RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

«Росія не здатна воювати на два фронти»


Найбільшим покаранням для бійців УНСО, які виборювали територіальну цілісність Грузії, була фраза: "Я тебе відправлю до Києва першим же літаком".

Допоки Росія була зайнята протистояннями з Чечнею, Грузія була недоторканною. Як тільки Москва роздушила Чечню, одразу ж взялася за Грузію. Нині, коли відібрала у Грузії її землі, вона воює з Україною. Про це написав один із засновників УНСО (Української національної самооборони) Валерій Бобрович у своїй книзі "Як козаки Кавказ воювали. Щоденник сотника Устима". У вихідні 62-річний учасник війн на Кавказі та в Придністров’ї побував у Чернівцях із презентацією своєї книги. Кореспондент "МБ" поспілкувався з неординарним чоловіком.

"Грузини вважали нас елітним підрозділом"

– Я не письменник, а вермахт, якщо користуватися термінологією Третього рейху, – каже Валерій Бобрович. – Все своє життя, принаймні останні 22 роки, я був в УНСО. Пройшов три військові кампанії в Грузії, Чечні. Перед цим воював при совітах у В’єтнамі – допомагав "ощасливити" в’єтнамський народ компартією. Про що досі шкодую.

– Я брав участь у трьох військових кампаніях у Грузії – в 1993, 1997 та 2001 роках, – каже Валерій Бобрович. – У 1993 році, коли Шеварднадзе підписував перемир’я з Росією, у цьому документі було 12 пунктів. Перший – Грузія зобов’язувалась із зони конфлікту вивезти важке озброєння, тобто артилерію і танки. Другий пункт – вивезти із зони конфлікту українські добровольчі частини. Нас вважали такими ж елітними, як німці вважали СС.

Гляньте на поляків – то розумні люди. Чому вони нас підтримують? Бо вони розуміють, що московський улус татаро-монгольської імперії на цьому не зупиниться. Якщо сьогодні російські танки стануть десь у Львівській чи Чернівецькій області, то завтра вони "захищатимуть" російських громадян, які просто миють посуд в польських ресторанах. Вони хоч завтра приїдуть на танках "захищати" їх. Я єдине хотів би… Можливо, мене почують китайські громадяни: Китай! Ви займаєте зараз нейтральну позицію, але не забувайте: все почалося з Севастополя – "города русской слави". А у вас є Порт-Артур – теж "город русской слави". Як би росіяни не приїхали ще й туди…

– Там, де я воював, такого, як нині на Сході України, не було. Бо уряд Грузії приймав більш рішучі дії щодо відбиття російської агресії, – продовжує В. Бобрович. – Але схожа ця ситуація в тому, що тоді в Абхазії були російські військові бази, з яких стріляли з переносних зенітно-ракетних комплексів і збивали грузинські літаки, але вдарити по цих базах нам не дозволяли. Бо грузинський уряд нам говорив: "Ми офіційно з Росією не воюємо".

Гадаю, 50-мільйонна Україна повинна була вже давно розірвати демократичні стосунки та оголосити, що відбувається повномасштабна війна, закрити кордони. Я, звісно, не маршал, не стратег, але вважаю, що ті методи зачистки території в рамках так званої антитерористичної операції (АТО), які проводить наша армія – це щось середнє між дурістю і зрадою.

"Росіяни в паніці втікали із захоплених будинків"

– Коли ми брали Шрому в Абхазії, в мене було лише 157 стрільців УНСО. Перед цим грузинські військові частини тричі штурмували це містечко, – каже Валерій Бобрович. – Це щось типу райцентру в Україні. Грузини під час штурму втратили приблизно 600 людей. Після цього знаходились такі офіцери грузинської армії, які просто відмовлялися йти штурмувати Шрому. Тоді був наказ: "УНСО вперед!". Коли я побачив, що нам грузини видали по два ріжки набоїв, сказав, що з такою кількістю набоїв ніяких штурмів не може бути – ми можемо охороняти хіба що продовольчий склад або гастроном. Ну, і один каже нам: "Ти шьто суда прієхал труса празновать?".

Через кілька годин нам привезли набоїв стільки, що жадібні українці набивали ними кишені і все інше… Ви ж знаєте наших земляків: національний звір – жаба. Вивчили карту. От грузини цікаві люди: вважають, якщо на карті написано, що дороги нема, то її таки справді немає… Ми пішли, подивилися і побачили, що дорога таки є, яка підходить до урвиська висотою десь зо 200 метрів.

