Майже 30 родин біженців із Криму оселилося нині в нашій області.
Серед них і 27-річний Іван Мамбетов – гарний стрункий чоловік. Ми зустріли його в кузні приватного підприємця Віталія Савчука, що у Михальчі Сторожинецького району. Хлопці виготовляють ковані вироби на замовлення. Віднедавна разом із ними ковалює і татарин із Криму.
– Іван Мамбетов – гарний спеціаліст і щира людина, – каже Віталій Савчук. – Ми його поважаємо за товариськість і обізнаність. Він часто розповідає нам про своє життя, події на Кримському півострові.
– Я народився і виріс у селі Маркове Радянського району Криму, – розповідає Іван Мамбетов. – Коли мені був один рік, батька-татарина застрелили міліціонери – через те, що він не зупинився мотоциклом на їхню вимогу. Мама, родом із Тернопільщини, виховувала нас зі старшим братом Русланом сама, а потім вдруге вийшла заміж. Вітчим, депутат сільради від Партії регіонів, затятий прихильник Росії, вважає себе росіянином, хоча коріння його з Вінничини. На свій бік він схилив і маму, яка нині зі мною не спілкується. Нещодавно вона телефонувала братові у Київ і запитувала, чому ми не хочемо замінювати українські паспорти на російські. А тому, що вважаємо себе патріотами України. Мама з вітчимом живе заможно: мають два будинки, 25 гектарів землі, десятки корів, бичків та телят, птицю. Але що з того, коли вони матеріальне для них важливіше, ніж духовне.
Іван Мамбетов після школи навчався у Феодосії – у профтехучилищі отримав фах муляра, штукатура та пічника. А потім його призвали до армії. Служив у Чернівцях у 300-му полку водієм бронетранспортера.
– Свою військову спеціальність я не забув, готовий хоч зараз йти захищати Україну від російських окупантів, – продовжує він. – Українську мову знаю зі школи, більше нею практикувався вже у Чернівцях. Кримські татари підтримують Україну, бо не вірять росіянам, які у 1944 році вислали їх із батьківщини на чужину. Якось слухав виступ Володимира Путіна, в якому він сказав, що визнає татарів за корінний народ Криму. І тут же після нього виступила якась жінка, яка запропонувала забрати в нас землю. До анексії Криму росіяни готувалися років вісім. Дивує політична апатія місцевих українців, яким татари прямо казали: "Чому ви мовчите, робіть щось!" Звичайно, не всі українці йшли на референдум, на якому голосували навіть покійники. Кримськотатарський народ так просто росіянам не здасться, бо розуміє, що його чекає чергове поневолення. Росія ж вважає, що Крим належить їй лише на основі того, що завоювала півострів у 18 столітті. І знову опирається на збройну силу. А в сучасному світі так не повинно бути. У нас з братом саме така позиція. Якщо Україна піде в Євросоюз, і життя стане кращим, кримчани повернуть голоблі назад.
Іван Мамбетов одружений на буковинці, мають двох дітей – одній дочці рік, а другій лише місяць. Мешкає чоловік в одному з чернівецьких готелів один, а дружина – в матері в селі. Так склалися сімейні обставини. Іван мріє про свій куточок, куди би привіз і сім’ю.
– Маємо намір допомогти цій родині, – каже Захарій Шевчук, сільський голова Михальчі. – Вона не повинна відчувати себе обділеною. Роботу Іван має, а його дружина – учителька української мови і літератури.
Василь Гринюк
6-04-2014, 11:08
0
1 952