Капуста в Перебиківцях – бренд села. Тут вирощують усі її сорти: білокачанну, броколі, пекінську. Зараз у селі саме сезон збирання ранньої капусти.
Рання капуста – головна турбота всіх мешканців села Перебиківці, що на Хотинщині. Тут її вирощують у всіх господарствах. Капуста із Перебиківців – це вже бренд, знають про неї не лише в усій країні, але й у ближньому зарубіжжі. Це село Бог обдарував не лише вигідним місцем – добротну його частину огортає Дністер, але й працелюбними людьми. Тут працюють усі: від дітей до бабусь із дідусями. Тяжко працюють. Та ніхто не нарікає.
23-річна Наталя СКРИПЕЙ, яка щойно зрізала капусту, медсестра за освітою, зараз перебуває в декретній відпустці.
– Ось така в мене декретна відпустка. Зараз треба бути на полі, тому дитину залишила на бабусю. Роботи багато, капуста дозріла, потрібно доставити її на склади, – розповідає жінка, прикриваючи лице від сонця долонею. – Іноді беру дитину із собою на город – відпочивати ніколи. Тут ми висадили капусту, там – помідори, а далі картопля, онде через стежку – пізня капуста, тільки вчора засадили. Городиною заклали увесь город – наш із чоловіком, бабусі, інших родичів. Постійно потрібно щось робити, увесь рік: висіваємо розсаду, потім висаджуємо, пікіруємо її, доглядаємо, сапаємо, збираємо. А восени та взимку – "пекінка" (пекінська капуста, – авт.). І так весь рік.
– Ми всі тяжко працюємо. Бачите, як ми виглядаємо: не при параді, бо в роботі. Кінотеатр не для нас, – посміхається Наталя. – Хоча поруч Дністер, коли дуже тяжко, ідемо на річку. Вибираємо влітку найбільш гарячий тиждень і їдемо до моря – в Одесу.
Далі попри дорогу відпочиває жіноча частина родини Волошинів, на городі вони кілька годин пораються.
– Я невістка, це наша бабця, а це моя донька, – показує молода жінка на дівчинку-підлітка. Навколо безкраї ряди капусти – на полі ліворуч, праворуч, позаду, чимало вже складено в ящиках.
Нестерпне сонце та обідня пора не зігнали людей із городів – всі збирають капусту.
– Зазвичай в один день висаджують капусту й ранню, і середню, і пізню, – розповідає вже на іншій ділянці фермер Леонід ЛУК’ЯНИК. – Урожай вона дає залежно від сорту. Хто має спеціальні машини, 50 соток легко засадити й за три години. Капуста не дуже вибаглива, головне – добре полити й раз просапати.
За словами господаря, найскладніше виростити розсаду. Висівається насіння всередині лютого, а щодня треба доглядати, щоб не померзла, не запарилася, не захворіла.
– Також шкодить град і посуха. Але в нас тут водогони, із Дністра качаємо воду. Щороку 75 кілометрів водогонів прокладають люди – закопують трубу, від берега тягнуть до резервуарів, ставлять електричні насоси й закачують від 50 до 100 тонн води. Тому що у нас є вода, Перебиківці дають якість.
Перебиківці – без перебільшення найбільший виробник ранньої капусти. Середню та пізню тут вирощують уже не такими значними обсягами.
Втім, незважаючи на великі обсяги, досвід та знання, сільське господарство – досить ризиковий бізнес.
– Тиждень тому були сильні зливи. Потоки лилися рядками і частину врожаю затопило. Бачите, які маленькі голівки, і вона більша не виросте, – Наталя показує на ділянку. Тут видно й сьогодні, у спекотний день, рядки капусти просто у воді стоять. – Сильні дощі два-три тижні тому, і частина врожаю – з 80 соток десять – гине. Буває й більше втрат.
Зараз нам допомагають із капустою люди, їздимо за робітниками по сусідніх селах. І самі разом із ними працюємо з ранку до вечора.
Відвозять урожай у склади Чернівецької області, але більше у Вінницю – там величезні ангари для овочів, звідки гуртовики вантажать товар тоннами. Просто перед нами з городу поїхала величезна фура, повезла чотири тонни капусти. Таких посередників чимало, вони приїздять до Перебиківців зі Львова, Києва, Хмельницького, Рівного, Луцька, Одеси.
Ліна НАГІРНЯК
Порада господаря
Як вибирати капустуНаталя Скрипей:
– На базарі відрізнити добру капусту можна – вона має бути щільна, темна й велика. Якщо капуста тверда й немала, тоді, швидше за все, минув термін дозрівання, вона витягнула із землі поживні речовини й змогла дати таку велику голівку. Така капуста безпечна. А маленьку, щупленьку краще не брати.
7-06-2014, 10:31
0
6 655