Забрати депозити у деяких чернівецьких банках досить проблематично. Про це "МБ" розповідають чернівчани. Дехто з них вже не один місяць намагається забрати з банку свої кошти. Комусь "щастить" отримати по 500 гривень на день, комусь – по тисячі.
Чернівчанка Світлана з травня забирає свій депозит. Вона його забирає по сто доларів на день. Та навіть цю суму може отримати не щодня.
Депозит забираю вже два місяці
– Ситуація у банках зараз досить критична, – каже пані Світлана. – Забираю по сто доларів на день свого депозиту, але минулого тижня взагалі не видали жодної копійки. У банку все пояснюють дуже просто – у касі немає готівки. Були дні, коли я телефонувала по кілька разів, а готівка у касі так і не з’являлася.
Перевела гроші на розрахунковий рахунок, але теж звідти не можу їх забрати. Були у мене депозити в євро, доларах, гривнях. У певний період все видавали лише в гривнях. Я вже не зважала на те, скільки втрачала, а просто брала гроші, які видавали. Тепер вже почали повертати доларовий депозит у доларах.
Користуватися вільно своїми коштами не можеш. Раніше можна було достроково закрити, перекинути гроші на розрахунковий рахунок, а тепер віддаєш депозит і не знаєш, де твої гроші. У тому банку, де я обслуговуюся, не дозволяють розірвати депозит передчасно.
Я свого часу "клюнула" на великий відсоток банку – обіцяли 10,75 відсотка річних у доларах. Хочу попередити людей, щоб не робили такого. Я дійшла висновку, що тримати нині гроші у банках небезпечно.
У чернівецьких банках ситуацію з проблемами по депозитах коментують неохоче. Кажуть, що у кожному банку ситуація індивідуальна. Водночас зазначають, що зараз депозити менше забирають, ніж у лютому-березні. Та все ж проблеми з поверненням депозитів є.
– Віддаємо депозити частинами, щоб зберегти банк, – пояснили у відділенні одного з банків. – Так нині працюють у багатьох банках. Люди, у яких закінчився термін депозиту, справді отримують свої кошти через два-три тижні.
Гривневі депозити простіше видавати, ніж доларові. З доларами проблематична ситуація. У нашому банку кредити у доларах не видавали, тому валюти не маємо. Але поступово ситуація покращується. Чимало депозитів люди забрали. Та все ж почали відкривати і нові депозити.
Довіра до банків повернеться не скороЗаборони на дострокове припинення депозитів немає, закрити можна. Але комісія розглядає це приблизно сім днів, тому теж потрібно зачекати.
З першого червня Національний банк продовжив до вересня обмеження на продаж готівкової валюти для фізичних осіб на рівні 15 тисяч гривень. Також продовжено обмеження на зняття грошових коштів в іноземній та національній валюті з поточних і депозитних рахунків клієнтів через каси і банкомати в межах до 15 тисяч гривень на добу для одного клієнта (в еквіваленті за офіційним курсом).
За словами міністра фінансів Олександра Шлапака, відтік депозитів в січні-квітні поточного року перевищив 75 мільярдів гривень. Тож такими постановами Нацбанк намагається обмежити відтік коштів з банків. Однак є і зворотній бік медалі – через такі обмеження інтерес до розміщення своїх заощаджень у банках – у людей повернеться не так швидко, вважають фахівці.
Людмила ОСАДЧУК
Офіційно
від НацбанкуНацбанк прийняв постанову, відповідно до якої банки зобов’язані обмежити видачу (отримання) готівкових коштів в іноземній валюті з поточних та депозитних рахунків клієнтів через каси та банкомати в межах до 15 000 гривень на добу на одного клієнта та не допускати обмежень щодо переказу коштів в іноземній валюті, що належать клієнтам.
Також банки зобов’язані обмежити видачу готівкових коштів в національній валюті з поточних (у тому числі карткових) та депозитних рахунків клієнтів через каси та банкомати в межах до 150 000 гривень на добу на одного клієнта. Постанова набрала чинності з 1 червня 2014 року та діятиме до 1 вересня 2014 року.
Банк зобов’язаний видати внесок або ж його частину на першу вимогу клієнта. Якщо клієнтові відмовили у видачі депозиту, йому слід подати у фінустанову офіційну заяву на повернення вкладу. Якщо клієнт вважає, що його законні права та інтереси порушені, він має право звернутися до суду.
Думка експерта
Гроші або витрачаємо, або кладемо у банкОлександр ОхрIменко,
президент Українського аналітичного центру:
Проблеми з депозитами справді є, бо у банківській сфері криза. За цих умов реально банк не може повернути депозити, навіть якщо дуже хоче. У них просто немає що повертати. Єдине, що залишається – це чекати. Є така надія, що за півроку ситуація налагодиться і тоді люди спокійно зможуть повернути депозити. А песимістичний прогноз, що все заспокоїться не раніше, ніж через півтора року.
Нинішнє обмеження видачі коштів з депозитних рахунків – це вимушений крок Нацбанку. Нацбанк бачить, що ситуація критична, багато банків не мають можливості видати депозити, тому прийняв рішення легалізувати цей процес. Це не зовсім ринкова ситуація, але іншого виходу немає.
Банківську систему українці самі розхитали панікою. Все почалося панікою через Майдан, потім Крим, тепер – Схід України. Звичайно, люди лякаються, біжать у банки і знімають свої гроші. Причому навіть у державних банках. Наприклад, значний відтік коштів відбувся у державному Ощадбанку України. Фактично у більшості українських банків є черга кілєнтів, які хочуть забрати свої гроші. Тому вони й обмежують видачу готівки. Робиться це з однією метою, щоби людина передумала.
Нести в банк гроші чи чекати, кожен повинен вирішити самостійно. Але я вважаю, що гроші потрібно нести у банк. Інфляція у нас досить висока: офіційний показник – десять відсотків. Якщо хочете щось купити, купуйте, а ні – несіть кошти у банк. Гроші швидко знецінюються, а так буде заробіток на відсотках.
Гроші бажано класти: 50 відсотків у валюті, 50 відсотків – у гривнях. Курс валюти нині нестабільний, це потрібно передбачати. Тримати лише у гривнях або доларах не зовсім вигідно”.
15-06-2014, 11:39
0
4 151