Експонати зоологічного музею – з Австралії?

Публікації
2 012
0
Експонати зоологічного музею – з Австралії?


Всесвітньо відомий вчений Роберт Лендмайєр фон Ленденфельд був завідувачем Зоологічного інституту Університету Франца-Йосифа у Чернівцях. Саме тут у 1894 році захистив професорську ступінь. Після від’їзду з Чернівців викладав в Університеті Карла-Фердинанда (Прага) одночасно з Альбертом Ейнштейном.

Цього року виповнюється 155 років із дня народження і 100 років із дня смерті всесвітньо відомого австрійського вченого Роберта Лендмайєра фон Ленденфельда, який стояв біля витоків розвитку Чернівецького університету і його зоологічного музею. Більшість тогочасних експонатів (екзотична морська фауна), найімовірніше, привозив професор Ленденфельд із експедицій. Це дослідили і розповіли "МБ" співробітники Природничого музею Чернівецького національного університету Ірина Ткебучава та Тетяна Андрющенко.

Відомому вченому допомагали студенти

– Зоологічні колекції Чернівецького університету беруть свій початок від Зоологічного інституту, відкритого 7 жовтня 1876 року при філософському факультеті на гуманітарному відділенні. Фундатором і першим завідувачем зоологічного інституту був відомий австрійський професор Вeйт Грабер. У березні 1892 року під час поїздки на зоологічну станцію у Неаполь Вейт Грабер помер. Продовжувачем його справи у Чернівцях і став Роберт Ленденфельд.

25 серпня 1892 року Ленденфельда призначено адьюнкт-професором і завідувачем Зоологічного інституту Університету Франца-Йосифа у Чернівцях. На той час Зоологічний інститут знаходився на філософському факультеті і розташовувався (з 1888) у західному крилі будівлі (нині ІІ корпус, вулиця Університетська, 19). У 1892-1894 роках вчений займався укладанням описів зоологічних колекцій (він мав неабиякий досвід у цій справі, бо раніше складав каталоги в Австралійському музеї). Паралельно продовжував свою наукову роботу (по гістології, фізіології та систематиці губок і кнідарій), опрацьовував багато матеріалів із Адріатичного моря і своїх поїздок, продовжував вивчення риб, зібраних експедицією Challenger. Написав декілька книг про свої подорожі до Австралії, Новій Зеландії, по Альпах. Результати його наукової роботи відбито в численних статтях, монографіях і трактатах того періоду. Тут, у Чернівцях, 1894 року у 36-річному віці після публікації наукової роботи Ленденфельд захистив професорську ступінь.

Одночасно із науковою і викладацькою діяльністю молодий професор продовжував розвиток Зоологічного інституту Чернівецького університету. Постійно вів переписку з Міністерством культури та просвіти, деканатом філософського факультету щодо облад­нання зоологічного інституту, збільшення фінансування на його розвиток (для придбання мікроскопів, облаштування фотолабораторії, введення додаткової посади асистента). У Ленденфельда були студенти-помічники.

У музеї є понад 500 експонатів австрійського періоду

Більшість тогочасних експонатів (губки, кишковопорожнинні, голкошкірі та інше), що представляють екзотичну морську фауну, деякі австралійські, новозеландські види, найімовірніше, привозив професор Ленденфельд із експедицій. З високим відсотком вірогідності до таких можна віднести і унікальний вологий експонат новозеландської гатерії, рідкісного реліктового плазуна. Можливо, частина збірки, яка була вивезена під час війни у 1944 році за кордон (до Румунії), містила і інші експонати, зібрані ним. Наразі експонатів, датування яких можна віднести до "австрійського періоду" (1860-1918), у колекціях університетського музею є 559 екземплярів. Деяка частина тогочасних експонатів зберігається на факультеті біології, екології та біотехнології і використовується сучасними викладачами як наочні засоби при навчанні студентів.

У 1897 році Ленденфельд був запрошений до Праги професором і директором Зоологічного інституту в Університет Карла-Фердинанда. Це був один із передових університетів Європи того періоду. На той час там викладало багато видатних вчених (Ернст Мах, Моріц Вінтерніц, Альберт Ейнштейн). Останні роки свого життя (1912-1913) Ленденфельд був ректором Німецького університету в Празі. 
Юлія Боднарюк
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

00:30
Кому не можна пити кефір? Дізнайтесь, чи входите ви в групу ризику
00:15
Є у кожному домі: чотири продукти, які часто їдять довгожителі світу
22 лютого, 2025
23:45
5 знаків Зодіаку, яким навесні загрожує небезпека: будьте обережні, якщо ви у списку
23:15
Не тільки м'ясо: 12 найкращих продуктів із високим вмістом заліза
22:58
Орбан зробив цинічну заяву про "те, що залишиться" від України
22:34
Папа Римський переніс астматичний криз, його стан критичний, - Ватикан
22:10
"Так несподівано": померла багаторічна завідувачка терапевтичного відділення лікарні на Буковині
22:00
У 4 знаків Зодіаку починається нове життя. Вони відродяться з попелу
21:36
Правила без винятків: 7 речей, які ніколи не варто прати в гарячій воді
21:15
«Раджу всім не вішати носа». Професору ЧНУ Юрію Макару – 90 років, а він досі викладає
ексклюзив
20:59
У Генштабі підтвердили ураження нафтоперекачувальної станції у Краснодарському краї
20:36
Снайпери ліквідували морпіхів РФ, які просувались через річку - відео
20:13
Українська ракета "Трембіта": експерт оцінив, чи зможе вона прорвати ППО Москви
19:58
Що робити, якщо домашній Wi-Fi погано працює: зверніть увагу на деякі предмети
19:38
Трамп погрожує Україні "проблемами" за відмову від угоди з ресурсами
19:16
Герої Буковини: на війні загинув молодий воїн Василь Беслюбняк
18:58
Чому каву п'ють з холодною водою: просте пояснення, що з нею потрібно робити
18:34
ЄС не може погодити 20 мільярдів євро для України
18:11
Українські біатлоністи - восьмі в естафеті ЧС-2025
17:59
Ця консерва - найкращий продукт для здоров’я людей похилого віку: зміцнить серце та кістки
17:40
Як правильно рахувати зарплату: скільки реально отримуємо на руки та чи вигідніше працювати через ФОП
17:20
Україна очікує на нові постачання F-16 цього року, - Зеленський
17:00
Хотів купити інструмент: на Буковині аферисти видурили у чоловіка 56 тисяч
16:40
В Міненерго звернулись до українців: що варто зробити кожному
16:20
В Коордштабі розповіли, хто для РФ в пріоритеті на обмін і чому не видають "азовців"
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм