«Нам вкрай потрібні реформи»

Публікації
1 875
0
«Нам вкрай потрібні реформи»


Євромайдан винен у всіх економічних негараздах країни. На цьому продовжує наполягати прем’єр-міністр Микола Азаров. Зокрема, за його версією, саме протести українців затримали соціальні виплати, створили дефіцит бюджету, знецінюють гривню. Експерти ж пояснюють, що українська економіка падає вже впродовж двох років.

Про те, що "проблеми в економіці позначилися на наповненні державного та місцевих бюджетів", М. Азаров оголосив на всю країну ще на початку листопада. Нагадаємо, масові протести розпочалися 24 листопада. Тож виходить, керівник уряду сам собі суперечить і просто намагається звинуватити Євромайдан у власних економічних прорахунках. А нинішні економічні негаразди ми відчували б і без Євромайдану.

– Значна частина людей, які перебувають на Майдані, взяли відпустки, тимчасово не працюють або приходять сюди після роботи. Тобто, як і раніше, виробляються товари та послуги в тих самих обсягах, як і раніше, – вважає Олександр ЖОЛУДЬ, старший аналітик Міжнародного Центру перспективних досліджень.

– Економічна ситуація складна, а протести лише оприлюднили її, – сказав "МБ" Віталій КРАВЧУК, старший науковий співробітник Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

Нинішня ситуація не дуже сприятлива для України

Нинішні події на майданах України не минуть безслідно. Чи вплине Євромайдан на економіку, запитали в експертів.
– Значного прямого впливу на розвиток економіки країни в короткостроковій перспективі наш центр не прогнозує, – відповідає "МБ" О. Жолудь. – Водночас протести можуть вплинути на банківську систему. Якщо частина людей, керуючись певною нестабільністю політичної ситуації, спробує зняти свої кошти з банківських рахунків, і така кількість буде критична, то можемо отримати тимчасовий мораторій на дострокове зняття коштів із депозитів. Як це було в 2004 та 2008 роках. Така можливість існує, якщо ситуація загостриться.
За словами експерта, курс гривні, який продовжує знижуватися, слабнув би за будь-яких обставин.

– Офіційний курс зберігається на рівні 7,99 гривні за долар, – каже аналітик. – Слабнути гривня почала ще до початку протестів. Хоча очікування ослаблення національної валюти нині дають додатковий тиск (йдеться про те, що курс гривні пришвидшив девальвацію в останні два тижні, – авт.). Але він незначний – обмінний курс перевищує офіційний на 20-30 копійок.

У короткотерміновій перспективі ми залежні від нинішньої ситуації, яка склалася на світових ринках. Нині вона не дуже сприятлива для України. Причому вже не перший рік.

Віталій Кравчук: "Якщо ізолювати ці події від можливих спекуляцій, то негативного впливу вони на економіку не матимуть. Сьогодні держоблігації України дещо впали у світі. Але вони були не дуже високими й до початку протестів. Можна оцінювати Євромайдан згодом, все залежатиме від того, чим він закінчиться. Якщо результатом будуть економічні реформи, то ці події виллються в позитив".

Євромайдан матиме туристичний ефект

Про можливий позитивний вплив Євромайдану на економіку нині говорять й інші експерти. Мітингувальники не згідні з курсом нинішньої влади, у тому числі й економічною політикою, тому вимагають змін. Зокрема відновити євроінтеграцію, яка у свою чергу примусить здійснювати економічні та політичні реформи.

– Без євроасоціації іноземні інвестиції в Україну суттєво впадуть, – вважає голова Комітету економістів України Андрій НОВАК. – А 2014 року ситуація погіршиться, оскільки вже цього року економіка відчула величезний відтік інвестиційного капіталу.
За підрахунками Андрія Новака, прямі іноземні інвестиції за результатами року становитимуть не більше двох мільярдів доларів. Також економіст зазначив, що Євромайдан та Україна сьогодні на слуху у всього світу, й до нас захоче приїхати чимало туристів: "Нинішні події матимуть ще більший туристичний та інвестиційний ефект, ніж Євро-2012".

