У Чернівцях у неділю стався трибальний землетрус. Науковці прогнозують, що наступний поштовх може бути семибальним.
Минулої неділі, 6 жовтня, приблизно о 05.00 на Одещині зафіксували землетрус силою два-три бали за шкалою Ріхтера. Поштовх до трьох балів було зафіксовано і в Чернівцях. Його відчули мешканці верхніх поверхів деяких мікрорайонів, зокрема в центрі, на вулицях Південно-Кільцевій, Червоноармійській, Комарова.
"Піді мною їздило ліжко"– У мене ручки на меблях із підвісками. Я прокинулася в неділю вранці від їхнього ритмічного постукування об меблі, – розповіла чернівчанка Світлана, яка проживає в центрі на третьому поверсі. – Так траплялося і під час минулих землетрусів, тому я добре знала, що це таке. Спросоння схопилася, не знала, що робити. Але подивилася на свого собаку, який спокійно лежав і не гавкав, та й заспокоїлася. Зрозуміла, що нічого страшного не станеться.
– Я прокинувся від того, що піді мною буквально їздило ліжко, – запевнив чернівчанин Сергій, який проживає у центрі на четвертому поверсі. –Розбудив дружину. Вона побігла на кухню і побачила, що в бутлях хлюпається вода. Це тривало десь майже хвилину. Я пережив сильний землетрус 1999 року в Стамбулі, куди ми їздили відзначати день народження дружини. Тоді справді було страшно: нас скинуло з ліжка під стіну, двері тряслися, ніби ганчірка.
– Уночі в мене дуже боліла голова. Вранці пішов на кухню випити пігулку. І почув, як дзвенить ложечка у чашці, – розповів Володимир Іванович, який мешкає на восьмому поверсі на вулиці Червоноармійській. – Спочатку подумав, що здалося. Але ложечка дзвеніла досить довго.
Епіцентр землетрусу знаходився у східній частині Румунії, гори Вранча, біля міста Брашов. В епіцентрі землетрусу зафіксовано силу поштовхів 5,3 бала. Повторних поштовхів не було.
"Це свідчить про зростання активності в цій зоні. Але коли станеться пік – цього року, наступного чи через рік – сказати складно", – зауважив віце-президент Української асоціації сейсмостійкого будівництва Костянтин Єгупов. За найгіршого варіанту розвитку подій Одесу чекають поштовхи магнітудою до восьми балів за шкалою Ріхтера.
"Ймовірні сильніші поштовхи"Директор навчально-наукової геофізичної обсерваторії ЧНУ Андрій Ніколаєв теж прогнозує, що можуть бути сильніші поштовхи.
– У неділю вранці справді стався землетрус на території Румунії з епіцентром у районі гір Вранча магнітудою 5,3 бала за шкалою Ріхтера, – підтвердив Андрій Ніколаєв. – В Одесі зафіксовано поштовх два-три бали. У Чернівцях наші прилади теж зафіксували поштовх до трьох балів в окремих районах. Його могли відчувати мешканці верхніх поверхів. Колись ми проводили опитування. Виявилося, найчастіше поштовхи відчували люди, які проживали на вулицях Червоноармійській, Південно-Кільцевій, Комарова. Це закономірність чи випадковість – не знаю. Подібні до цього землетруси в районі гір Вранча відбувалися 27 жовтня 2004 року (5,6 бала), у квітні 2009 року (5,3 бала). Це 270 кілометрів від Чернівців. А до Одеси набагато ближче. До нас хвиля проходить під Карпатами, що зменшує її силу.
– Особисто я очікую в 2013-2014 роках сильніші поштовхи, – каже Андрій Миколайович. – А цей землетрус був слабкий. Незрозуміло, яку роль він виконав: остаточну чи перехідну. Якщо підземна енергія накопичувалася протягом 30-40 років, вона могла вийти назовні не повністю. Тому цей землетрус міг бути попереджувальним, і найближчим часом слід очікувати сильніших поштовхів. Це не виключається, хоча і не підтверджується жодними даними. Тобто сказати однозначно не можна. Але така ймовірність існує. Не хочу лякати, а тільки попередити. Катастрофічна подія – це понад сім балів. І вона цілком можлива.
На запитання, чи можуть тварини відчувати наближення землетрусу, Андрій Ніколаєв сказав: "Тварини, зокрема собаки і кішки, можуть відчувати підземні поштовхи. Напередодні вони починають дивно поводитися, голосно гавкати або м’явкати".
Багатоповерхівки розраховані на шість-сім балів – У Чернівцях багатоповерхові будинки розраховані на шість-сім балів підземних поштовхів, – поінформував головний архітектор міста Сергій Гомонович. – Був період у 1970-1980-х роках, коли сейсмічність у місті знизили на один бал. Тому "панельки", які будували в цей час на Гравітоні, вулиці Південно-Кільцевій та бульварі Героїв Сталінграда, розраховані на шість балів. Коли у 1988 році в Спітаку у Вірменії стався сильний землетрус, сейсмічність у Чернівцях знову підвищили на один бал. Отож багатоповерхівки, які споруджували після цього, вже розраховані на сім балів. "Хрущовки" на проспекті Незалежності теж можуть витримати сім балів. Хоча невідомо, в якому технічному стані вони зараз перебувають. "Київки" можуть витримати шість-сім балів – все залежить від того, коли їх будували. У центральній частині будинки теж витримують до шести-семи балів, залежно від того, в якому стані будинок і коли збудований.
Андрій Ніколаєв пропонує скласти карту мікросейсмічного районування території Чернівців. "Про це давно вже говорять, але нічого не роблять, – запевнив науковець. – Щоправда, для складання такої карти потрібно здійснити титанічну роботу: обстежити всі грунти в місті, рельєфи, технічний стан будинків. Але це могло би запобігти багатьом стихійним лихам".
Надія БУДНА
До речі
Відповідно до карти сейсмічного районування Буковини, в зоні семибального землетрусу можуть знаходитися: Чернівці, Путила, Сторожинець, Глибока, Герца і Новоселиця.
В зоні шести балів: Вижниця, Берегомет, Вашківці, Кіцмань, Заставна.
Як поводитися
під час землетрусу Від початку поштовхів, які люди відчувають, до моменту максимальних коливань, минає приблизно 20 секунд.
За цей короткий час треба встигнути вибігти на вулицю.
Якщо землетрус застав вас у приміщенні, спробуйте зайняти місце у дверному отворі (найміцніша частина будинку), під ліжком або під столом.
Тримайтеся подалі від вікон і великих предметів (шафи, холодильники й телевізори становлять потенційну загрозу).
Не можна залишати будівлю під час поштовхів, оскільки є ймовірність загибелі під уламками.
Йти потрібно лише після того, як підземні поштовхи припиняться.
Не користуйтеся ліфтом – його може пошкодити під час поштовхів, і кабіна ліфта обірветься.
Якщо в момент землетрусу ви перебуваєте надворі, намагайтеся відбігти на відкриту місцевість якнайдалі від будинків та ліній електропередач.
Якщо землетрус застав вас у машині, зупиніть авто подалі від мостів і високих будівель, зачекайте в ньому, доки поштовхи припиняться.
11-10-2013, 11:33
0
2 261