Яку воду п’ють чернівчани, розповів доцент кафедри гідроекології ЧНУ Юрій Шевчук.
Доцент кафедри гідроекології, водопостачання та водовідведення географічного факультету ЧНУ Юрій Шевчук здійснював дослідження води, яку ми п’ємо. Про її якість, способи очищення й про те, чи варто боятися хлору, – розмова з науковцем.
– Чи здійснюють у ЧНУ дослідження води, яку ми п’ємо?– Минулого року уклали договір з "Чернівціводоканалом". Ми працювали над темою "Оцінка надійності та ефективності роботи водогону "Дністер-Чернівці". Я займався проблемами оцінювання формування якості води. Ми обстежили воду вздовж усього шляху постачання. Воду ми забираємо із Дністра, це основне джерело водопостачання для Чернівців (до 80%). Відбирали аналізи з річки Дністер, потім там, де відбувається очищення води в селі Вікно, з водогону, у резервуарі чистої води на вулиці Попова, із водопровідної мережі й із кранів споживачів. Таким чином порівнювали й формували дані про якість води в місті.
– То яка ж наша вода за результатами дослідження?– Загалом вода відповідає нормам. Звичайно, бувають десь зміни. Трапляються моменти, особливо це стосується споживачів... Чому? У будинках – старі мережі. І відповідно є відмінності по районах. Вода з підземних джерел річки Прут (Рогізна, Магала, Біла) – якісніша, ніж із поверхневого джерела водопостачання річки Дністер.
Досліджували воду протягом трьох місяців. За деякими параметрами показники змінюються, але це не означає, що вода не відповідає нормам.
– А в кого найгірша вода?– Ми не могли охопити кожен будинок. Але скажу, що є проблеми в будинках нових районів (вулиця Південно-Кільцева), тому що труби із часом поіржавіли і є перевищення щодо вмісту заліза, зміни в колірності.
Деякі науковці стверджують: якщо люди будуть протягом 30-40 років споживати теперішню воду, то вимруть. Але це все, знаєте, таке… В усьому світі воду знезаражують. У нас це роблять способом хлорування.
– Хлору боятися не потрібно? – Зрозуміло, що стоїть радянська система водопостачання. Науковці розробили різні теорії, скажімо, постачання біля будинків: буріння свердловин, подання, очищення на місці. Можна багато чого зробити – потрібні кошти. Але перекласти все це на людей нереально.
Юлія Боднарюк
Порада фахівцяОчистити воду можна фільтрами з очищення, які коштують приблизно 200 гривень. Потрібно вчасно змінювати картриджі, бо вода буде гіршою, ніж вона є. Кип’ятіть воду, дві години вода постояла – запаху хлору не буде. Можна використати камінці кремнію, вони є на Дністрі. Поклали кремній у каструлю з нержавійки, залили туди воду і наступного дня споживайте очищену воду.
6-12-2013, 15:33
0
2 751