Родом із «особливої провінції»

Публікації
1 565
0
Родом із «особливої провінції»


Андрій ЮРКЕВИЧ,
керівник Театру "Альтер" :

Відвідуючи різні міста і містечка, мимоволі складаєш у свідомості з пазлів вуличок і старих будинків, облич людей і уривків розмов, запахів та інших особливих позначок, символів і відчуттів якийсь стійкий, метафізичний образ місця, в якому перебуваєш. Кожного разу, коли образ цього місця вже мимоволі схоплений для тебе самого і визначений, то неодмінно шукаєш схожість із Дрогобичем… і часом її знаходиш! А далі щоразу нахабно, але впевнено припускаєш, що ці міста і містечка свою спорідненість у різні способи отримали завдяки еманації, спрямованої з центру світу, з міста, яке скромно ховає сіль під землею, а землю підіймає так високо, що з площі Ринок, якщо раптом місцеві покажуть вам одне таємне місце, можна досягнути руками до неба. З міста магічного, з провінції особливої й акустичної, з центру всесвіту, доки він, центр, внаслідок великого вибуху занадто не віддалився від Дрогобича в гірший бік.

Підозрюю, що в нашому акустичному Дрогобичі така формація, як альтернативний театр, в очах відстороненого обивателя виглядає доволі дивно і незвично, але альтерівське середовище неодмінно мусило тут зародитися. Минуло 10 років від того часу, як Ігор Меньок створив студентський театр "Альтер", а разом з ним – цілу лабораторію мистецьких експериментів і пошуків. Власне пошук нових форм, реалізованих у спектаклях, перформансах, виставках і спільних мистецьких проектах, є сутністю і лицем театру "Альтер" з Дрогобича.
Від самого початку і до сьогодні нам товаришує Бруно Шульц. Дозволю собі ще раз нахабно стверджувати, що Бруно – у своєму, а разом з тим у нашому спільному місті – в ті часи, коли він творив, теж був "Альтером" із Дрогобича. Бо є спільність між нами: коли на сцені дрогобичани з театру "Альтер", і деміургічна сила Шульцівського слова змінює простір, а заразом усі інші константи буття, знаходиш те таємне місце на площі Ринок, де можна торкнутися неба, яке розходиться бічними відногами від вулиці Крокодилів, а ми, сходячи зі сцени, залишаємося мешканцями того магічного міста на щодень, часом не до кінця усвідомлюючи, де закінчується авансцена і починається бруківка. Хоч і цей поділ теж умовний, бо, зрештою, і сама дрогобицька бруківка стає для нас об’єктом артистичного руху. Камені дрогобицького бруку навічно вмуровані на площах різних міст – це один з перформансів театру "Альтер": так ми ділимося частинкою нашого Міста. Вмуровані вони без особливих позначок і знаків поміж іншими, місцевими сегментами бруку, як свідки "геніальної епохи", які зникнуть, не ідентифіковані, поміж інших каменів, тож невідомо, чи є вони там насправді, як невідомо, чи була насправді "геніальна епоха".

До Чернівців альтерівці теж привезли частинку дрогобицької бруківки, яку ми назавжди артистично "залишимо" у сквері біля пам’ятника Францові Йосифу. І ще два театральні проекти: по-перше, "Juzef&Ko" – прем’єрний показ в Україні спектаклю, інспірованого прозою Бруно Шульца, в якому персонажі з різних оповідань переплітаються у міських історіях. Вони і комічні, й еротичні, і трагічні, вони виражають ірраціональні візії простору й форми – одне слово, краще побачити самим, ніж читати про це на шпальтах газети. По-друге, "Щоденник мого зубного болю" – також прем’єра, адже жодного разу цей спектакль не повторював свого первинного сценарію. Це дійство за мотивами оповідання Лоренцо Помпео, інсценізованого з люб’язного дозволу автора і з його першо-прем’єрною участю".

