Фермер із Путильщини Ярослав Євенчук готовий орендувати десятки гектарів землі в низовинних районах для органічного землеробства.
Господарювати на землі важко, особливо в горах. Це добре знає 41-річний фермер із Дихтинця на Путильщині Ярослав Євенчук. Він один із двох представників Буковини, які офіційно входять до торгової марки "Смак українських Карпат", що об’єднує виробників натуральної продукції з Івано-Франківщини, Львівщини та Закарпаття. Бо на схилі гори має гарну пасіку та виготовляє смачний сир різного асортименту – утримує 300 овець. Однак матеріальна база в гірській місцевості слабка, тому Ярослав вирішив податися туди, де чимало рівнинних угідь роками не обробляється.
У селі багато землі, яка роками не обробляється– Три роки тому придбав старенький будиночок у Костинцях Сторожинецького району, – розповідає фермер. – Зараз ремонтую його, почав зводити неподалік ферму. Маю тут три корови й пару коней, кілька свиней. Торік навесні ходив до сільського голови, той дозволив обробляти гектар землі. Посіяв кукурудзу на зерно – урожай був гарний, бо тут чорнозем. Хотів і цього року її посіяти, але переказали із сільської ради, щоб не брався за цей наділ. Мене це вельми здивувало, адже в селі багато землі, яка роками не обробляється. Тепер знайшов таку 35-гектарну площу, але не впевнений, що мені виділять її в оренду.
Садиба фермера знаходиться на околиці села. Неподалік невисокі пагорби, подекуди "населені" двометровими бур’янами. Однак значна площа вже продискована. Бо Ярослав Євенчук не хоче втрачати час, сподіваючись, що місцева влада піде йому назустріч і виділить масив в оренду. Чому б і ні, треба лише дякувати таким господарям, які готові обробляти облоговані угіддя. Але є одне не...
– Торік сільський голова Віктор Масіян попросив мого чоловіка Октавіана, а ми вирощуємо племінну худобу, щоб він взявся за цей масив, мовляв, на мене "тиснуть" із району, щоб не пустувала земля, давати її в оренду, – каже Марія Козак, член місцевого фермерського господарства "Джерело". – Чоловік повірив йому на слово й без документального оформлення із двома синами взявся чистити цю площу, яка не оброблялася двадцять років. Бур’яни були такі, що кінь заплутався б. Десятки тисяч гривень витратили, щоб звільнити від бур’янів половину масиву. А минулої осені голова раптом передумав, запропонувавши цю землю вже іншій людині. Останній же, видно побачивши, що справа ця трудомістка й потребує чималих капіталовкладень, махнув на неї рукою. Ми будемо щасливі, якщо Ярослав Євенчук оброблятиме її. Але не хочемо, щоб він став жертвою обману, як ми. У нашому селі є три фермерські господарства, одне з яких занепало через судові тяжби з головою.
Готові допомогти німецькі спеціалісти– Маю необхідну техніку для обробітку землі, але не хочу, щоб виглядало так, що з мого боку відбулося самозахоплення угідь, – продовжує Ярослав Євенчук. – Прагну на законному рівні оформити договір оренди. Розмовляв із місцевими жителями, вони позитивно оцінили мій намір. Бо хочу займатися органічним землеробством, мені готові в цьому допомогти німецькі спеціалісти. Також вирощуватиму худобу, свиней та іншу живність. А ще хочу орендувати десять гектарів землі в сусідніх Драчинцях: там сільський голова зрадів цьому. Із Віктором Масіяном ще не розмовляв, бо той перебуває на лікарняному.
– У тому масиві є чотири гектари земель запасу сільради, яку Ярослав Євенчук може орендувати, решта – земельні частки колишніх колгоспників, – каже Леонтина Крушніцька, секретар сільради Костинців. – Фермеру потрібно домовлятися з пайовиками й укладати угоди оренди з ними. Списки орендодавців ми йому надамо.
Свою підтримку пообіцяли путильському фермеру й у РДА та департаменті агропромислового розвитку ОДА. Якщо цей почин буде реалізовано, то й інші гірські фермери теж орендуватимуть землю в низовинних районах.
Василь Гринюк
20-10-2013, 12:58
0
2 258