Всесвітньо відомий вчений Роберт Лендмайєр фон Ленденфельд був завідувачем Зоологічного інституту Університету Франца-Йосифа у Чернівцях. Саме тут у 1894 році захистив професорську ступінь. Після від’їзду з Чернівців викладав в Університеті Карла-Фердинанда (Прага) одночасно з Альбертом Ейнштейном.
Цього року виповнюється 155 років із дня народження і 100 років із дня смерті всесвітньо відомого австрійського вченого Роберта Лендмайєра фон Ленденфельда, який стояв біля витоків розвитку Чернівецького університету і його зоологічного музею. Більшість тогочасних експонатів (екзотична морська фауна), найімовірніше, привозив професор Ленденфельд із експедицій. Це дослідили і розповіли "МБ" співробітники Природничого музею Чернівецького національного університету Ірина Ткебучава та Тетяна Андрющенко.
Відомому вченому допомагали студенти– Зоологічні колекції Чернівецького університету беруть свій початок від Зоологічного інституту, відкритого 7 жовтня 1876 року при філософському факультеті на гуманітарному відділенні. Фундатором і першим завідувачем зоологічного інституту був відомий австрійський професор Вeйт Грабер. У березні 1892 року під час поїздки на зоологічну станцію у Неаполь Вейт Грабер помер. Продовжувачем його справи у Чернівцях і став Роберт Ленденфельд.
25 серпня 1892 року Ленденфельда призначено адьюнкт-професором і завідувачем Зоологічного інституту Університету Франца-Йосифа у Чернівцях. На той час Зоологічний інститут знаходився на філософському факультеті і розташовувався (з 1888) у західному крилі будівлі (нині ІІ корпус, вулиця Університетська, 19). У 1892-1894 роках вчений займався укладанням описів зоологічних колекцій (він мав неабиякий досвід у цій справі, бо раніше складав каталоги в Австралійському музеї). Паралельно продовжував свою наукову роботу (по гістології, фізіології та систематиці губок і кнідарій), опрацьовував багато матеріалів із Адріатичного моря і своїх поїздок, продовжував вивчення риб, зібраних експедицією Challenger. Написав декілька книг про свої подорожі до Австралії, Новій Зеландії, по Альпах. Результати його наукової роботи відбито в численних статтях, монографіях і трактатах того періоду. Тут, у Чернівцях, 1894 року у 36-річному віці після публікації наукової роботи Ленденфельд захистив професорську ступінь.
Одночасно із науковою і викладацькою діяльністю молодий професор продовжував розвиток Зоологічного інституту Чернівецького університету. Постійно вів переписку з Міністерством культури та просвіти, деканатом філософського факультету щодо обладнання зоологічного інституту, збільшення фінансування на його розвиток (для придбання мікроскопів, облаштування фотолабораторії, введення додаткової посади асистента). У Ленденфельда були студенти-помічники.
У музеї є понад 500 експонатів австрійського періодуБільшість тогочасних експонатів (губки, кишковопорожнинні, голкошкірі та інше), що представляють екзотичну морську фауну, деякі австралійські, новозеландські види, найімовірніше, привозив професор Ленденфельд із експедицій. З високим відсотком вірогідності до таких можна віднести і унікальний вологий експонат новозеландської гатерії, рідкісного реліктового плазуна. Можливо, частина збірки, яка була вивезена під час війни у 1944 році за кордон (до Румунії), містила і інші експонати, зібрані ним. Наразі експонатів, датування яких можна віднести до "австрійського періоду" (1860-1918), у колекціях університетського музею є 559 екземплярів. Деяка частина тогочасних експонатів зберігається на факультеті біології, екології та біотехнології і використовується сучасними викладачами як наочні засоби при навчанні студентів.
У 1897 році Ленденфельд був запрошений до Праги професором і директором Зоологічного інституту в Університет Карла-Фердинанда. Це був один із передових університетів Європи того періоду. На той час там викладало багато видатних вчених (Ернст Мах, Моріц Вінтерніц, Альберт Ейнштейн). Останні роки свого життя (1912-1913) Ленденфельд був ректором Німецького університету в Празі.
Юлія Боднарюк
11-10-2013, 15:04
0
1 989