Єжи
ЯЖЕМБСЬКИЙ,
професор Ягеллонського університету,
учасник "Днів Шульца
в Чернівцях" :

Серед відомих мені шульцівських вистав втілити постулати письменника у сценічній дійсності вдалося авторам лише однієї театральної постановки. У місці найменш очікуваному, хоча символічно, вочевидь, найбільш гідному цього успіху. Маю на увазі спектакль студентського театру "Альтер" з Дрогобича. Не приховую, що на дрогобицький Фестиваль Шульца у 2004 році я їхав з деяким побоюванням. Фестиваль відбувався здебільшого на сцені – і перші вистави, які я побачив, підтвердили мій неспокій: у сценічних адаптаціях цього письменника нічого не проймало. Аж до моменту, коли на сцені місцевого театру (того самого, що його Шульц описав у "Цинамонових крамницях"!) з’явилася українська молодь з "Альтеру".

Від моменту підняття куртини все у цьому спектаклі було по-іншому: замість декорацій "під старовину", драпірувань, костюмів у єврейському стилі і т.д., сцена – майже порожня, заповнена юрбою одягнених у біле постатей, дівчат і хлопців, що застигли в різних позах. У глибині сцени – підвищення для одного актора, вбраного у червоне, довге волосся якого трохи нагадує постать Христа. На самому початку власне він сходить із підвищення, щоб у кожну з постатей вдихнути життя й рух. Цей рух перетворюється на своєрідний танець. Протягом усього спектаклю на сцені багато цього танцю – вистава надзвичайно динамічна і наповнена прямо балетною грацією.

...Шульц в українській версії є несподівано важкий, філософський, насичений складними ідеями, хоч можна і дискутувати з цією інсценізацією. Важливий передовсім задум онтології вистави, специфічної ролі, яку тут відіграють актори, з тіл та голосів яких режисер вибудовує мало не всю матерію спектаклю".
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

07:00
Погода на Буковині 23 лютого
02:00
Як повернути до життя зів'ялі троянди - оживляємо квіти в домашніх умовах
01:45
Навіть фільтр не потрібний: ось як легко очистити воду з-під крана
01:30
Що відбувається з тілом, якщо їсти м’ясо щодня, і скільки його можна вживати
01:15
Лікарі порадили людям за 65 не їсти ці продукти
01:00
Щоб покращити смак. Сім причин, чому ваша кава гірка — і як її правильно заварити
00:45
Що приклеїти на підошву – лайфхаки, щоб взуття не ковзало
00:30
Кому не можна пити кефір? Дізнайтесь, чи входите ви в групу ризику
00:15
Є у кожному домі: чотири продукти, які часто їдять довгожителі світу
22 лютого, 2025
23:45
5 знаків Зодіаку, яким навесні загрожує небезпека: будьте обережні, якщо ви у списку
23:15
Не тільки м'ясо: 12 найкращих продуктів із високим вмістом заліза
22:58
Орбан зробив цинічну заяву про "те, що залишиться" від України
22:34
Папа Римський переніс астматичний криз, його стан критичний, - Ватикан
22:10
"Так несподівано": померла багаторічна завідувачка терапевтичного відділення лікарні на Буковині
22:00
У 4 знаків Зодіаку починається нове життя. Вони відродяться з попелу
21:36
Правила без винятків: 7 речей, які ніколи не варто прати в гарячій воді
21:15
«Раджу всім не вішати носа». Професору ЧНУ Юрію Макару – 90 років, а він досі викладає
ексклюзив
20:59
У Генштабі підтвердили ураження нафтоперекачувальної станції у Краснодарському краї
20:36
Снайпери ліквідували морпіхів РФ, які просувались через річку - відео
20:13
Українська ракета "Трембіта": експерт оцінив, чи зможе вона прорвати ППО Москви
19:58
Що робити, якщо домашній Wi-Fi погано працює: зверніть увагу на деякі предмети
19:38
Трамп погрожує Україні "проблемами" за відмову від угоди з ресурсами
19:16
Герої Буковини: на війні загинув молодий воїн Василь Беслюбняк
18:58
Чому каву п'ють з холодною водою: просте пояснення, що з нею потрібно робити
18:34
ЄС не може погодити 20 мільярдів євро для України
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм