RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

«Капустяне» село


Капуста в Перебиківцях – бренд села. Тут вирощують усі її сорти: білокачанну, броколі, пекінську. Зараз у селі саме сезон збирання ранньої капусти.

Рання капуста – головна турбота всіх мешканців села Перебиківці, що на Хотинщині. Тут її вирощують у всіх господарствах. Капуста із Перебиківців – це вже бренд, знають про неї не лише в усій країні, але й у ближньому зарубіжжі. Це село Бог обдарував не лише вигідним місцем – добротну його частину огортає Дністер, але й працелюбними людьми. Тут працюють усі: від дітей до бабусь із дідусями. Тяжко працюють. Та ніхто не нарікає.

23-річна Наталя СКРИПЕЙ, яка щойно зрізала капусту, медсестра за освітою, зараз перебуває в декретній відпустці.

– Ось така в мене декретна відпустка. Зараз треба бути на полі, тому дитину залишила на бабусю. Роботи багато, капуста дозріла, потрібно доставити її на склади, – розповідає жінка, прикриваючи лице від сонця долонею. – Іноді беру дитину із собою на город – відпочивати ніколи. Тут ми висадили капусту, там – помідори, а далі картопля, онде через стежку – пізня капуста, тільки вчора засадили. Городиною заклали увесь город – наш із чоловіком, бабусі, інших родичів. Постійно потрібно щось робити, увесь рік: висіваємо розсаду, потім висаджуємо, пікіруємо її, доглядаємо, сапаємо, збираємо. А восени та взимку – "пекінка" (пекінська капуста, – авт.). І так весь рік.

– Ми всі тяжко працюємо. Бачите, як ми виглядаємо: не при параді, бо в роботі. Кінотеатр не для нас, – посміхається Наталя. – Хоча поруч Дністер, коли дуже тяжко, ідемо на річку. Вибираємо влітку найбільш гарячий тиждень і їдемо до моря – в Одесу.

Далі попри дорогу відпочиває жіноча частина родини Волошинів, на городі вони кілька годин пораються.

– Я невістка, це наша бабця, а це моя донька, – показує молода жінка на дівчинку-підлітка. Навколо безкраї ряди капусти – на полі ліворуч, праворуч, позаду, чимало вже складено в ящиках.

Нестерпне сонце та обідня пора не зігнали людей із городів – всі збирають капусту.

– Зазвичай в один день висаджують капусту й ранню, і середню, і пізню, – розповідає вже на іншій ділянці фермер Леонід ЛУК’ЯНИК. – Урожай вона дає залежно від сорту. Хто має спеціальні машини, 50 соток легко засадити й за три години. Капуста не дуже вибаглива, головне – добре полити й раз просапати.

За словами господаря, найскладніше виростити розсаду. Висівається насіння всередині лютого, а щодня треба доглядати, щоб не померзла, не запарилася, не захворіла.

– Також шкодить град і посуха. Але в нас тут водогони, із Дністра качаємо воду. Щороку 75 кілометрів водогонів прокладають люди – закопують трубу, від берега тягнуть до резервуарів, ставлять електричні насоси й закачують від 50 до 100 тонн води. Тому що у нас є вода, Перебиківці дають якість.

Перебиківці – без перебільшення найбільший виробник ранньої капусти. Середню та пізню тут вирощують уже не такими значними обсягами.
Втім, незважаючи на великі обсяги, досвід та знання, сільське господарство – досить ризиковий бізнес.

– Тиждень тому були сильні зливи. Потоки лилися рядками і частину врожаю затопило. Бачите, які маленькі голівки, і вона більша не виросте, – Наталя показує на ділянку. Тут видно й сьогодні, у спекотний день, рядки капусти просто у воді стоять. – Сильні дощі два-три тижні тому, і частина врожаю – з 80 соток десять – гине. Буває й більше втрат.

Зараз нам допомагають із капустою люди, їздимо за робітниками по сусідніх селах. І самі разом із ними працюємо з ранку до вечора.
Відвозять урожай у склади Чернівецької області, але більше у Вінницю – там величезні ангари для овочів, звідки гуртовики вантажать товар тоннами. Просто перед нами з городу поїхала величезна фура, повезла чотири тонни капусти. Таких посередників чимало, вони приїздять до Перебиківців зі Львова, Києва, Хмельницького, Рівного, Луцька, Одеси. 
Ліна НАГІРНЯК

Порада господаря
Як вибирати капусту

Наталя Скрипей:
– На базарі відрізнити добру капусту можна – вона має бути щільна, темна й велика. Якщо капуста тверда й немала, тоді, швидше за все, минув термін дозрівання, вона витягнула із землі поживні речовини й змогла дати таку велику голівку. Така капуста безпечна. А маленьку, щупленьку краще не брати.
7-06-2014, 10:31
Коментарів 0 Переглядів 6 699

Фото ілюстративне

Понад 15 країн світу є споживачами продуктів із нашого краю


Внаслідок аварії кермувальник загинув на місці події, а пасажир отримав травми
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.