Про сумний досвід своїх заробітків у Польщі кореспонденту "МБ" розповів чернівчанин. За його словами, обманюють і свої, і чужі. Але вихід є – скаржитися.
Чернівчанин Олександр ТКАЧ обурений ставленням земляків до чернівчан. Він вважає, що деякі буковинські туристичні агенції, які цілком легально і відкрито працюють, так само неприховано і нахабно вдаються до шахрайства. Причому ділки облаштували бізнес так, що обманюють людей, які їдуть на офіційну роботу, підписують документи з роботодавцем і сплачують усі податки згідно із чинним законодавством.
Жили по восьмеро у невеликих кімнатахЧоловік на собі відчув усі нюанси афери по-новому.
– В Україні діє ціла система обману і видурювання коштів із людей, які офіційно влаштовуються працювати за кордоном, – переконаний чернівчанин. – Бо там – у Польщі – ми зустріли багатьох українців, які опинилися у нашій ситуації. До того ж у цій мережі обману беруть участь й посередники в інших країнах.
Ми з родичем вирішили поїхати до Польщі на роботу. Звернулися до чернівецької туристичної фірми, яка офіційно надає послуги з працевлаштування за кордоном. За це заплатили по 1000 гривень. Це без витрат на візу, ми її самі відкрили.
– Нас спровадили у відому польську фірму Tesko мити ящики, – розповідає О. Ткач. – Але спровадили дуже дивно – дали лише телефон посередників у Варшаві.
Приїхали ми до Варшави. Там просто на вокзалі у зручному кабінеті сидить російськомовна жінка, – чоловік показує нам її візитівку. – Вона мала нам видати всі інші документи, розповісти нюанси, поселити і влаштувати на роботу.
Згідно з умовами договору, житло нам надали безкоштовно. Справді, фірма винайняла житло для всіх заробітчан. Але там жило не менше 20 людей. По восьмеро у невеликих кімнатках. Добре, подумали ми, вже приїхали, тож цим перебирати не доводиться. Тим паче обіцяли, що возитимуть до місця роботи – це хоч добре.
– Нам відкрили рахунок, видали пластикові картки, – продовжує чоловік. – Але ще кілька днів сиділи без роботи, нібито нас оформляли. Тим часом проходили медогляд, читали нам про техніку безпеки. Зрештою принесли трудовий договір і дають нам підписати. Ми читаємо, а там штрафи, інші обмеження. У документі зазначено, що ми отримуватимемо по вісім злотих за годину, це приблизно 20 гривень. Ані відмовитися, ані перевірити чи уточнити інформацію нам не дозволили. Сказали: "Не подобається – до побачення". Куди нам було дітися? Фактично, нас змусили його підписати.
Пізніше, коли ми почали шукати правду, розмовляли з паном, який оплачував нашу роботу. Виявилося, що він нам платив по 9,5 злотого. Тобто півтора злотого з кожної нашої відробленої години кудись щезало. Причому за цією схемою надурили всіх нас – людей, які жили у цій хаті. А тут були заробітчани зі всієї України: Житомирщини, Одеси, Полтави, Запоріжжя, Донецька. Їм всім обіцяли заробітки по 1000 доларів за місяць. Нам же – менші обіцянки – по 500 доларів.
А заплатили нам лише по 250 доларів. Якщо порахувати наші витрати: на дорогу, візу, працевлаштування, харчування (хоча й продукти там недорогі, набагато дешевші, ніж у нас), то виходить, ми нічого не заробили. Коли з’ясувалося, що наша зарплата "схудла", ми вирішили поїхати з таких заробітків, бо такі гроші можна і в Україні отримувати.
"Можете звертатися до міліції, суду, в нас тут все схоплено"Для Олександра Ткача та його родича ці заробітки обернулися на суцільне ошуканство. Він розповів, що і польська сторона їх теж обманула.
– Ми хотіли працювати, заробити гроші, тому працювали добре. Крім того, тут заробляти гроші не так легко, як здається. Бо вимоги польського пана до працівників дуже високі. Тут платять погодинно, тому кожну вільну хвилину фіксують: скільки часу ходив у туалет, як довго їв, про перекур навіть не йдеться. На багатьох фірмах існують бейджики – вийшов, зайшов – все фіксують.
Ми виконували норму, хоч це було непросто – помити 11 тисяч ящиків за зміну. Коли пан побачив, що ми виконуємо норму, підвищив норму – до 15 тисяч без підвищення оплати. А якщо не подобається – звільнять. А транспорт не дали – ми пішки щодня ходили по чотири кілометри туди і назад.
Після повернення додому Олександр всі претензії висловив фірмі-посереднику. Але там йому сказали: "Можете звертатися до міліції, суду, скаржитися куди завгодно, у нас тут все схоплено".
Та чоловік не збирається замовчувати цю історію: "Я не буду мовчати, піду на телебачення, всім розкажу, як дурять українців".
Ліна НАГІРНЯК
КОМЕНТАР ЮРИСТА
Данієль ОЛАРУ,
адвокат:
"Якщо людина підписує договір найму на роботу або трудовий договір, значить вона погоджується на всі умови, які записані в договорі. Трудовий договір – угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (або власником), за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, зазначену цією угодою, а власник – виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, які передбачені угодою сторін. Якщо в умовах договору прописана норма про те, що роботодавець має право змінювати в односторонньому порядку рівень заробітної плати, накладати штрафні санкції, не платити заробітну плату працівникові за якісь порушення трудового розпорядку чи ще щось, тоді шанси на оскарження цього договору дуже невеликі. Якщо ж роботодавець не виконує свої зобов’язання з договору і з невідомих причин не виплачує обіцяний розмір заробітної плати працівнику, тоді потрібно звернутися до адвоката або юриста, який має право здійснювати свою професійну діяльність на території Польщі і оскаржувати дані дії працедавця в суді. Тоді є реальні шанси на якесь відшкодування.
Є ще варіанти, коли наші громадяни, які займаються працевлаштуванням за кордоном, шляхом обману заволоділи коштами, не виконали свої обіцяні зобов’язання, тоді, заручившись допомогою адвоката, потрібно звертатися в правоохоронні органи для внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань про шахрайські дії посередників".
Свої запитання надсилайте на e-mail "МБ": mail_mb@molbuk.cv.ua або за тел. (0372)58-94-55, а також на поштову адресу АБ "Дутка і партнери" м. Чернівці, вул. Руська, 1а, офіс 401 або e-mail: dutka.i.partnery@gmail.com чи за тел. (0372) 555-583; (050) 444444-3.
Відповіді на запитання будуть надруковані в наступних випусках "МБ", а також на сайті АБ "Дутка і партнери" – http://dutka.com.ua.
2-02-2014, 11:37
0
6 189