– У середньостроковій перспективі нинішні події можуть сприяти покращенню економіки, якщо зрушення, на які очікує Євромайдан, відбудуться. Зокрема більший приплив інвестицій можна очікувати, коли буде більша довіра до країни. А така довіра базується на довірі до її інституцій, – каже Олександр Жолудь. – Якщо відбудеться покращення роботи основних інституцій: захист права власності, більша довіра до судів та інше, тоді, безумовно, Євромайдан сприятиме економічному розвитку країни.
Ліна НАГІРНЯК

До речі
"Росії вигідно, щоб Україна була в ЄС"

– Повернення до курсу євроінтеграції справді покращить економіку України, якщо не відбудеться погіршення економічних стосунків зі східного боку, – пояснює Олександр Жолудь. – Наприклад, якщо Росія не перекриє експорт українських товарів та не запровадить інших негативних дій стосовно України. Російська Федерація для нас є дуже важливим торговельним партнером. Але якщо курс на Європу викличе негативні реакції на інших ринках, передусім у російському напрямку, економіка України зазнає значних збитків.

Але це питання нині лежить більше в політичній площині, із нею (політикою) важко сперечатися. Бо в економічному сенсі Росії вигідно, щоб Україна була в зонах вільної торгівлі як із Російською Федерацією, так і з ЄС.

Андерс АСЛУНД, шведський економіст, головний спеціаліст з української економіки в США, вважає нинішній стан економіки України жахливим. Це є результатом "катастрофічної економічної політики, яку проводив український уряд упродовж довгих років". Тому Україні сьогодні вкрай необхідні реформи. А президенту Вікторові Януковичу невигідно проводити непопулярні реформи, оскільки "головна ціль українського керівництва – зберегти владу й збагатитися", – переконаний експерт.

– Реформи, які вимагає МВФ, доцільно проводити в Україні. Оскільки в багатьох напрямках, про які говорить МВФ, присутня корупційна складова, – каже В. Кравчук. – Якщо її усунути, впорядкувати витрати, то ми зекономимо кошти на тому, що будемо їх більш ефективно витрачати. 
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

08:00
Яке свято 23 лютого в Україні та світі: заборони, традиції, народні прикмети
07:45
Діти створюють пристрої для військових та смертельна ДТП на Руській: головні новини 22 лютого
07:30
Планові знеструмлення: де на Буковині 23 лютого не буде світла
07:00
Погода на Буковині 23 лютого
02:00
Як повернути до життя зів'ялі троянди - оживляємо квіти в домашніх умовах
01:45
Навіть фільтр не потрібний: ось як легко очистити воду з-під крана
01:30
Що відбувається з тілом, якщо їсти м’ясо щодня, і скільки його можна вживати
01:15
Лікарі порадили людям за 65 не їсти ці продукти
01:00
Щоб покращити смак. Сім причин, чому ваша кава гірка — і як її правильно заварити
00:45
Що приклеїти на підошву – лайфхаки, щоб взуття не ковзало
00:30
Кому не можна пити кефір? Дізнайтесь, чи входите ви в групу ризику
00:15
Є у кожному домі: чотири продукти, які часто їдять довгожителі світу
22 лютого, 2025
23:45
5 знаків Зодіаку, яким навесні загрожує небезпека: будьте обережні, якщо ви у списку
23:15
Не тільки м'ясо: 12 найкращих продуктів із високим вмістом заліза
22:58
Орбан зробив цинічну заяву про "те, що залишиться" від України
22:34
Папа Римський переніс астматичний криз, його стан критичний, - Ватикан
22:10
"Так несподівано": померла багаторічна завідувачка терапевтичного відділення лікарні на Буковині
22:00
У 4 знаків Зодіаку починається нове життя. Вони відродяться з попелу
21:36
Правила без винятків: 7 речей, які ніколи не варто прати в гарячій воді
21:15
«Раджу всім не вішати носа». Професору ЧНУ Юрію Макару – 90 років, а він досі викладає
ексклюзив
20:59
У Генштабі підтвердили ураження нафтоперекачувальної станції у Краснодарському краї
20:36
Снайпери ліквідували морпіхів РФ, які просувались через річку - відео
20:13
Українська ракета "Трембіта": експерт оцінив, чи зможе вона прорвати ППО Москви
19:58
Що робити, якщо домашній Wi-Fi погано працює: зверніть увагу на деякі предмети
19:38
Трамп погрожує Україні "проблемами" за відмову від угоди з ресурсами
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм