Більше восьми тисяч випускників області вступило цього року на навчання у вузи. Ще більше трьох тисяч – в профтехучилища.
Школу на Буковині в цьому році закінчило трохи більше шести тисяч 11-класників, а після дев’ятого класу пішли вчитися понад дві тисячі школярів.
Тобто майже усі випускники 2013 року та ще чимала кількість випускників минулих років продовжили навчання.
Більшість чернівецьких абітурієнтів цього року обрала для навчання вузи. Найпопулярнішими виявилися Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, Буковинський державний медуніверситет, торговельно-економічний інститут, медколедж БДМУ, педколедж ЧНУ, коледж дизайну та економіки, кооперативний економіко-правовий та індустріальний коледжі.
– За інформацією, наданою вузами, цього року зараховано на навчання 8307 вступників, а в профтехучилища вступило більше трьох тисяч випускників шкіл, – повідомив в.о. директора департаменту освіти ОДА Анатолій ШВЕЦЬ. – Під час подання заяв до приймальних комісій вступники надавали перевагу таким напрямам підготовки (спеціальностям): "Англійська мова і література", "Англійсько-український переклад", "Правознавство", "Медицина", "Стоматологія", "Лікувальна справа", а також спеціальностям економічного та педагогічного спрямування.
У вузах кажуть, що кількість студентів серед випускників шкіл зростає з кожним роком. Мовляв, навчатися для молоді – це престижно.
– Це не дивно, що навчання у вузах – дедалі популярніше серед буковинських школярів, – каже відповідальний секретар приймальної комісії ЧНУ імені Ю. Федьковича Тарас ЗВОЗДЕЦЬКИЙ. – Щороку ми спостерігаємо тенденцію, коли більша кількість наших першокурсників – буковинці. Причина – серед молоді стає престижніше навчатися.
Найпрестижнішими професіями у професійно-технічних навчальних закладах під час вступної кампанії були кухар-кондитер, кравець, перукар, електрозварник та водій.
Робітничі професії також стають популярнішими серед випускників шкіл, констатують у департаменті освіти. За словами Анатолія Швеця, план державного замовлення в ПТУ цього року виконали більше, ніж на сто відсотків.
– У 2013 році вперше для вищих професійно-технічних училищ сформовано державне замовлення на підготовку робітників високого рівня з отриманням кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста, – зазначив Анатолій Швець. – План державного замовлення виконано на 100,3 відсотка. Скажімо, професійно-технічному училищу №8, що у Чернівцях, довелося виділити ще десять додаткових місць державного замовлення надпланово.
Те, що випускники йдуть навчатися в ПТУ, не дивно, вважають у центрі зайнятості. Згодом їм легше буде знайти роботу.
– Ринок праці Чернівців потребує молодих, сильних, здорових робітничих рук, – розповіла директор Чернівецького міського центру зайнятості Людмила БЕРЕЗОВСЬКА. – Робітники, які зараз працюють на промислових підприємствах, вже поважного віку, тому виробництва потребують молодих працівників. Тішить, коли випускники шкіл обирають робітничі професії. Їм згодом буде легше працевлаштуватися.
Марина КОРПАН
Опитування
Чому після закінчення школи продовжили навчання?Марина КОНОВАЛОВА, студентка ЧНУ:
– Навчаюся на геофаці. У майбутньому буду вчителем. А як же інакше? Вважаю, що всі мають вчитися. Скажімо, всі мої однокласники продовжили навчання після школи. Більшість – у вузах. Це необхідно, щоб не залежати від батьків.
Альона ПЕТРАЩУК, учениця ПТУ №8:
– Я навчаюся лише на першому курсі училища, а вже багато вмію. Знання, отримані в училищі, використовую і в повсякденному житті. Це дуже добре.
Володимир СЕДЯКІН, учень ВПУ радіоелектроніки:
– Я вмію ремонтувати комп’ютери. Нас вчать подібним штукам. А хто має здібності, навіть проектує різноманітні прилади. Згодом продовжу навчання у вузі. Буду програмістом. Гадаю, добре зароблятиму.
Віктор ДРИЖЧУК, студент БДМУ:
– Мій однокласник і друг дитинства після закінчення школи поїхав на заробітки в Іспанію. Там у нього працює мама. Але я вважаю, що все ж таки краще мати якийсь диплом. Тому навчаюся. В майбутньому буду стоматологом.