Завдяки дипломній роботі 19-річного випускника політехнічного коледжу Анатолія Оленчука почнуть збирати кошти на відновлення костелу "Серце Ісуса".
На виставці в центрі культури "Вернісаж" проект Анатолія Оленчука привернув увагу як відомих архітекторів, так і відвідувачів. Можливо, тому, що він стосувався реконструкції однієї з найвідоміших чернівецьких споруд – костелу "Серце Ісуса". До того ж випускник політехнічного коледжу дуже відповідально поставився до дипломної роботи.
– Я працював над нею півроку, – розповів Анатолій. – Почалося все з уроків Оксани Бойко, яка викладає в нас реставрацію. Саме вона стала керівником моєї дипломної роботи. Викладач дала нам завдання відшукати в місті цікаві деталі ліпнини, які потрібно реставрувати. Я вибрав невеличку капітельку на фасаді костелу "Серце Ісуса". А потім захопився цим унікальним храмом, який потребує негайного втручання реставраторів. Адже не можна створювати сучасні проекти, не перейнявши досвід колишніх архітекторів, які будували центральну частину Чернівців.
"Під шаром штукатурки зберігаються давні орнаменти"Студент почав зі збирання відомостей про архітектора Йозефа Ляйцнера, який розробляв проект костелу. "Я вивчав матеріали в обласному архіві, читав книжки чернівецьких дослідників, – каже Анатолій. – Багато цікавого почерпнув із книги Марії Никирси про історію вулиць і площ. Чимало матеріалів надала мені голова церковної громади парафії Найсвятішого Серця Ісуса пані Інна Келлер".
Разом із керівником проекту Оксаною Бойко Анатолій кілька разів був усередині храму, робив фотофіксацію окремих деталей, замальовував їх. "Під час перебудови будівлі під архів були втрачені цінні скульптури, барельєфи, ліпнина, розбиті вітражі. Проте під шаром штукатурки на стінах та колонах досі зберігаються унікальні давні орнаменти, забілені капітелі", – запевнив молодий архітектор.
"Вступатиму до "Львівської політехніки" Біля костелу Анатолій познайомився з волонтером зі США, який перебуває в нашому місті. "Він сказав, що було би добре мати комп’ютерну модель цієї споруди, яку зможуть побачити в інших країнах. Тоді можна в Європі виграти грант на реставрацію, – пригадав молодий архітектор. – Мене ця ідея зацікавила. І я почав створювати комп’ютерну модель костелу. Займався цим протягом двох місяців".
Анатолій показує на ноутбуці розроблену ним концепцію моделі костелу в електронному варіанті. "Буду представляти її в соціальних мережах і таким чином привертатиму увагу до костелу в інших країнах. Сподіваюся, що знайдуться благодійники, які захочуть дати кошти на реставрацію споруди. Також можна вигравати гранти", – розмірковує хлопець.
– Обоє моїх батьків – будівельники за професією. Тато Віктор працює в Чернівецькій будівельній експертизі. А мама займалася реставрацією будівлі Національного банку. Я хотів стати архітектором і вступив до політехнічного коледжу, де готують дуже гарних спеціалістів, – запевнив Анатолій. – Цього року вступатиму до "Львівської політехніки". Після закінчення планую повернутися до Чернівців і тут працювати. Мрію зайнятися реставрацією історичної частини міста, а також розробляти проекти сучасних споруд. Хочеться залишити після себе якийсь слід. Щоб спроектовані мною будівлі також простояли сотню, а то й більше років.
– Анатолій Оленчук був не лише одним із кращих наших студентів, а й головою студентської ради коледжу, – розповіла директор Чернівецького політехнічного коледжу Людмила ФЕСІК. – Його дипломну роботу можна буде використати на практиці під час реконструкції костелу. Завдяки цьому проекту за кордоном була створена група добровольців, які вже почали збирати кошти на відновлення надзвичайно цінної для чернівчан пам’ятки архітектури. На виставці представлені кращі роботи 11 наших студентів. Є також проекти наших випускників, які зараз навчаються в ЧНУ. Щороку ми випускаємо 30-35 архітекторів, які отримують освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста. Вони можуть продовжити навчання у вищих навчальних закладах із третього курсу або влаштуватися на роботу в архітектурних чи будівельних фірмах. У нашому коледжі можна здобути чотири технічні спеціальності: розробка програмного забезпечення, будівництво, архітектура та конструювання.
Надія БУДНА
З історії костелуКостел Найсвятішого Серця Ісуса – пам’ятка неоготичної архітектури XIX століття. Автором проекту храму і сусіднього монастиря (кляштора), як розповіла дослідниця історії Чернівців Марія НИКИРСА, був директор Чернівецької промислової школи, відомий архітектор Йозеф Ляйцнер. Усередині він має 26 метрів довжини, 17 – ширини. Незвичайної краси вітражі виготовили у чеському місті Гротові. З Еденбурга (Німеччина) привезли три дзвони. Найбільший, що важив 20 центнерів, називався "Серце Господа Ісуса". Орган, який встановили в костелі, коштував п’ять тисяч флоринів.
Гроші на будівництво храму збирали по всьому світу. Благодійні внески робили і багаті, й бідні.
Земельну ділянку на тодішній площі Фердинанда громадська рада міста пожертвувала церковній громаді безкоштовно. У червні 1891 року було закладено наріжний камінь під майбутній храм. А вже через три роки, восени 1894-го, його освятили. На подію відреагував навіть Папа Римський, який привітав вірян. Богослужіння тут правили трьома мовами: польською, українською та німецькою. 1960 року, згідно з рішенням облвиконкому, приміщення храму почали перебудовувати під Державний обласний архів. Знищили красиві нижні вітражі на вікнах, розікрали церковне начиння. Зникли дзвони та унікальний годинник із вежі, який сповіщав час на всі чотири сторони світу. Орган, який вважали одним із найкращих у Східній Європі, викинули на подвір’я. За переказами, один зі сторожів зробив із трубочок огорожу навколо своєї сільської садиби. У березні 2010 року костел передали церковній громаді.
14-07-2014, 10:54
0
3 412