"Ейфорія у Криму ще не минула. Тут і надалі більшість тішиться, що Крим перейшов до Росії. А про проблеми, які виникли, кажуть: "Треба потерпіти".
Українофобія процвітає – "майдауни", "укропи", – це загальноприйняті фрази",– так розповідає про ситуацію у Криму редактор газети "Кафа" з Феодосії Ірина Прокоп’юк.
Україна відключила канал, і Крим без води Обмеження з водою у нас завжди є влітку, і особливих обмежень у Феодосії ми ще не відчули. Але чула, що значно обмежили постачання води у Судаку. Воду там дають усього три години на добу.
Намагаються якісь кримські річки запустити у канал, але поки що це не дуже вдається.
Звісно, нам уже неодноразово повідомляли, що Україна така погана і відключила воду Криму.
Хоча в Інтернеті кажуть, що закрили канал через несплату. Але заплатити навіть немає можливості. Банківська система не працює. Гадаю, що за стіл переговорів навіть ніхто не сідав, бо люди, які можуть це зробити, нев’їзні до Криму.
З 1 червня у Криму
в обігу не буде гривні До таких змін кримчан готують, але насправді це досить страшно. Банківська система розвалилася, в Україну нічого не можемо сплатити безготівково. Готівкова гривня є, і її багато. Якщо зайду у супермаркет, то каса "рубльова" одна, а кас, де приймають гривні, – чотири. І це дуже чітко показує співвідношення валюти на півострові.
Пенсії платять у рублях, зарплати чиновникам і бюджетникам – теж у рублях. Але тим не менше рублів готівкою не вистачає. А гривня є, вона ж нікуди не йде, її не проштовхнеш в Україну. І Крим до переходу на іншу валюту не готовий. Гривні на руках багато і не відомо, що зараз із нею робити.
Штрафуватимуть тих, у кого не буде російського паспортаРосія ухвалила закон про те, що будуть штрафувати за подвійне громадянство. Але як це будуть визначати. Можливо, це страшилка. Але ми не знаємо потужностей правоохоронної системи Росії. Тому черги за російськими паспортами і надалі дуже великі.
Продукти у магазинах є, поки що полиці не порожні. Але супермаркети працюють на залишках. Наприклад, вже немає шоколадних цукерок "Рошен", дуже мало молочної продукції. Оплатити товари українським виробникам з Криму неможливо. Будуть привозити російські продукти якимось чином, але вони удвічі дорожчі.
Горілка поки що у магазинах майже вся українська. Вчора зайшла до магазину і почула, як якась жінка "патріотично" скаржилася, мовляв, набридло пити цю українську горілку, дайте російської горілки. Їй дали російську горілку, а вона вдвічі дорожча. Побачивши це, жінка повернула горілку і сказала, що краще буде пити українську.
Випускники мають проблеми з отриманням документів. Випускники, хто зміг, направили документи, щоби пройти зовнішнє оцінювання у найближчі міста – Мелітополь чи Херсон. Але пошта у нас не працювала, лише нещодавно відновила роботу. І ці документи у когось дійшли вчасно, а у когось – ні, і їх не взяли на ЗНО. Учні отримають українські атестати, але чи отримають вони російські, поки що не відомо. Бо під російську освіту наші оцінки потрібно адаптувати за п’ятибальною системою.
Крим заполонили російські туристи Люди справді приїхали. Але серед росіян великий контингент тих, хто хоче придбати нерухомість у Криму. І пощастить тому, хто зможе щось продати. Хоча зробити це офіційно неможливо, бо український реєстр нерухомості закритий, а російський ще не відкритий.
Туристів чомусь більшість у Севастополі. У куротних містах їх мало. Наприклад, Коктебель на травневі свята був майже порожній. У Феодосії туристів бачила. Але приїхали з Росії ті, які давно тут не були. І неодноразово чула фрази: "Як Україна занедбала наш (!!!) Крим!"
У готелях ціни знизили. Під Ялтою у готелі номер-люкс коштує 300 гривень, а минулого року він коштував під тисячу гривень. Це і є показник кількості відпочивальників.
Заборонено здавати житло в оренду. Житло можна здавати, але потрібно обов’язково платити податок щомісяця. Причому це не залежить від того: є відпочивальники, чи немає. Цей податок становить приблизно 200 гривень за квартиру площею 50 квадратних метрів.
Людмила ОСАДЧУК
16-05-2014, 17:00
0
2 028