Вночі на мотузках спустилися вниз, спустили гранати, набої, кулемети. Був один хлопець зі Львова Обух – він зачепився і осів головою вниз. Десь напевно з півгодини так провисів. Але він жодного звуку не видав, бо знав, що, якщо нас побачать, то назад ми вже не піднімемось – нас переб’ють просто під цією скелею.

Зняли ми його, слава Богу – досі живий-здоровий, у Львові горілку п’є. Коли сонце піднялося, виявилося, що ми… за 50 метрів від російських окопів. І тут прозвучала команда "Гранатами вперед". Що таке 100 гранат Ф-1, які одночасно вибухнули? Я таке бачив тільки у В’єтнамі, коли там бомбували... А після цього крик "Слава!". Таких вигуків ще кавказькі гори, певно, не чули. Росіяни в паніці втікали із захоплених будинків. В одній хаті знайшли навіть недопиту пляшку горілки. Це ж святая святих для росіян! Мамку забув би, а тут горілку не допив…
І коли вже зайшли у центр міста, я піднявся на дзвіницю – там церква була православна. Я побачив колону втікачів гарнізону Шрому. Їх було десь 700. Чесно, якби я напередодні знав, скільки їх, я би ніколи ці Шроми штурмувати зі 150 своїми бійцями не став...

"С вамі, українцями, кар’єру не сдєлаєшь"

– Був такий випадок у Грузії, дуже схожий до наших українських реалій, – продовжує Валерій Бобрович. – Отримали наказ взяти село Старушкіно в Абхазії. Нас тоді було вже осіб 200. Мали зенітну установку на "ЗІЛі". До ворожого табору пішла розвідка, яка нам доклала, що там перебуває більше 100 осіб. Двоє чоловіків нам помахали прапорцем. Я взяв двох своїх автоматників, пішов на переговори. Дивлюся, стоїть такий чолов’яга здоровий. Чомусь ляпнув йому "салам алєйкум". Він мені відповів по-вірменськи: "Будь здоров!". А коли я побачив на його волохатих грудях хрести, то зрозумів, що я зі своїм "салам алєйкум" вляпався не в ту "тєму". Виявилося, що це батальйон імені Баграмяна, який був сформований з вірмен та воював на боці Росії проти Грузії.

Цей вірменин мене питає: "Ви жє нє гогі?". Я кажу, ні. "Я віжу, ви українулі. Ми, армяні, вам нічево плахова нє сдєлалі. Ви, українци, нам тоже нічєво плахова нє сдєлалі. Чьто ти хочєшь?". Кажу йому, в мене наказ взяти село. "І шьто, будєшь брать?". Кажу, буду. Він глянув на мене і так розчаровано каже: "Ну і бєрі єво нахрєн". Вони обернулися і пішли.

Приїжджає джип, виходить з нього полковник грузинської армії – весь в золоті, як занзібарський адмірал. "Устім, – каже до мене, – у мєня пріказ, чьтоби ви взялі сєло Старушкін". Я кажу: "Пане полковнику, ви карту вмієте читати? От, ви переїхали східний міст. Вас там зупинив український патруль, перевірив документи. Ось ви зараз знаходитесь в селі Старушкіно". "А, ето в штабє апять еті перепуталі", – сказав полковник. Пізніше підходить до мене грузинський майор, каже: "С вамі, украінцамі, кар’єру нє сдєлаєшь – нада била казирнуть і сказать: "Взялі сєло Старушкіно. Послє тєжелих байов может би ви нам званіє пависілі?". А ти єму: "Чітал карту, нє чітал карту"… Ну нє умєєт он чітать карту, ну і шьто? Я єво знаю, он хороший чєловєк – до войни явно цукумі таргавал…". От я боюся, що наші українські полковники, може й не торгували яблуками, але, напевно, розводили ларьочників десь. Вони гарно дизпаливом торгують на війні…

– Ми ніколи не піднімали собі бойовий дух. Бо найбільшим покаранням на Кавказі була фраза: "Я відправлю тебе завтра же літаком на Київ". І тут починалися сльози… "Мене все село проводжало, ви шо… Якщо ви мене відправите, то зі мною жодна дівка на танці не піде"… 
Микола КОБИЛЮК
13-06-2014, 17:22
Коментарів 0 Переглядів 2 358

• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.