На вулиці Грушевського міліція користується купленими за бюджетні гроші обмундируванням та спецзасобами, а протестувальники використовують підручні предмети для створення "зброї". У міліції – рушниці по 18,5 тисячі гривень та гранати по 300 гривень за одну, а протестувальники використовують саморобні коктейлі Молотова та бруківку з примотаними до неї пляшками ацетону.
Під час подій на вулиці Грушевського самооборона Майдану почала більш серйозне укомплектування. На другому та третьому поверхах у Будинку профспілок з’явилися військові ящики із протигазами радянського типу. Також по кілька десятків самооборонцям почали завозити нові шоломи радянського типу "СШ-68", загорнуті у папір, наче щойно зі складів. До штурму на вулиці Грушевського такі каски були тільки у сотників, десятників самооборони та воїнів-афганців. Решта само-оборонців носила "цивільні" велосипедні, лижні, мотоциклетні та найпоширеніші – будівельні шоломи.
Бронежилети спочатку були тільки в керівного складу. Із загостренням ситуації вони з’явилися на половині членів самооборони.
Що відібрали у "Беркуту" – тим і захищаютьсяУся професійна амуніція у самооборонців – трофейна. Частину щитів та гумових палиць відібрали у "Беркуту" та внутрішніх військ під час сутичок. Частину вони здали після капітуляції з Українського дому. Тоді під час штурму більше сотні бійців внутрішніх військ перебували всередині. Після переговорів військові склали щити та палиці і через коридор, організований протестувальниками, покинули приміщення.
Щити у самооборонців зроблені з грубої фанери або сталі-нержавійки із просвердленими зоровими отворами по прототипу міліцейських металевих щитів.
Гумові палиці їм заміняють звичайні держаки від лопат, бейсбольні битки чи навіть саморобні булави.
Біля Будинку профспілок чоловік років 40 хвалиться трофейним міліцейським захистом на руку.
– З майора зняв, – каже чоловік, – титанові, в таких зовсім не відчуваєш удару палицею. Хороший у них захист. Таке палицею чи штахетиною не проб’єш...
У моді – військовий секонд-хендАле трофейних засобів захисту на всіх не вистачає. Тому люди самотужки починають робити засоби захисту. Скотчем примотують до зовнішнього боку кисті дошки, запресований у кілька шарів поролон або засувають порожні пластикові пляшки під рукави. Це теж пом’якшує удар.
Неподалік від станції метро "Лісова" у відділі військової амуніції в секонд-хенді відразу впізнають людей із Майдану. Ті беруть жилети-грілки, захист на лікті та коліна. Одна поношена чашечка із комплекту солдата американської армії на лікоть чи коліно коштує 50 гривень. Щоби купити "американський" захист на лікті та коліна, потрібно 200 гривень. Незважаючи на це, потік людей, які порпаються у військовому ширвжитку, не припиняється.
Продавці-азіати відразу ідентифікують людей із Майдану і безцеремонно кричать: "А ви с Майдана!"
Травмованих під час сутичок – від 250 до кількох тисяч осіб Єдиної справжньої статистики про постраждалих під час акцій на вулиці Грушевського немає. Різні джерела називають різні цифри.
У міліції прозвітували про 119 працівників, які за час сутичок на вулиці Грушевського звернулись по медичну допомогу, 80 із них госпіталізували.
За даними МВС, у потерпілих виявили черепно-мозкові травми, переломи, колото-різані рани, опіки та отруєння невідомими речовинами.
У Генпрокуратурі заявили, що за час масових акцій затримано 234 людей, з яких 140 було заарештовано.
"Згідно з даними слідства, загинуло четверо осіб, тілесні ушкодження отримало більше 500 осіб, з них – 253 правоохоронців", – йдеться в повідомленні.
У прокуратурі та міліції не рахують людей, які не зверталися по медичну допомогу до лікарень, бо боялися потрапити до рук міліції.
За даними представників самооборони, рахунок постраждалим протестувальникам іде на тисячі. Відомо про п’ятьох загиблих.
Протестувальники також спалили чотири міліцейські автобуси та дві військові вантажівки.
Михайло Салітра
14-02-2014, 11:07
0
2 572