібні тільки знання і за можливості досвід. Дізнався про вакансію від одногрупниці. Я відгукнувся на пропозицію і після стажування мене взяли на роботу. Поєднувати навчання і роботу стерпно, більшість викладачів поставилася з розумінням. Але все ж були певні проблеми у навчанні. Щоб отримати залік з окремих предметів, довелося добряче попрацювати. Наразі кидати ні роботу, ні університет не збираюся, тому що хочу отримати повну вищу освіту, мати перспективну роботу і добре заробляти.
Зверніть увагуВакансії працевлаштування можна шукати на сайтах Державної служби зайнятості, обласного та міського центрів зайнятості. Там їх постійно оновлюють.
Також є чимало інтернет-ресурів, де роботодавці публікують запити про пошук працівників.
Варто звертатися й до кадрових агенцій. Тут зазвичай надають консультації безкоштовно для тих, хто шукає роботу. Можливий хіба що символічний внесок. Там відомості про людину вносять у базу і клієнт регулярно отримує пропозиції, доки не знайде свою.
Також кадровики радять написати власне резюме і розмістити його в Інтернеті. Останніми роками роботодавці дедалі частіше самотужки шукають працівників.
Тетяна ПІНЬКАС
9-08-2014, 10:09
0
2 441