У більшості українців – порожні кишені. Це відчули і на комунальних підприємствах, бо споживачі заборгували чималі суми, і на ринках, де менше купують.
На обмінних табличках банків щодня змінюють цифри купівлі-продажу валют. Ще 26 лютого долар продавали за 9,8-9,9 гривні, а вже 27 лютого його ціна зросла до 10,4-10,6 гривні. Щоправда, незважаючи на постійний ріст, ніхто масово його не скуповує.
Біля віконця Ощадбанку стоїть троє людей, всі долар здають.
Касир розповідає, що у касі є лише 550 доларів. За кілька хвилин до віконця підходить літня жінка. Після цього касирка каже, що вже є можливість купити тисячу доларів.
Подібна ситуація у більшості банків. Великої кількості валюти в обмінниках немає.
Купували по 800 грамів сиру, тепер – по 300У магазинах змінюють цінники на деякі продукти. Їх на прилавку переписує продавець.
– Подорожчали шоколадки "Рошен" та "Світоч", трохи зросла у ціні консервація, – розповідає продавець Ілля. – На одні продукти ціна підвищилася на кілька гривень, на інші – на 20-50 копійок. Але люди поки що не купують менше продуктів. Навпаки помітили, що скуповують крупи, бо вони теж поволі зростають у ціні, а також олію.
А ось продавці на ринку "Центральний" скаржаться, що вже помітили, що грошей у людей стало менше.
– Це точно, що у людей немає грошей, – розповідає продавець Світлана, яка торгує солодощами та молочною продукцією. – Наприклад, у мене є покупці, які приходили у середу і купували 800 грамів найдорожчого масла, стільки ж найдорожчого сиру. А тепер вони приходять і купують не більше 300 грамів.
У січні продаж був ще більш-менш. А ось з початку лютого продаж значно впав і так майже у всіх продавців. Люди економлять через затримку зарплат. Моя мама працює у рибному цеху і вже півтора місяця не отримує зарплату, бо рахунки підприємства заморожені. Проблеми із зарплатою у багатьох знайомих.
Продавець, яка продає крупи, розповідає, що ціна на них незначно, але зросла.
– Зараз люди справді менше купують, але лютий-березень завжди були поганими для продажу. Краще люди починають купувати вже у квітні.
"Як на Калинівському зреагували на курс долара 10,5 гривні?" – запитую в одного продавця.
– Валютники носять долар по 10,5 гривні і кажуть, що це поки не остаточна ціна. Але на це вже ніхто не реагує, – розповідає продавець Наталя. – У людей просто немає торгівлі. Я вчора пішла навіть без почину, і так у багатьох. У вихідні ще є покупці і трохи кращий продаж, а у будні – дуже мало людей. Сидимо, говоримо про політику.
Вже кінець місяця, треба сплачувати оренду за контейнер – 400 доларів, а грошей немає. Буду просити відстрочку. Навіть якби долар продавали за старою ціною, його би ніхто не купив. У продавців через погану торгівлю просто немає грошей, щоби скуповувати валюту.
За воду і тепло платять гіршеНачальник комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександр Меленчук минулого тижня закликав чернівчан вчасно сплачувати за теплопостачання. Населення заборгувало майже 19 мільйонів гривень. За його словами, з оплати за послугу Чернівці на останньому місці. Ситуація на підприємстві була критичною, щодня їм погрожували відключити газопостачання. Такої критичної ситуації на підприємтсві не було останні сім-вісім років. Минув тиждень, цікавлюся, чи покращилися проплати.
– Ситуація з проплатами і далі погана. Щоправда, у другій декаді лютого активізувалися проплати. А до цього практично ніхто нічого не платив, ми отримували копійки, – каже Олександр Меленчук. – Нинішніх проплат недостатньо, ми відстаємо на 28 мільйонів.
Олександр Меленчук переконаний, на цю ситуацію вплинула нестача грошей у людей: "Почали активніше працювати із боржниками. Коли повідомляємо про наявність боргу, дуже багато людей каже, що заборгували, бо грошей немає. Коли вони з’являться, сплатять".
У водоканалі теж розповідають, що за водопостачання сплатили менше, ніж у попередні роки, але кажуть, що ситуація некритична.
– Намагаємося вплинути на боржників, погрожуємо відключити воду. Але люди скаржаться, що грошей немає, – каже начальник абонвідділу водоканалу Олександр Бодюл. – Потім бачимо, що наприкінці місяця йде проплата, але не завжди це повна сума. Грошей вистачає не всім.
Людмила ОСАДЧУК
28-02-2014, 12:26
0
1 658