Бруно Шульц здобув славу письменника, але найбільше прагнув бути художником. У його своєрідних малюнках і графіці світ духовності й віри перетинається зі світом чуттєвості й еротизму.
Збереглося майже 500 робіт Шульца. Це здебільшого невеликі за розміром малюнки й ескізи, ілюстрації до його ж оповідань та різні версії графічного циклу під назвою "Книга ідолопоклоніння". Багато робіт утрачено, в сум’ятті війни вціліло лише одне олійне полотно 1920 року "Зустріч", віднайдене у 1992 році.
Що він малював? Різні сюжети тієї самої дійсності. З одного боку – сцени з хасидами, які ведуть бесіди або сперечаються в очікуванні приходу Месії, а з іншого – сцени з величними жінками, перед якими чоловіки стоять навколішки і б’ють поклони. Герої його малюнків зустрічаються або розминаються на вулицях, сидять у театральних позах за столами або в ложах, репрезентуючи утілений каталог жестів і виразів обличчя. Художник неодноразово повторював ті самі мотиви, довершуючи композицію й оформлення, синтезуючи штрих малюнка та його емоційне й значеннєве наповнення.
"Книга ідолопоклоніння" – це вельми еротично-мазохістський, відверто перверсійний цикл малюнків, що підкреслюють домінування жінок над приниженими чоловіками, посеред яких упізнаємо й самого митця. Однак зміст цих робіт значно глибший, він утілює своєрідну філософію світу. Тематика художньої творчості Шульца збігалася з його професією – він був блискучим учителем малювання й трудового навчання у дрогобицькій гімназії, багато робіт створював на потреби учительської спільноти, як, до прикладу, проект прапора гімназії із зображенням Матері Божої.
Уперше свою творчість тридцятилітній тоді Шульц презентував 1922 року на колективній виставці у Львові. Цікаво, що 1935 року, також у Львові, Шульц виставляв свої малюнки поруч із картинами на склі з гуцульськими мотивами видатної української художниці Ярослави Музики, а також роботами єврейського художника Фрича Кляйнмана та польського митця Анджея Пронашка. З нагоди 90-річчя першої виставки, у вересні 2012 року, в рамках П’ятого Шульцівського Фестивалю у Львівській національній галереї мистецтв відбулася виставка "Бруно Шульц. Горизонт часу" – перша в Україні виставка оригінальних робіт Шульца з фондів Варшавського Музею Літератури. На цій виставці поруч з роботами Шульца знову було показано картини Ярослави Музики.
Ґжеґож ЮЗЕФЧУК
17-10-2013, 13:41
0
3 557