Уже п’ятий день, як влада Януковича впала, а ще не затримано жодного виконавця злочинів чи представника режиму.
Новопризначені силовики годують усіх розповідями про те, що Янукович десь тиняється кримськими городами, але впіймати його не можуть. Незаарештовані до часу з’ясування всіх обставин і бійці спецпідрозділів, які стріляли на Грушевського та Інститутській під час масових убивств людей. Тепер їх навіть починають "відбілювати" і робити з них жертв необ’єктивної подачі інформації.
Так, з’явилися звернення керівників спецпідрозділів, які носилися пагорбами над Інститутською з автоматами та снайперськими гвинтівками. За їхніми словами, жертвами є саме силовики, яких "нещадно" обстрілювали з Майдану. А вони відповідали вогнем тільки озброєним бойовикам, та й то по ногах.
Спецпризначенці наполягають на тому, що захищали органи державної влади. Проте на відео з вулиці Інститутської видно, як людей, "озброєних" палицями та щитами, просто розстрілюють.
Народний депутат України Геннадій Москаль, який є головою тимчасової слідчої комісії парламенту з питань розслідування протиправних діянь правоохоронних органів та окремих посадових осіб, посягань на права й свободи, життя й здоров’я громадян під час подій, пов’язаних із масовими акціями суспільно-політичного протесту, каже, що зіткнувся з незрозумілим небажанням і пасивністю силових структур у пошуку винних. Він оприлюднив частину зібраних документів, де вказані прізвища виконавців операцій "Хвиля та "Бумеранг", які мали знищити Євромайдан. Він каже, що має ще багато документів, які може оприлюднити. Не робить цього, бо люди почнуть самосуди й спалення будинків силовиків.
– Я хочу передати їх (документи) генпрокуратурі, там все розписане по фактах, – розповів народний депутат від ВО "Батьківщина" Геннадій МОСКАЛЬ. – Мені не подобається нинішня ситуація в правоохоронних органах. Я спеціально опублікував інформацію із прізвищами, щоби не було кроків назад. У поки що неопублікованих документах все ще страшніше – був план фізично знищити лідерів опозиції. За задумом силовиків, після відтіснення людей зі сцени лідери опозиції мали побігти до Будинку профспілок. Там ходили представники спецпідрозділу "Альфа" під виглядом самооборони й випалювали людей напалмом. Я водив у спалений Будинок профспілок старих фахівців із пожеж, і вони казали, що так горіти не могло, там випалювали напалмом.
На запитання, чому не можна дати хід справам за нового керівництва силових структур, Москаль відповів: "Ви мене питаєте? Як на посадах у МВС могли залишитися заступники, призначені "Сім’єю"? Якщо далі так триватиме, то треба буде йти в опозицію до МВС і СБУ. Ніхто не заарештований. Ніхто не затриманий. Крім розмов, нічого немає. Як так, що не знайшли Януковича? Він що, шапку-невидимку одягнув?"
Єдине, на що поки що спромоглися депутати – це те, що звернулися до Міжнародного кримінально суду з вимогою встановити та притягнути до відповідальності винних у злочинах проти людяності під час мирних акцій в Україні.
Парламент звернувся до Міжнародного кримінального суду із закликом встановити та притягнути до відповідальності вищих посадових осіб України за злочини проти людяності під час мирних акцій протесту громадян з 30 листопада 2013 до 22 лютого 2014 року.
У проекті заяви було уточнено лише одне ім’я – Віктора Януковича. Згодом до заяви занесли імена екс-генпрокурора Віктора Пшонки, екс-глави МВС Віталія Захарченка.
У Міжнародному кримінальному суді констатували, що тільки його прокурор буде приймати рішення про початок розслідування.
У суді також зазначили, що поки що "не мають юрисдикції над Україною, оскільки вона не є державою-учасником Римського статуту, яким було засновано суд".
Із дня ратифікації Римського статуту на нас поширюватиметься його юрисдикція. Щодо подій, які відбувалися до цього, то потрібно зареєструвати заяву про те, що ми погоджуємося на дію статуту й щодо минулих подій.
Також у Міжнародному суді зазначили, що держава не може просити покарання щодо конкретних осіб. Це вирішує прокурор Міжнародного кримінального суду.
У середу прес-служба генпрокуратури повідомила, що низці колишніх вищих посадових осіб України повідомили про підозру в рамках розпочатого кримінального провадження за фактом вбивств під час масових акцій на майдані Незалежності в Києві. Про підозру оголошено, зокрема, екс-президенту Віктору Януковичу, екс-главі Адміністрації Президента Андрію Клюєву, екс-генпрокурору Віктору Пшонці, екс-главі МВС Віталію Захарченку, екс-голові СБУ Олександру Якименку та усуненому з посади командувача ВВ МВС Станіславу Шуляку.
Нікому з рядових виконавців поки що про підозру не оголошували.
Михайло Салітра
Думка
"Можливо, колишні керівники відкуповуються"Олександр ПАЛІЙ,
політолог:
Я як громадянин абсолютно незадоволений перебігом подій стосовно покарання винних. На жаль, схоже на те, що нинішня влада займає позицію щодо силовиків саме як влада, яку силовики мають захищати. Крім того, не виключено можливості відкупу. Тобто, коли колишні можновладці платять за індульгенцію новій владі. Це все – на тлі повного паралічу правоохоронних структур. Як на мене, то потрібно терміново призначати нових людей на всі керівні посади в міліції, а нове керівництво МВС щось не дуже поспішає це робити. Але, сподіваюся, що ці зміни обов’язково будуть. Думаю, це станеться після формування нового Кабміну.
Стосовно покарання безпосередніх виконавців, то значна частина уникне покарання, бо дуже багато людей вже було вивезено з України. "Беркут" вивели з Києва. За кордон втекли 35 керівників цього спецпідрозділу. Багатьох із цих людей використовуватимуть для виконання різних диверсій в Україні.
Непокарання винних переросте в обурення суспільства. Це може вилитися в різні акції. Наприклад, у Черкасах призначили нового керівника УМВС – місцевим людям він дуже не подобається. Вони вже готуються протестувати".
1-03-2014, 13:54
0
1 617